zavřít

Ty to zvládneš.cz - MOTORKÁŘI - ZRÁDNÁ RYCHLOSTVýběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Británie představí na EXPO 2020 interaktivní Pavilon poezie

Britský pavilon se na světové výstavě EXPO 2020 v Dubaji stane místem, z něhož…

Rozhovor: K čemu je dobré vzdělání LL.M. a MBA?

Tituly MBA či LL.M. za jménem poutají pozornost. Absolvováním profesního vzdělání si…

Na Bořislavce bude stát umělecké dílo Federika Díaze

Kancelářské a obchodní centrum Bořislavka přinese letos Praze 6 nejen výraznou a světově…

Předseda představenstva REDSIDE Rudolf Vřešťál
Předseda představenstva REDSIDE Rudolf Vřešťál
Autor: REDSIDE

Horší časy ukážou kvalitu naší práce, říká Rudolf Vřešťál

07. října 2019, 08:05 - Redakce
Předseda představenstva REDSIDE Rudolf Vřešťál
Předseda představenstva REDSIDE Rudolf Vřešťál
Autor: REDSIDE
07. října 2019, 08:05

Investiční společnost REDSIDE působí na trhu od roku 2013 a za tu dobu se stihla vyprofilovat v přední českou investiční společnost se zaměřením na správu alternativních fondů kvalifikovaných investorů. „My Češi stále máme nepoměrně větší části našich úspor uložených na nevalně úročených vkladech v bankách, v REDSIDE to chceme změnit,“ říká v rozhovoru předseda představenstva REDSIDE Rudolf Vřešťál.

Možností investování je v dnešní době celá řada, proč bychom si měli zvolit investování prostřednictvím fondu kvalifikovaných investorů?

Když se ptáte takto, tak investovat, protože chcete zhodnotit své úspory. Do fondu, protože věříte, že profesionální správce s týmem expertů se dokáže orientovat a rozhodovat o investicích lépe než Vy sám. A do fondu kvalifikovaných investorů, protože jste kvalifikovaný investor, o investicích už něco málo víte a chcete své portfolio rozšířit směrem k alternativnějším a výnosnějším investicím, než máte v podobě Vašich klasických akciových či dluhopisových fondů, které Vám doporučil Váš bankéř.

U veřejnosti ale stále převládá větší povědomí spíše o retailových fondech. V čem jsou hlavní výhody FKI oproti retailovým fondům?

To je zcela v pořádku, jelikož veřejnosti jsou určeny právě a jen tzv. retailové fondy, kdežto FKI jsou, jak již říká sám jejich název, pro zkušené investory z řad jak fyzických osob, tak institucí, kteří jsou si lépe vědomi rizika investování, mají předchozí zkušenosti s investováním a zasluhují tedy menší ochranu ze strany regulátora trhu a legislativy.

To na jednu stranu umožňuje fondům kvalifikovaných investorů realizovat výrazně širší škálu investičních strategií s vyššími potenciálními výnosy, které s sebou ale samozřejmě obvykle nesou i vyšší riziko. Naproti tomu retailové fondy jsou z podstaty výrazně více svázány co do možností kam investovat, jak velkou páku používat, jak řídit likviditu atd., a proto jsou obvykle méně výkonné a obecně řečeno bezpečnější, resp. konzervativnější. Ale samozřejmě neplatí to absolutně. V obou případech najdeme fondy s různým rizikovým profilem, a jak to tak u investování bývá, vždy je to otázka poměru potenciálního výnosu a rizika.

Redside vznikl před více než šesti lety a od té doby se toho na trhu s FKI hodně změnilo. Jaké jsou nové trendy v tomto způsobu investování?

Tím, jak veřejnost bohatne a získává čím dál více zkušeností s kolektivním investováním, roste cílová skupina fondů kvalifikovaných investorů. S legislativou plně srovnatelnou s legislativou států s rozvinutou kulturou investování a dnes již zkušenými a etablovanými správci, roste důvěra v tento institut a přibývá úspěšných fondů, což přirozeně znamená čím dál větší oblibu FKI u investorů.

