Kdysi šibenice, dnes ekonomická smrt - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Kdysi šibenice, dnes ekonomická smrt

,
Kdysi šibenice, dnes ekonomická smrt
Zdroj: Mladá fronta

Je to fascinující příběh majitele firmy KM Plus Michala Kovárníka, kterého minulý měsíc odsoudil Vrchní soud v Praze za dotační podvod na šest let do vězení. Kovárník sice může využít opravný prostředek, ten ale nemá odkladný účinek, do vězení tak bude muset nastoupit.

Ministryně financí Alena Schillerová se před několika dny tetelila na sociálních sítích blahem, když napsala, že finanční správa na KM Plus zaklekla a zaklekla správně, daňovým poplatníkům prý zachránila, co se dalo.

Michal Kovárník prý získal ve spolupráci s dalšími spolupracovníky neoprávněně dotaci ve výši 16,4 milionu korun. Šlo o dotaci k pořízení strojů na stáčení chemikálií. Kovárník už jednu linku měl a z dotací měl koupit dva nové stroje, obžaloba ale tvrdila, že koupil jen jednu linku a tu starou vydával za novou. Kovárník se u soudu snažil dokázat svou nevinnu. Marně. Do vězení mají jít i jeho dva spolupracovníci.

Je to fascinující příběh, protože podivných okolností v celém soudním procesu není málo. A za této situace dokázal stát bez mrknutí oka zničit životy hned několik lidí. Soud nevzal v úvahu znalecký posudek Ústavu oceňování majetku při Technické univerzitě v Ostravě, který na sto stranách potvrzuje Kovárníkovu verzi. Je absurdní, že soudkyně nechtěla vyslechnout úředníky, kteří celý projekt zkontrolovali, než dotaci vyplatili. Ti totiž žádné pochybení neshledali. Ono totiž u dotačního projektu se postupně schvaluje každý krok, projekt, výběr spolupracující firmy, a když úředníci přijdou na kontrolu, musí vám přesně sedět i počet kachliček, které jste z dotací financovali, jinak jste kriminálník. Pokud tedy zrovna nejste Andrej Babiš, že.

Jak šel čas, z kauzy zničené mladé rodiny se vyklubal organizovaný podvod za šestnáct milionů, napsala pěkně s citem ministryně na svůj twitter. Vážená paní ministryně, stále je to kauza zničené mladé rodiny. Michal Kovárník má dvě malé děti, bude se sice dál bránit u soudu, i kdyby se za pár let se ukázalo, že žádný dotační podvod nespáchal, ty roky dětem nikdo nevrátí.

Vrátit dotaci a teprve poté vzhledem k těm nejasnostem vše důkladně prošetřit nešlo? To by asi nebylo dostatečně exemplární. Komando se zajišťovacími příkazy, které napochoduje do firmy, mělo lepší efekt, rozumím. Kovárník přišel ze dne na den o šestnáct let fungující firmu s tržbami v desítkách milionů korun. Přišel i o celý areál, kde firma podnikala, pozemky propadnou státu. Nemá nic.

Na poddané byla vždycky přísnost, nyní si prohoďte slovo poddaný za daňový poplatník a nezměnilo se vůbec nic. A namísto šibenice postačí ekonomická smrt, co na tom, že to je v podstatě totéž, co oprátka.

Kovárníkovi trvalo roky, než vybudoval fungující firmu, ale vyprávějte o tom kariérní úřednici Schillerové, které když příjmy nepokryjí výdaje, jednoduše si z eráru vezme další peníze a jede se dál.

Mimochodem ta dotace mohla Kovárníka katapultovat mezi velké hráče oboru dodavatele chemikálií. Namísto toho si už ale trh rozdělila konkurence. Hádejte, kdo je jeden z největších hráčů českého chemického průmyslu? Ještě štěstí, že Andrej Babiš už nemá s koncernem Agrofert nic společného, to by ho zase mohl někdo podezřívat ze střetu zájmů.