Běloveské bublinky. Koronakrize oddaluje záchranu lázní i minerálky Ida - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Běloveské bublinky. Koronakrize oddaluje záchranu lázní i minerálky Ida

,
Běloveské bublinky. Koronakrize oddaluje záchranu lázní i minerálky Ida
Zdroj: Hynek Glos/Euro

A je to tu zase. Záchrana zdevastovaných lázní na kraji Náchoda se odkládá, nejsou peníze.

Budovu soudu tu celé dny lemuje dlouhý špagát aut, leží totiž hned u hlavní náchodské tepny. Ve středu 20. května v přízemí proběhlo další řízení ve sporu podnikatelů Miroslava Borůvky a Mariana Khalify. Ještě před několika lety přitom byli společníky ve firmě Běloveské lázně. Ta mnoho let vlastnila nejen nemovitosti bývalé léčebny na okraji Náchoda, ale i stáčírnu známé minerálky Ida.

Společnost už dávno neexistuje a tytam jsou i její vize prodeje či využití lázeňských budov a stáčírny. Spor, v němž se Khalifa domáhá po Borůvkovi omluvy za to, jak se o něm vyjadřoval v médiích, jen dokresluje komplikovanou současnost dříve vyhlášeného areálu.

Navíc ani nynější vlastník - Priessnitzovy léčebné lázně - si s Bělovsí neví rady. „Pokud to půjde dobře a na konci roku si řekneme, že jsme to přežili, můžeme se pustit do Náchoda,“ krčí rameny Roman Provazník, ředitel jesenických lázní.

Současná krize lázeňství způsobená protipandemickými opatřeními tak silně dopadla i na léčebný areál, který se s posledními hosty rozloučil už na konci léta 1996.

Ještě o tom nehovořili

„Nevstupujte do prostoru lázní ve vlastním zájmu.“ Tabulky s tímto nápisem „zdobí“ plot, který vyrostl kolem posledních běloveských budov. Přesto jsou v trávě vyšlapané cestičky vedoucí ke zbytkům historické kolonády. Na původní vrátnici zbývá ještě viditelný název Lázně Běloves.

Zdání života tu přes poledne udržují jen rybář na břehu Metuje a dvě důchodkyně s turistisckými batohy na zádech. „Tady to dřív fungovalo, ale…

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?