Co se vývoje v investičním zaměření týká, tak spíše není moc s čím srovnávat. Řekněme deset let zpátky byl trh FKI, které nebyly jen daňovými vehikly a do kterých bylo skutečně možno investovat, tak malý, že o změně zaměření lze těžko mluvit. Poptávka po alternativních investicích, a tedy i nabídka fondů se nyní u nás strukturou příliš neliší od té v západní Evropě. Portfolio každého investora by mělo obsahovat, vedle klasických investičních nástrojů, jako jsou akcie či dluhopisy, i přiměřenou část alternativ. Oblíbené jsou ty klasické jako nemovitosti, energetika a private equity, čemuž ostatně odpovídá i naše portfolio fondů. Ultra alternativní investice, jako je umění, víno či drahá auta, jsou spíše na okraji zájmu a u nás v REDSIDE je nenajdete vůbec.

Před deseti lety si klasický investor, řekněme úspěšný manažer nebo podnikatel, realizoval nemovitostní investice tím, že nakoupil pár nájemních bytů. Fotovoltaika bylo sprosté slovo a private equity fondů bylo také jako šafránu. V průběhu času došel k tomu, že u těch bytů není poměr výnosu a starostí se správou až tak růžový a že obnovitelné zdroje energie nejenže nejsou podvod, ale že mají vedle zajímavého výnosu i sociálně-odpovědný rozměr, a proto v ideálním případě skončil u nás s lepším výnosem a řádově nižšími starostmi. To je asi zásadní proměna za roky našeho působení, na kterou se ptáte.

V čem se Redside odlišuje od ostatních investičních společností na trhu s FKI?

Nepřísluší mi hodnotit konkurenci a navíc každý poctivě míněný a dobře řízený český fond upřímně vítám, byť těm našim třeba konkuruje. Strukturou nabídky fondů se sice podobáme vyspělé západní Evropě, ale my Češi, na rozdíl od západních sousedů, stále máme nepoměrně větší část našich úspor uložených na nevalně úročených vkladech v bankách, v lepším případě v nevýkonných a pasivně řízených produktech „masového“ investování, prodávaných na příkaz jejich zahraničních matek na přepážkách českých poboček. Věřím, že s naší flexibilitou, profesionalitou, aktivní správou aktiv, individuálním přístupem a hlavně dlouhodobě neporovnatelně lepšími výsledky dokážeme čím dál větší část těchto „investic“ přilákat k nám.

Na jaře letošního roku jste prodali prémiovou administrativní budovu Avenir E v Nových Butovicích. Proč jste se odhodlali k tomuto kroku?

Fond NOVA Real Estate, stejně jako ostatní naše fondy, je otevřený, což znamená, že do něho mohou investoři libovolně vstupovat a vystupovat. Naší ambicí je mít, spravovat a zvětšovat tento fond navěky a k tomu paří aktivní správa portfolia nemovitostí, tj. o nemovitosti a jejich nájemce se dobře starat a také umět správnou nemovitost ve správný čas nejen koupit, ale i prodat. To nám má zajistit zdravé portfolio, které znamená dobré zhodnocení investic, a to znamená spokojené investory, další investice a další nemovitosti v portfoliu. V letech 2015 až 2018 jsme nakoupili přibližně 20 nemovitostí a u této jedné jsme se rozhodli, že ji v portfoliu nahradíme jiným assetem, což se stalo a stávat se přirozeně bude i nadále.

Zmiňujete i Váš druhý největší fond NOVA Green Energy, který díky popularizaci tématu obnovitelných zdrojů energie nabývá na síle. Jaké zde jsou plány do budoucna?

Všichni si ještě pamatujeme, jak kontroverzně u nás obnovitelné zdroje (tehdy fotovoltaiky) před deseti lety začínaly. My jsme u toho tehdy nebyli a celé naše stávající portfolio jsme nakupovali, resp. stavěli již ve standardních podmínkách. Dnes je zřejmé, že OZ jsou budoucnost. Možná se jejich popularita a podpora může lišit v různých fázích ekonomického i politického cyklu, ale těžko už někdo přijde s energetickou koncepcí bez OZ. Proto v zelenou energii pevně věříme a vidíme v ní velký investiční potenciál.

Pro zajímavost, mnoho našich investorů do OZ je z Rakouska, kde je ekologické cítění a tedy obliba investic do OZ ještě mnohem větší. Za poslední 3 roky jsme portfolio fondu a objem investic ztrojnásobili a dnes vlastníme energetické zdroje v České republice, na Slovensku a v Maďarsku o celkovém elektrickém výkonu 72 MW a o celkovém tepelném výkonu 60 MW, což nás činí bezkonkurenčně největším fondem v regionu. Společně s partnerskou finanční skupinou Arca Capital stavíme další elektrárny do portfolia fondu a velice blízko jsme i projektům postaveným čistě na komerčním základu, tj. zcela bez dotací.

