Kupte ArcelorMittal, doporučil Babiš Třineckým železárnám - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Kupte ArcelorMittal, doporučil Babiš Třineckým železárnám

,
Kupte ArcelorMittal, doporučil Babiš Třineckým železárnám
Zdroj: čtk

Premiér Andrej Babiš se stává akvizičním poradcem. Třineckým železárnám doporučil, ať koupí svého konkurenta ArcelorMittal Ostrava. Nejedná se o první takovou radu.

„Pokud koupíte i ten Mittal, tak to bude ještě lepší.“ Takové doporučení dal předsedovi představenstva Třineckých železáren Janu Czudkovi premiér v demisi Andrej Babiš. Nečekanou nabídku zatím Třinecké železárny nechtějí oficiálně komentovat. Prodej se blíží, ArcelorMittal má nového vlastníka ostravských hutí vybrat do konce tohoto roku.

Babišovi zřejmě chybí, že již neřídí investiční a akviziční strategii svého Agrofertu. Proto zkouší rozhodovat za jiné. Nejedná se totiž o první takový případ. Již před dvěma lety vyzýval Třinecké železárny, ať koupí krachující důlní podnik OKD. Opakovaně též v minulosti „radil“ společnosti ČEZ postavit nový jaderný blok z vlastních prostředků – bez státních garancí návratnosti investice.

Největší světový výrobce oceli ArcelorMittal chce odprodat některé hutní podniky v Evropě, aby si tím otevřel cestu k převzetí největší ocelárny na kontinentu – komplexu Ilva v italském Tarantu. Volba padla mimo jiné i na ostravské hutě. Mezi zaměstnanci a odboráři vypukla nervozita z toho, kdo se stane novým vlastníkem a zda nebude chtít podnik se sedmi tisíci zaměstnanci zavřít.

Ocelářství je i v současném prostředí ekonomického boomu v nelehké pozici. Evropské hutě se potýkají s nadbytkem výrobních kapacit a s přílivem levnějšího importu z Ruska, Turecka, Číny i dalších zemí. Poškodit je může také celní zátěž, kterou na dovoz oceli zavádí americký prezident Donald Trump.

Čtěte rozhovor s majitelem Třineckých železáren:

Nelezte mi do kruhu! Velký rozhovor s Tomášem Chrenkem

Multikulturalismus je velice populární nesmyslná doktrína poslední doby. Tomáš Chrenek má svou vlastní strukturu hodnot, která je trošku k těm skomírajícím veřejným hodnotám odtažitá.


Ohodnoťte tento článek
Diskuze