Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Astratex posiluje management, novým ředitelem je Ladislav Bárta

Lídr na středoevropském trhu se spodním prádlem a plavkami Astratex posiluje svůj…

Zahradní domky dají vaší zahradě nový rozměr

Na konci zimy opět plánujeme zahradní práce. Avšak zahrada bez místa na relaxaci není…

Nebankovní půjčky prolamují svou neblahou pověst

Ještě nedávno bylo spojení nebankovní půjčky téměř sprostým slovem. Lidé se na ně dívali…

Komentář: Když jej miluješ, není co řešit

 Zámečník 26. srpna 2017, 22:51  -  Miroslav Zámečník
26. srpna 2017, 22:51

Místo čtení a srovnávání politických programů se dnes volič orientuje podle osobností, jejichž charisma je pro politický úspěch mnohem důležitější nežli nějaký program či podpora uvnitř strany.

Charisma je krajně obtížně definovatelná věc - v politice uspěli lidé pohlední, třeba John. F. Kennedy byl doopravdy fešák a většina by se shodla, že totéž dnes platí třeba o kanadském premiérovi Justinu Trudeauovi. Jenže i politici s kuním ksichtem a odstátýma ušima k tomu oplývají charismatem a lidé jim visí na rtech.

Koneckonců není to jediná profese, kde je charisma důležitější než hezká tvář -údajně nejvyhledávanější kurtizána pozdně viktoriánského Londýna měla přezdívku Kobyla, velmi dobře vystihující vizuální stránku její osobnosti, a jak se jí, panečku, v nejstarším řemesle dařilo. V jejím případě blekotají biologové cosi o feromonech, ale nemalé procento elektorátu to hází charismatickým lídrům na dálku, aniž by je kdy viděli, natožpak k nim čichali.

Relevantní důkazy i pravověrné babišovce možná proberou ze sna:

Pilník v koblize. Babišovi láme vaz „banalita“ Čapí hnízdo


Ronalda Reagana, dnes hodnoceného jako jednoho z největších amerických prezidentů dvacátého století, považovala značná část americké kavárny za zcela nekompetentního k vládnutí. Jenže on zároveň byl vtipný, dokonce si uměl dělat legraci ze sebe, jeho politické názory byly jasné a srozumitelné a přes svůj věk byl doopravdy telegenický. Dokonce i ti, kteří se s ním naprosto v ničem neshodli, připouštěli, že byl okouzlující.

Kult selfmademana...

Donald Trump není a nebude novým Reaganem, ale u těch, kteří ho vyvolili, mu procházejí nejen nehorázné řeči, gestikulace, že by se Benito měl posmrtně co učit, zjevné pletky příliš mnoha lidí z jeho nejbližšího okolí s Rusy, ale i nebývale chaotický způsob vládnutí a doposud mizivé výsledky.

Cokoli dalšího na něj bude levicově-intošská kavárna, demokraté a vůbec celý washingtonský establishment, odcizený tvrdě pracujícím Američanům, nakládat, pouze upevňuje přesvědčení tvrdého jádra o tom, že tenhle „POTUS“ (akronym pro prezidenta Spojených států) mluví, myslí a koná stejně, jak by to dělali oni na jeho místě, akorát je mnohem bohatší. Být bohatý je v Americe velmi žádoucí, kult selfmademana, který to dotáhl z ničeho až na vrchol, je velmi silný, je to součást oficiální americké ideologie a vždycky byla. Zrovna v případě Donalda Trumpa sice tak úplně nesedí, ale rozhodující je, že se nechová jako povýšený patricij a mluví naším jazykem, oproštěným od politické korektnosti. Tenhle proud byl v Americe historicky vždycky silný, rozhněvaní bílí muži odjakživa chtěli „vzít vidle a táhnout na hrad“. Jenom až do loňska nedokázali vygenerovat prezidenta.


Přečtěte si autorův komentář ke zdanění práce v Česku:

Minimální mzdy, odvody, volby… a dikobrazi


Teprve loni byla heterogenní skupina těch, kteří se cítili být opuštěni elitami, jež se nezajímaly o to, jak žijí obyčejní lidé daleko od center moci, a uzavíraly nevýhodné smlouvy, z nichž jednostranně profitovaly, jednotná.

