Páral
Páral
Autor:

Svět, který není v pořádku

 Páral 17. listopadu 2018, 18:01  -  Pavel Páral
 Páral
Páral
17. listopadu 2018, 18:01

Proč migrace není problémem řešitelným na globální úrovni.

Odmítnutí paktu o migraci je jedním z hodně mála pozitivních kroků současné české vlády, a to jakkoli je zjevné, že toto stanovisko bylo vynuceno náladou v zemi. Nejde přitom ani tak o to, že kritici namítají, že pakt stírá rozdíly mezi legální a nelegální migrací, spíše je na místě říci, že pakt činí z nelegálních migrantů legální. To nakonec odráží i reálnou politiku zemí, které migraci podporují. Příkladem je Německo, kde se slovo migrant v politických prohlášeních a ani v médiích prakticky vůbec nevyskytuje a používá se uprchlík - der Fluchtling, ačkoli mezi příchozími je těch, jimž náleží ochrana podle mezinárodního práva, tedy skutečných uprchlíků, jen zlomek.

Ale především a navzdory tomu, co se nám snaží namluvit četní světoví politici, migrace není problémem řešitelným na globální úrovni. A to z prostého důvodu, že zájmy různých zemí na migraci jsou velmi odlišné a od těchto odlišností se odvíjí zcela rozdílný přístup k migraci. Španělé by bez migrantů nebyli schopni zemědělské produkce, jíž zasypávají celou Evropu. Poláci zase mohutně otevřeli svůj trh práce Ukrajincům poté, co spousta mladých Poláků odešla pracovat do Británie. Podobně my otevíráme dveře Ukrajincům či Vietnamcům, byť o dost opatrněji. Migrace je normální a běžný jev, s nímž státy pracují po staletí podle svých zvyklostí a potřeb. A to, jak otevírají své dveře Němci, je čistě jejich záležitost.

Vytváření nějakých mezinárodních standardů péče o migranty a formulování jejich nároků fungující národní systémy jednoznačně rozbíjí a ničemu to nepomáhá.


Jestliže kdokoli mluví o Marshallově plánu pro Afriku, „aby lidé zůstali doma a nemigrovali do Evropy“, měl by vědět, do čeho jde. Čtěte komentář Miroslava Zámečníka:

Vyprahlý Sahel aneb Odkud přijdou


Současná migrace z Afriky a muslimských zemí, která trápí Evropu, je poměrně zásadně podmíněna lokálními azylovými pravidly a sociálními systémy, jejichž sjednocování by tuto prakticky neintegrovatelnou stěhující se populaci v jejím počínání jen a pouze podpořilo. Lze těžko předpokládat, že by se standardy odvíjely od těch českých, a ne od německých či švédských.

Tvrzení, že pakt nepřináší žádné právní závazky pro své signatáře, je liché, protože formuluje nějaké mezinárodně právní zvyklosti, které se obvykle postupně stávají vymahatelnými. A jestli bude na paktu něco nevymahatelného, tak jedině závazek zdrojových států přijímat migranty odmítnuté cílovou zemí. Kdyby to byl skutečně jen deklaratorní dokument, který pro signatáře nic neznamená, tak by asi bylo úplně zbytečné utrácet za letenky do Marrákeše a nějaké plané prohlášení tam podepisovat.

A mimochodem tahle „nezávaznost“ a pouhý „deklaratorní“ styl je charakteristický i pro další nepřijatelný mezinárodní dokument, kterým je Istanbulská úmluva o boji proti násilí na ženách.

Znásilnění je u nás trestné a s ženskou obřízkou či dětskými sňatky fakt problém nemáme. S čím ale problém má nemalá část společnosti, jsou genderové teorie tvrdící, že mužská a ženská role jsou jen sociální konstrukt bez biologické podmíněnosti a že role lze libovolně měnit. Což by se podle úmluvy za peníze daňových poplatníků mělo masírovat dětem do hlavy už v předškolním věku. Chlapečci se tak dozvědí, že když budou hezky papat hormony, tak jim narostou prsa a budou moci kojit své děti, a holčičky mají být seznámeny s tím, že i když nemají pindíka, můžou být jednou tatínkové. A to už je svět, který fakt není v pořádku.

Čtěte další komentáře Pavla Párala


Čtěte také

 Ilustrační foto

Průměrná sazba hypoték se v září propadla na 2,47 procenta, banky půjčují s minimální marží

Průměrná úroková sazba hypoték v září klesla na 2,47 procenta ze srpnových 2,61 procenta.…

před 1 hodinou

 Rýžové pole - ilustrační foto

Co s přebytečnou rýžovou slámou: britští vědci z ní dělají biopalivo

Pálením přebytečné slámy vzniklé při pěstování rýže znečišťují především asijští farmáři…

před 3 hodinami

  Nová továrna Bosch na výrobu čipů u Drážďan

Bosch sází na čipy. Spojil s nimi svou největší investici: miliardovou továrnu u Drážďan

Trh s polovodiči v autech roste rychleji než automobilový průmysl jako celek. Bosch staví…

před 3 hodinami

 OKD, ilustrační foto

V OKD zatím dobrý. Těžební společnosti se nebývale daří

OKD po krachu nebývale vydělává. Záměr těžit až do roku 2030 vsak patři spíše do říše…

před 9 hodinami

 Elektrárna Chvaletice

Elektrárna Chvaletice loni výrazně zvýšila emise škodlivin, tvrdí organizace Arnika

Chvaletická hnědouhelná elektrárna loni výrazně zvýšila emise rakovinotvorných látek,…

15. října 2019

Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujal Vás tento komentář?
Ohodnoťte ho

Počet hodnocení: 6 | Průměrné hodnocení: 4.50

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Finance
Policie ani „havarijko“ nic nevyřeší, poškození auta na parkovišti lze ale předejít. Jak na to?
5 příkladů, kdy nemusíte platit daň z nabytí nemovitosti
Jak na výměnu nebo reklamaci dálniční známky
Co je dobré vědět o ochranné lhůtě?
Elektrická energie zdražuje: O kolik si domácnosti připlatí a vyplatí se změna dodavatele?
Auta
Země elektromobilů. V Norsku mizí čerpací stanice
Kvalitní moderní ojetý vůz šetří vaši kapsu a je bezpečnější
Fiat Talento modelový rok 2020
Kupé Škoda 763 bylo rychlejší než auta VB. Skončilo fiaskem, přispělo však ke vzniku Favoritu
DB Schenker posiluje pozici v logistice pro automobilový průmysl
Hry pro příležitostné hráče