Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Apartmán v Krkonoších: chalupa 21. století bez starostí a s výnosem

Pokud si pořídíte vlastní horský apartmán, můžete trávit zimní a letní dovolenou…

Zajímavosti o golfu, které jste nevěděli

Golf je vyhledávaným sportem, který se těší čím dál větší oblibě. Má dlouholetou tradici…

AAA Auto: Zdaleka nejen obchodník s ojetými vozy

Síť autocenter AAA Auto působí v České republice už bezmála třicet let. Aktivity firmy…

Makrooko Miroslava Zámečníka
Makrooko Miroslava Zámečníka
Autor: Mladá fronta

Jak na hraboše? Místo jedů poštolky a sovy

 Zámečník 08. srpna, 21:32  -  Miroslav Zámečník
Makrooko Miroslava Zámečníka
Makrooko Miroslava Zámečníka
Autor: Mladá fronta
08. srpna, 21:32

V souvislosti se zvýšeným výskytem hraboše polního vydal Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ) povolení k plošné aplikaci (rozhozem na povrch půdy) výrazně toxického rodenticidu Stutox II na území řady okresů po celém Česku. Napjatě jsem očekával, zda se proti tomuto šílenému nápadu někdo silně ozve.

Od České společnosti ornitologické jsem to bral jako samozřejmost, také se proti tomu vymezila, a jsem rád, že ji následovalo i ministerstvo životního prostředí. I stát nakonec dostal rozum a povolení pro plošné použití jedu proti hrabošům dočasně pozastavil.

Pro ty, co se neorientují - co je Stutox II, se dozvíte tady a tady. Manuál k přípravku výslovně uvádí, že nemá být aplikován plošně, ale do nor a výslovné upozorněním „zabezpečte nástrahy, aby nemohly být hlodavci rozvlékány“, právě aby se předešlo riziko požití jinými zvířaty.

Jak upozorňují ornitologové, plošná aplikace jedu je URKZÚZ byla povolena ve 48 okresech, kde přitom právě díky přemnoženému hrabošovi letos na mnoha místech pozorovali ptačí baby boom. „Kromě toho, že ptáci měli více mláďat, u nás zahnízdily i raritní druhy. Vzácná sova kalous pustovka hnízdila na jižní Moravě dokonce v 50 párech, jindy u nás hnízdí jen výjimečně. Na Olomoucku poprvé od 70. let 20. století prokazatelně vyhnízdila poštolka rudonohá. K dalším raritám patří orel královský, raroh velký či moták pilich. Tito a další budou plošným rozmístěním jedu výrazně ohroženi. Nejde ale pouze o ptáky. Návnady jsou hrozbou i pro už tak malou populaci ohroženého tchoře stepního,“ říká Martin Šálek, který se v České společnosti ornitologické a na Ústavu biologie obratlovců Akademie věd ČR zabývá výzkumem a ochranou zemědělské krajiny.