.. a ďáblovo lejno

Analogie jsou vždycky ošidné, ale roli, kterou hraje v současném Česku původce všeho zla v podobě Bruselu a tradičních, korupcí prolezlých politické stran, sehrávala ve Spojených státech spolehlivě federální vláda, případně lobbisty promořený Kongres ve Washingtonu. Všechny federální transferové programy jsou samy osobě samozřejmě také „ďáblovo lejno“, analogicky jako u nás evropské dotace.

Na to, abychom docenili schopnost identifikace voliče s lídrem, nemusíme čekat, jak to dopadne sDonaldem Trumpem. Nemusíme vyhlížet, jak se promítnou současné kauzy Andreje Babiše do politických preferencí hnutí ANO. Babišovo tvrdé voličské jádro nezajímají jemné detaily procedur a institucí demokratického státu ani výsledek, k němuž dospějí, pokud nedopadne ve prospěch lídra, jemuž věří a kterého podle něj zpolitizovaný proces jen zdržuje od práce. Každé tvrdé jádro vnější tlak a hrozby od nepřátel stmelují. Vždycky to tak bylo, vždycky to tak bude. Když jde do tuhého, je třeba tančit kolem totemu. Uvidíme, kolik lidí si v říjnu přijde zatančit.

Přečtěte si další články o svérázu v politice a podívejte se na video:

Trump se znovu pustil do médií. Prý zkreslila jeho výroky o násilí

Co by Trumpa mohlo udržet u moci i po roce 2020? Přečtěte si komentář

[[http://www.euro.cz/udalosti/video-zidovsti-komuniste-a-zlocinni-negri-podivejte-se-jak-sili-americka-ultrapravice-1367439|[VIDEO] „Židovští komunisté a zločinní negři.“ Podívejte se, jak sílí americká ultrapravice]]Čtěte také

 Muži s bitcoinem. Ondřej Klofáč (vlevo) a Pavel Pulkráb se postili do zprostředkování obchodu s virtuálními měnami. Zabývají se zhruba dvacítkou z nich s největší kapitalizací.

Po padesátce zrychlit: zkušení byznysmeni vydělávají na kryptoměnách i aplikacích

Tyhle padesátníky ještě nikdo z oběhu nestáhl a chystají se znovu měnit svět.

před 3 hodinami

 Americký prezident Donald Trump

Zklidnění na frontě: Čína nakoupí americké zboží za 1,2 bilionu dolarů

Čína v rámci obchodních rozhovorů se Spojenými státy souhlasila, že nakoupí americké…

22. února 2019

Události  Policie řeší dopravní přestupek - ilustrační foto

Srovnání pokut: nejvyšší jsou na Slovensku, nejnižší v Německu

Ministerstvo dopravy obhajuje zpřísňování trestů pro řidiče mimo jiné tvrzením, že pokuty…

22. února 2019

Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Komentáře

Finance
Poradna plná daňového přiznání
Kouříte zdravě aneb jakým rizikem jsou náhražky cigaret?
Přes 371 tisíc domácností loni změnilo dodavatele. I proto, že se zdražovalo
Neomezená mobilní data nejsou a ani nebudou
Otcovská dovolená v roce 2019
Auta
Volvo XC90 se po faceliftu nezměnilo, nově ale maskuje…
První opravdová Cupra se jmenuje Formentor a sází na plug-in hybridní pohon
Audi Q8 může mít výkon 330 koní také v kombinaci s dieselem. Stačí vznést požadavek na obvyklé místo
Jak chrání SUV chodce? Forester a RAV4 na výbornou, BMW X1 v podstatě vůbec
Srovnání pokut u nás, v Rakousku, Německu a na Slovensku: Koho bolí nejvíc?
Technologie
Nvidia vydala GeForce GTX 1660 Ti: Turing s „RTX Off“, ale levnější. Jak dopadl?
Cnews FM: Strach z vývoje Windows 10 a protispotřebitelské výroky ministerstva [podcast]
Moneta ještě pořád chce koupit Air Bank, zaplatila by ale méně
Šeptanda: Microsoft ukáže nový Xbox již v červnu na E3
Samsung je králem smartphonů. Huawei mu ale v roce 2019 půjde po krku
Hry pro příležitostné hráče