Trest za covid: Voliči od Babiše prchají k Pirátům. Šanci má i Minář - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Trest za covid: Voliči od Babiše prchají k Pirátům. Šanci má i Minář

,
Trest za covid: Voliči od Babiše prchají k Pirátům. Šanci má i Minář

Hnutí ANO zaznamenalo v posledním volebním modelu agentury Kantar nejhorší výsledek od voleb v roce 2017. Volilo by ho jen 24,5 % procenta lidí. Je to jasný účet za koronavirovou krizi. Podpora Babišovi klesá od března, kdy poprvé v Česku udeřil koronavirus, a volně padá od června. Ještě prudší pád zaznamenalo ANO od srpna, kdy premiér odmítl zavedení povinných roušek ve školách či obchodech, což stejně musel kvůli ohromným nárůstům nakažených o pár týdnů později nařídit. Voliči Babišovi spočítali jeho chaotický a nepředvídatelný přístup k pandemii, a to zvláště v uplynulých týdnech.

Také se znovu potvrzuje, že síla hnutí ANO stojí a padá právě s postavou Andreje Babiše a její každodenní přítomností v médiích jako hvězdy číslo jedna. Jakmile Babiše dokáže někdo zastínit, hnutí ANO oslabuje. Stejně jako na jaře, byl v posledních týdnech největší mediální hvězdou Roman Prymula (tehdy šéf Ústředního krizového štábu, poté ministr zdravotnictví). Babiš se na jaře i teď na podzim dobrovolně vzdal světla reflektorů a postavit před ně právě Prymulu.

Kdo je tu z ANO?

Jenže Prymula Babiše docela hravě zastínil, ale voliči ANO si zjevně Prymulu s Babišovým hnutím tolik nespojili. Patrně ho vnímali spíš jako odborníka než politika. Hnutí ANO tak nakonec může doplatit na to, že vlastně žádné výrazné politiky (kromě Babiše) ve svých řadách nemá. Ani Prymulův předchůdce na ministerstvu zdravotnictví Adam Vojtěch nebyl členem ANO. Není jím ani ministryně financí Alena Schillerová, ani ministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček.

Nejzajímavější ovšem je, kam zhrzení voliči od Babiše utíkají. Analýza přelivů od Kantaru ukazuje, že z politických konkurentů největší odliv nastal směrem k Pirátům – jde o zhruba pětinu z těch, kteří už volbu hnutí ANO nepreferují. Piráti i díky tomu ve volebním modelu posílili na druhém místě, tedy v pozici nejsilnější opoziční strany. Získali by 19 %, což je hodnota významně nad průměrným ziskem z minulých měření.

Předsedu Pirátské strany Ivana Bartoše poslední výsledky z průzkumů jednoznačně katapultují do pozice nejvážnějšího konkurenta Andreje Babiše v boji o post předsedy vlády, o který se střetnou příští rok na podzim. Je evidentní, že Babišovi bývalí voliči se rozhodně nevrací k tradičním levicovým stranám, jako je ČSSD či KSČM, ale hledají opět netradiční alternativu.

Minářův útok

Další třetina voličů prchajících od hnutí ANO neví, koho si teď vybrat. Jde o 3 až 4 % voličů, které by mohl zaujmout nějaký nový politický projekt. Může jím být třeba právě vznikající hnutí někdejšího předsedy spolku Milion chvilek Mikuláše Mináře a lidoveckého poslance Jana Čižinského, které má zatím pracovní název „Změnit Česko”. Tento projekt se ani netají tím, že právě na voliče ANO chce v příštích měsících cílit, aby se i díky nim dostal do Poslanecké sněmovny.

Významný nárůst voličské přízně za poslední měsíc zaznamenalo ve volebním modelu Kantaru kromě Pirátů také hnutí STAN. V tom se zřejmě do velké míry odráží krajské a senátní volby, které proběhly právě v době sběru dat. Starostové dokázali během těchto voleb zhodnotit své regionální know-how a přesvědčit voliče o své kompetentnosti. Koneckonců vyhráli senátní volby a v krajských volbách získali třetí největší počet hejtmanů. I k nim by v budoucnu mohli směřovat další současní voliči ANO. Starostové stejně jako Piráti nepatří mezi tradiční strany a mají silný reformní a protikorupční étos.

Vůbec není jisté, že hnutí ANO příští rok volby vyhraje. Zvlášť pokud se koronavirová krize vymkne vládě z rukou a budou rychle přibývat další nakažení i mrtví. Babiš se sice zbavil populárního Prymuly, který ho zastiňoval, ale ve sněmovních volbách může i přesto skončit druhý nebo dokonce až třetí.