Náš realitní fond mj. vlastní obří industriální park v Trenčíně o rozloze 120.000 m2 a na střeše této továrny plánujeme postavit fotovoltaickou elektrárnu o výkonu 5 MW, jejíž produkce bude zužitkována přímo na místě. To je nejen skvělá investice a velice ekologický počin, ale věřím, že i ukázka budoucího směřování našeho fondu i obnovitelných zdrojů jako takových.

Neustále se předpovídá nadcházející ekonomická krize, jaké dopady může mít na investování do FKI?

To je velice obecná otázka, ale jak jsem uvedl výše, jak REDSIDE, tak i jeho fondy stavíme s vizí daleko do budoucna. Že nás cestou potkají různé fáze ekonomického cyklu je jistota, kterou promítáme do všeho, od našeho ideového směřování přes investiční strategie fondů až po cash-flow modely každého jednoho projektu. Jediným receptem je zdravé, kvalitně spravované a diverzifikované portfolio, které bude dosahovat nadprůměrných výsledků i v horších časech.

Takže se zpomalení ekonomiky a recese neobáváte?

Především s ní počítám. Může to znít jako klišé, ale upřímně věříme, že příští - říkejme tomu třeba - krize ukáže kvalitu naší práce a poctivost našich záměrů. A aby těch klišé na závěr nebylo málo, přidám moudro Warrena Buffetta „Be fearful when others are greedy and greedy when others are fearfull“ čili „Mít strach ve chvílích, kdy jsou ostatní hamižní, a být hamižní, pouze když ostatní mají strach“.


Čtěte také

Praha  Pražský primátor Zdeněk Hřib

Hřib: Zastavili jsme zbytečné technologické projekty za více než 100 milionů

Vede studenou válku s premiérem i s Čínou. Jedním z hlavních cílů Zdeňka Hřiba je ale…

před 1 hodinou

 V Česku se rozmáhá hypoteční přeběhlictví - ilustrační foto

V Česku se rozmáhá hypoteční přeběhlictví. Bankám hrozí miliardové ztráty

Divoký vývoj úrokových sazeb dal vzniknout novému fenoménu. Turistika klientů za…

před 1 hodinou

Události  Společnost SpaceX na floridském mysu Canaveral úspěšně vyzkoušela nouzový záchranný systém

SpaceX úspěšně vyzkoušel nouzový záchranný systém. Loď s padáky přistála na mořské hladině

Kosmická loď Crew Dragon americké společnosti SpaceX dnes na floridském mysu Canaveral…

19. ledna 2020

 Snadno dostupné kosmopolitní město nabízí chutě celého světa

Netradiční berlínská gastronomie. Snadno dostupné kosmopolitní město nabízí chutě celého světa

Lipsko je prý nový Berlín. Není! Na sklonku loňského roku jsem vyzkoušela obojí a z…

19. ledna 2020

 Americký prezident Donald Trump

Útok na americkou demokracii a volby. Trumpovi právníci chystají obhajobu proti impeachmentu

Právní tým amerického prezidenta Donalda Trumpa se před nadcházejícím procesem o…

19. ledna 2020

Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujal Vás tento článek?
Ohodnoťte ho

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Finance
Kdo bude letos muset zaplatit solidární daň?
Dodavatel elektřiny a plynu pro rok 2020. Jak vybrat nejlepší společnost?
Pohřeb a práce: kdy máte nárok na volno?
Vrácení daní 2020 - kdy dostanete daňový přeplatek?
Kdy budou pololetní prázdniny v roce 2020?
Auta
Damon Motorcycles se pokusí o revoluci ve světě elektro biků
Fiat 124 Special T (1974) vs. VAZ 2101 (1975): Bratři z opačných břehů
Němci vyrábí nejméně aut za čtvrt století. Vláda už plánuje, jak krizi zmírnit
Škoda už prodává Octavii liftback. Jak si stojí proti konkurenci i Golfu?
Ministr dopravy si maloval dálnice. Hezký obrázek, Vladimíre, ale teď zpátky k domácím úkolům
Hry pro příležitostné hráče