Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Apartmán v Krkonoších: chalupa 21. století bez starostí a s výnosem

Pokud si pořídíte vlastní horský apartmán, můžete trávit zimní a letní dovolenou…

Zajímavosti o golfu, které jste nevěděli

Golf je vyhledávaným sportem, který se těší čím dál větší oblibě. Má dlouholetou tradici…

AAA Auto: Zdaleka nejen obchodník s ojetými vozy

Síť autocenter AAA Auto působí v České republice už bezmála třicet let. Aktivity firmy…

Pavel Páral
Pavel Páral
Autor: Euro.cz

Okoralý rohlík od Andreje

 Páral 29. května, 14:06  -  Pavel Páral
Pavel Páral
Pavel Páral
Autor: Euro.cz
29. května, 14:06

Babišův Penam smí konečně koupit pekárny ze skupiny United Bakeries. Povolil mu to ÚOHS, jehož šéf má momentálně jakési potíže s policií. Nutno dodat, že ten padesátiprocentní podíl na trhu byl i tak na úřad moc a nařídil prodat nějaké závody. Nevíme jaké, ani to, jakou produkční kapacitu mají mít.

Nápadně to připomíná deset let starý příběh, kdy Agrofert koupil svého jediného vážného konkurenta v Česku v oboru skladování obilí, skupinu Agropol. I tenkrát musel nějaká sila prodat. I tenkrát bylo tajné, jaké to byly, a veřejnost se nikdy nedozvěděla, jak to bylo splněno. Jen část sil skoupila privat equity společnost ze skupiny Cyrrus, jejíž skutečná kontrolující osoba byla prakticky neidentifikovatelná. Dnes se to jmenuje Zemědělský holding a nezdá se, že by nějak Agrofertu konkurovala v jeho byznysu se sily.

Věříte, že Andrej Babiš neovládá Agrofert?

Za připomenutí rovněž stojí, že už v době, kdy byl Andrej Babiš ve vysoké politice, ovládl slovenskou část United Bakeries navzdory tomu, že mu to tamní antimonopolní úřad zakázal. Použil k tomu nastrčené osoby kontrolované svými slovenskými právníky. Dodnes z toho nebyl trest veskrze žádný, ačkoli podle pravidel hrozí pokuta až šestnáct miliard korun. Kdo by taky drze peskoval čelného představitele sousedního spřáteleného státu.