Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Apartmán v Krkonoších: chalupa 21. století bez starostí a s výnosem

Pokud si pořídíte vlastní horský apartmán, můžete trávit zimní a letní dovolenou…

Zajímavosti o golfu, které jste nevěděli

Golf je vyhledávaným sportem, který se těší čím dál větší oblibě. Má dlouholetou tradici…

AAA Auto: Zdaleka nejen obchodník s ojetými vozy

Síť autocenter AAA Auto působí v České republice už bezmála třicet let. Aktivity firmy…

 Ilustrace k eseji Maminka v domácnosti, tatínek diktátor
Ilustrace k eseji Maminka v domácnosti, tatínek diktátor
Autor: Vojtěch Velický

Esej: Maminka v domácnosti, tatínek diktátor

27. ledna, 17:05 - Jitka Jeníková
 Ilustrace k eseji Maminka v domácnosti, tatínek diktátor
Ilustrace k eseji Maminka v domácnosti, tatínek diktátor
Autor: Vojtěch Velický
27. ledna, 17:05

Jak se vyvedli potomci největších diktátorů 20. a 21. století.

V březnu 2014 se v západní Kambodži sjely desítky hostů na opulentní svatbu. Ačkoli se brali dva mladí lidé, kteří se poznali na studiích v sousední Malajsii, většina svatebních hostů byla výrazně staršího data narození. A navzájem se dobře znali ze 70. a 80. let minulého století. Veselku vystrojil jistý Tep Kunal, guvernér provincie, někdejší vysoce postavený kádr Rudých Khmerů a hlavně adoptivní otec jediné dcery Pol Pota, jehož brutální komunistický režim za necelé čtyři roky vlády stihl povraždit třetinu vlastního národa.

Pol Pot spáchal sebevraždu, když bylo Mea Sithe deset. Polovinu života strávila na útěku před otcovými politickými nepřáteli a druhou skrýváním před příbuznými jeho obětí. Ostatně i proto si dnes říká Sar Patchata, vystudovala anglickou literaturu, do politiky se nehrne a vrcholem jejích ambicí je řídit strýcův rýžový mlýn.

Století grázlu

Dvacáté století zplodilo slušnou řádku diktátorů a ano, rodiče si člověk nevybírá, přesto si zvláštní pozornost zaslouží i někteří jejich potomci. V zásadě by se dali roztřídit do kategorií voják, hajzl, rebel a politik. Je to zjednodušující, ale poměrně výstižné. Tento text nemůže samozřejmě připomenout úplně všechny, ale doufáme, že předkládaný vzorek bude dostačující.

Začneme zostra. Kdyby existovala soutěž Hledá se nejšílenější potomek známého diktátora, nejspíš by s přehledem zvítězil Udaj Husajn. Nejstarší ze Saddámových pěti dětí byl předurčený k tomu, aby po otci jednou převzal vedení země. Jenže se ukázalo, že Udaj to nemá v hlavě tak docela v pořádku. Mezi jeho koníčky patřilo znásilňování všeho a kdykoli si zamanul (s gustem třeba nevěst na svatbách), vraždění nebo mučení. Velel obávané polovojenské organizaci fedájínů, kteří na jeho příkaz nosili helmy à la Darth Vader. O nástupnictví se definitivně připravil v roce 1998, když na večírku před zraky vyděšených hostů ubil k smrti jednoho z otcových bodyguardů a ve sporu o nejhezčí přítomnou prostitutku prostřelil svému strýci koleno. To už rozzlobilo i Saddáma, jenž má na svědomí odhadem milion životů, a synkovi spálil kompletní sbírku historicky cenných vozů.


Za co utrácí Kim? Armáda, stadion pro 150 tisíc lidí i gigantický opuštěný hotel