ABF převzala Inchebu. Kromě veletrhů chce v Holešovicích pořádat i kulturní akce - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

ABF převzala Inchebu. Kromě veletrhů chce v Holešovicích pořádat i kulturní akce

, čtk,
ABF převzala Inchebu. Kromě veletrhů chce v Holešovicích pořádat i kulturní akce
Zdroj: CC BY-SA 3.0: Vity-Wikimedia Commons

Společnost ABF převzala firmu Incheba Expo Praha, která organizuje veletrhy na pražském výstavišti v Holešovicích. ABF, která vlastní výstaviště v Letňanech, chce v Holešovicích vedle veletrhů pořádat i kulturní akce. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) návrh na povolení spojení těchto firem zatím nedostal.

Podle mluvčího ÚOHS Martina Švandy je ale běžné, že firmy uzavřou transakci a návrh k antimonopolnímu úřadu dávají se zpožděním. „Nesmějí ale samozřejmě vykonávat kontrolu nad přebíranou firmou, pokud nemají naše povolení,“ uvedl mluvčí. V případě, že by společnosti, které splňují kritéria jako společný obrat přes 1,5 miliardy a každá aspoň 250 milionů korun, návrh nepodaly, úřad s nimi podle Švandy zahájí řízení pro uskutečňování nepovoleného spojení.

ABF patří mezi nejvýznamnější organizátory výstav a veletrhů v České republice. Od akvizice si podle Nicole Mertinové ze skupiny SPGroup podnikatele Pavla Sehnala, která ABF vlastní, slibuje mimo jiné rozšíření spolupráce s hlavním městem.

„Praha by se měla zařadit mezi silná evropská města s bohatým veletržním programem a naše akvizice společnosti Incheba Expo Praha a její budoucí rozvoj by k tomu měly napomoci,“ uvedl předseda představenstva ABF Sehnal.

ABF několik let provozuje Pražský veletržní areál (PVA) v Letňanech. V Holešovicích pod ní nově přechází skupina veletrhů včetně dvou největších Holiday World a Pragodent. Všechny plánované veletrhy v Holešovicích se pod novým majitelem uskuteční v původních termínech, doplnila Mertinová.

Incheba
• Současná Incheba Expo Praha, s.r.o. byla do obchodního rejstříku zapsána v roce 1991, původně jako Agentura Triumf. Současné jméno nese od prosince 2014, v lednu 2015 na ni přešlo část jmění rozdělované společnosti Incheba Praha (ta se později přejmenovala na Reality MK a v loňském roce skončila v likvidaci). Obě firmy patřily bratislavské firmě Incheba, kterou ovládá rodina slovenského podnikatele a rodáka z ruského Saratova Alexandera Rozina.
• Incheba Expo Praha patří k nejvýznamnějším organizátorům výstav a veletrhů v ČR, ročně pořádá zhruba dvě desítky akcí, mezi nimi jsou nejznámější Autoshow, Motocykl nebo Holiday World, ale i oborově zaměřené výstavy. Všechny akce pořádá v areálu Výstaviště v Praze – Holešovicích.
• Podle databáze Prodata vykázala v roce 2016 Incheba Expo Praha tržby 103 milionů korun a zhruba čtyřmilionovou ztrátu. Její dosud mateřská bratislavská firma Incheba vznikla v roce 1967 jako Výstava chemických výrobků Incheba, která se posléze změnila na společnost Mezinárodní chemický veletrh Incheba. V roce 1970 vznikl i Podnik zahraničního obchodu (PZO) Incheba. Současná a.s. Incheba vznikla v roce 1989; označení Incheba je zkratkou z anglického International Chemical Bratislava.
ABF
• Firma, která existuje od roku 1995, patří k nejvýznamnějším organizátorům výstav a veletrhů v České republice. Na výstavišti v pražských Letňanech, které prostřednictvím dceřiné firmy PVA ovládá, pořádá ročně přes stovku akcí. Samotný letňanský areál funguje do podzimu 1998, původně provizorní výstaviště je dnes i díky napojení na metro a dálnici hlavním místem pro pořádání veletrhů v Praze.
• Současný vlastník Petr Sehnal vstoupil do ABF v roce 2006, když prostřednictvím své firmy Capital Management Company získal dvě třetiny akcií, později odkoupil i zbylý podíl od tehdejší generální ředitelky firmy Miloslavy Veselé. Už krátce po Sehnalově vstupu vypukly spory mezi ABF a firmou Terinvest, se kterou předtím veletržní firma společně spravovala letňanský areál. Terinvest nakonec z Letňan odešel a začal pořádat veletrhy v Brně a v Holešovicích; obě společnosti se také soudily. V samotném PVA, tedy areálu v Letňanech, drží ABF 89 procent, zbytek ovládá Praha.
• ABF v roce 2016 podle databáze Prodata utržila 290 milionů korun a její zisk překročil 30 milionů korun. Je součástí Sehnalova holdingu SPGroup, do které patří například pojišťovna Slavia, akvapark Aquapalace Čestlice nedaleko Prahy, tiskárny OTK Group nebo realitní kancelář AAA Byty. Předloni vstoupil Sehnal i do politiky, když obnovil značku Občanské demokratické aliance, se kterou neúspěšně kandidoval v loňských volbách do Sněmovny, v prezidentské volbě podpořil Vratislava Kulhánka. Podle informací tisku pro Sehnala pracuje expremiér Petr Nečas.

Čtěte také:

Výstaviště Praha bude hostit největší popkulturní událost ve střední Evropě

Bakala prodává komplex Forum Karlín. Má dostat kolem 1,3 miliardy

Vítkův vysočanský komplex: Kolben Park se začne stavět v roce 2020


Ohodnoťte tento článek
Diskuze