Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Ministerstvo průmyslu poradí, jak podnikat na vnitřním trhu EU

Ministerstvo průmyslu a obchodu zve na cyklus regionálních seminářů Vnitřní trh EU z…

7 bodů, jak vybrat to správné MBA studium a nenaletět

Každý, koho zajímá celoživotní vzdělávání nebo jehož kariérní metou jsou manažerské…

Hledáte vysokou školu s jistotou uplatnění v oboru? Zaměřte se na studium cestovního ruchu!

Vystudovat vysokou školu se u nás stalo prakticky nutností, kdo nemá titul, na toho je…

Japonsko a lov velryb: koně se také střílejí (a jedí)

 Zámečník 04. ledna, 21:00  -  Miroslav Zámečník
04. ledna, 21:00

Půjčil jsem si do titulku název románu Horace McCoye, který na konci 60. let zfilmoval Sidney Pollack. V jinošských letech na mne ve Filmovém klubu v Klimentské zapůsobil skoro stejně mocně jako Schlesingerův Den kobylek. Ve své době to platilo za takřka povinnou součást vzdělání pražského gymnazisty, jinak nešlo intelektuálky zaujmout. Stejná sorta lidí musí být zhnusená tím, že Japonci na Štěpána oznámili vystoupení z Mezinárodní velrybářské komise a v červenci začnou s komerčním lovem velryb.

Na téhle planetě je málo srovnatelně charismatických zvířat jako velké druhy kytovců (velryb), a kdo někdy na „whalewatchingu“ byl, bude souhlasit. Když se takový dvacetitunový keporkak dlouhoploutvý skoro celý vymrští z vody a po zádech sebou bací vší silou pár metrů od člunu do vody, tak si to zkrátka zapamatujete asi tak stejně, jako by perfektní flop předvedl autobus.

Výpravy za pozorováním velryb jsou dneska naprosto etablovanou a prosperující součástí turistického průmyslu, od Norska přes Island až po Havaj, ale s trochou štěstí se dají vidět velryby i ve Středomoří mezi Janovem, Elbou a Korsikou. Stoprocentní šanci, že velryby uvidíte, máte v od konce jara přes celé léto na sever od Bostonu v USA, v národní mořské rezervaci Stellwagen Bank. Když budete v Nové Anglii, nenechte si tuhle náramnou podívanou ujít.

Proč Japonci vůbec chtějí velryby komerčně lovit, když je dnes Japonsko velmi bohatá země, kde skoro nikdo velryby tak jako tak nejí? Kdysi to bylo důležité tradiční odvětví a ve vysoce zalidněném Japonsku bylo velrybí maso zdrojem živočišných proteinů - dětem se dávalo po druhé světové válce ve škole k obědu, ještě v 60. letech se ho zkonzumovalo 200 tisíc tun ročně, ale dnes je ekonomicky téměř bezvýznamné a vysoce lokalizované. Proč tedy chtějí lovit komerčně?

Nejspíš z frustrace a možná, aby konzervativní politici ukázali, že také dovedou dělat politiku „Japan first“. Japonci vstoupili do IWC v roce 1951, když se stali signatáři Mezinárodní konvence pro regulaci velrybářství (ICRW), která měla za cíl ochranu velryb, ale také „řádný rozvoj velrybářství“. Zkrátka cílem konvence nebyl absolutním zákaz, ale to, čemu dnes říkáme „udržitelné využívání obnovitelných zdrojů“. Pravda, některé druhy kytovců jsou dnes i po desetiletích ochrany (moratorium komerčního lovu platí od roku 1982) velmi vzácné a na pokraji vyhynutí, ale jiné vyloženě prosperují a v některých oblastech se jejich počty dostaly na úroveň jako před zahájením průmyslového lovu.

Jinak řečeno, udržitelnému, regulovanému využívání obnovitelného zdroje v podobě lovu některých druhů velryb v některých populacích (lze je od sebe velmi spolehlivě odlišit) by nemělo být v duchu této logiky bráněno. Koneckonců japonský dosavadní lov pro „pokusné účely“ s následným prodejem masa se soustředil na hojné druhy a Japonci zdůrazňují, že ve své exkluzivní ekonomické zóně kolem svého území se těm ohroženým vyhnou obloukem. Vůbec nebudou lovit v mořích u Antarktidy, kde to dosud výzkumně dělali.

Jenomže na Západě se mezitím většinově vytvořila silná emoční vazba k těmhle charismatickým a zjevně inteligentním mořským savcům. Hojné nebo vzácné, lov všech velryb je považován za arcihřích, jinde je naopak považují za součást národního kulturního dědictví (třeba i na Islandu nebo v Norsku).

I na pevnině máme tyhle rozdíly: třeba vůči konzumaci koňského masa, které je považováno za lahůdku, dokonce i v nám jazykově velmi blízkých zemích, jinde by jeho konzumace byla označena za barbarství. Kdysi jsem ve Slovinsku viděl na jídelním lístku „steak z hříběte“, a ten bych si teda nedal ani náhodou, ale ani jsem v tom nikomu nebránil.

Když už jsme u toho, kdo z vás kdy viděl, že by se zrovna v Česku někdo staral, co je to za druh tuňáka, kterého si dává jako maguro suši? Zda je „certifikovaný“ (uloven povoleným způsobem v oblastech, kde se praktikuje udržitelný rybolov). Pro pamětníky: ve Frionoru ve Vodičkově ulici byly ještě v polovině 80. let steaky z nějakého nebohého plejtváka myšoka k mání, nechutnalo to špatně, nevzpomínám si ovšem, že by to někdo vyhledával.

Ryba není velryba, a od roku 2005 jako členové IWC stojíme na správné straně barikády a proti lovu velryb hlasujeme. Kulturní války jako vyšité.

Čtěte další komentáře Miroslava Zámečníka


Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujal Vás tento komentář?
Ohodnoťte ho

Počet hodnocení: 2 | Průměrné hodnocení: 3.00

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Čtěte také

Komentáře

Finance
Test: víte, jakou daňovou slevu můžete použít?
11 otázek, které můžete mít k dani z nemovitosti, a odpovědi na ně
Nezaměstnanost: je ČR lídrem v rámci EU?
Jak postupovat při zdědění dluhu?
Kdo nedostane daňový bonus za rok 2018 a proč?
Auta
Modernizovaná Škoda Superb prozrazena. Podívejte se, jak jí…
Nové BMW 7 dostalo v rámci faceliftu o 40 % větší masku a o 25 koní slabší dvanáctiválec
Škoda v Ženevě představí malý crossover. Bude to sériový Vision X křížený se Škodou Scala
Nejen Hilux. Také z VW Amarok může být speciál pro jízdu za polárním kruhem
Dálniční známka Slovensko 2019: Jak ji koupit? A kdo ji mít nemusí?
Technologie
Turing bez ray tracingu vyjde jako GeForce GTX 1660 Ti. Ponese 1536 shaderů a GDDR6
Stell SHO 8055 Pro: pověste na zeď i ten největší televizor (vyzkoušeno)
Apple představil další batoh pro iPhony. Bateriové pouzdro stojí 3500 Kč
Velké zlevnění pamětí. DDR4 zlevní už do března o 20 %, ceny SSD padnou až o polovinu
Škoda v Ženevě ukáže nový crossover. Skříží Vison X a Scalu
Hry pro příležitostné hráče