Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Víte, jak sedět, aby vám práce nezničila zdraví?

Nedostatek pohybu a špatné pracovní podmínky vážně ohrožují naše zdraví. To sice všichni…

Můžeme od nového roku očekávat zdražení povinného ručení?

Povinné ručení se díky mnoha změnám v pojišťovnictví bude nejspíše nadále zdražovat.…

Výměna výtahu a potřebná povolení

Životnost výtahu v bytových domech je 15–25 let (doba životnosti je ovlivněna prováděnou…

Hledáme obraceče hamburgerů aneb Proč není poptávka po manuálních profesích důkazem zaostalosti

 Zámečník 09. listopadu, 18:00  -  Miroslav Zámečník
09. listopadu, 18:00

Určitě už jste zaregistrovali argument, že současná neuspokojená poptávka po mnoha manuálních, často i nekvalifikovaných pozicích je důkazem toho, že jsme pořád zemí montoven. Že místo aby firmy investovaly do robotů, dožadují se vydávání pracovních povolení, aby vykryly poptávku - technologicky zpozdile - nějakými ukrajinskými migranty, nikoli krásnými novými stroji.

V Linci na náměstí přeci mají v kekabárně místo Turka robotickou ruku, která maso z grilu sama odřezává. Vláda by se měla zabývat tím, proč firmy neinvestují, ne otevírat hranice, tvrdí někteří komentátoři. Nedělám si legraci, mrkněte se tady.

Čeští pop-ekonomové, honící laické čtenáře, znají i viníka, který za to může. U příležitosti pátého výročí zavedení kurzového závazku se přímo nabízí ČNB, která korunu svým zásahem uměle zlevnila, čímž přivedla manažersko-podnikatelskou vrstvu do stavu myšlenkové letargie. Místo přemýšlení o investicích do rutinní práci nahrazujících technologií, spoléhali na to, že ČNB bude intervenovat věčně.

Na první pohled to vypadá nejen radikálně, ale i logicky, ale to je ta šalba prvních dojmů a myšlenkových zkratek. Hledat kauzalitu tam, kde není, a vyvozovat z toho dalekosáhlé soudy, není důkaz bystré mysli.

S úrovní robotizace a technologické sofistikovanosti české ekonomiky, cokoli si už o ní myslíte, nemá současná situace nic moc společného, a s radními z ČNB také ne. Neznám jedinou velkou firmu ve zpracovatelském průmyslu, který by postavila svojí strategii na dočasném opatření ČNB. Na kurz koruny se dá spekulovat ve velkém, proti jeho výkyvům se má zajišťovat, ale fabrikant plánuje modernizační investice řadu let dopředu. K tomu připočtěte objednací lhůty od dodavatelů - ty se také počítají nejméně na rok a půl dopředu (hodně specializované věci v nynější konjunktuře i déle).

Vážně: ani v letech 2014 - 2015 se manažeři neptali, zda mohou počítat s 27 korunami za euro dlouhodobě, na to nesázel nikdo, a nikoho to ani nezajímalo, proč taky. Všechny ale zajímalo, o kolik koruna po skončení kurzového závazku zpevní a jestli má cenu si vzít investiční úvěr v eurech. Většina českých vývozců má inkasa taky v eurech, takže i přirozený hedging.

To, co je bolí, jsou rychle rostoucí náklady v lokální, mírně zpevňující měně, protože přinejmenším mzdy a daně v koruně platit musíte. Kdekdo počítal s tím, že koruna bude zpevňovat o dvě-tři procenta ročně, ale nikdo nepočítal s tím, že mzdy v korunách porostou rychle několik let za sebou. To je to, co leze a poleze do marží. Krátkodobě vám stroje s tříletou dodací lhůtou nepomohou, a personál najímáte, dokud jsou zakázky a máte ze zaměstnávání dodatečné pracovní síly zajišťující nárůst tržeb alespoň nějaký kladný krycí příspěvek.

Kuchaři, personál ve fast foodech, prodavači, pokladní, číšníci, manipulační dělníci a skladníci, uklízeči, hlídači, generické úřední myši, operátoři v zákaznických centrech - samé budoucí oběti automatizace a robotizace. Takové lidi jistě hledají leda tak v nějaké nesofistikované zemi, která zapomíná na produktivitu, robotizaci, kde řetěz od výzkumu ke komercializaci vázne. Jako v Česku, že jo? Jenže ne - tohle je přehled TOP 10 pracovních pozic z portálu o pracovních příležitostech v USA, sponzorovaný tamním ministerstvem práce.

V Americe se tedy nejvíc pracovních pozic vytváří v 6 z 10 případů v profesích, které nevyžadují žádné formální kvalifikační předpoklady, a pro zbytek stačí ekvivalent naší střední školy. Myslíte, že v USA jde o dobře placená místa? Jelikož Ameriku z technologické zaostalosti ještě nikdo neobvinil, pak téměř úplný překryv v hledaných pozicích (u nás máme větší poptávku lidí pro průmysl) svědčí pouze o tom, že v téhle fázi cyklu je po nich na obou stranách Atlantiku vysoká poptávka. Jistěže to nevydrží věčně: last in, first out.

Čtěte další komentáře Miroslava Zámečníka


Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujal Vás tento komentář?
Ohodnoťte ho

Počet hodnocení: 13 | Průměrné hodnocení: 2.54

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Čtěte také

Komentáře

Finance
Dnes slavíme 17. listopadu, obchody zůstanou otevřené
Hypotec?ni? sazby leti? nahoru. Ceny bytu? poprve? vystoupaly nad 3 miliony
Jak moc je opravdu výhodné vaše stavební spoření
10 morových ran české krajiny: sucho a chemie
Jen obyčejná bolest hlavy, nebo migréna?
Auta
Los Angeles zavádí nákladní dopravu na vodík
Subaru poslalo na trh nejrychlejší WRX STI v historii. Nás to bohužel zajímat nemusí
Toyota Corolla přichází ve 12. generaci. Prohlédněte si historii nejprodávanějšího auta světa
Na výstavu Czechbus do Holešovic míří autobusy dvaceti značek
Vše, co jste chtěli vědět o dvouspojkové převodovce DQ200
Technologie
AMD přidává dvě nebo tři hry zadarmo k Radeonům RX 580 a RX 570 a Vegám
KVÍZ: Vynalezli počítače, mobily i internet. Poznáte je?
14 věcí, které na vás čekají, když koupíte auto na CNG
Hynix má první paměti DDR5, běží na 5200 MHz. Do počítačů přijdou až v roce 2020
Milník pro digitální rádio. V Evropě budou auta muset povinně nabízet DAB+
Hry pro příležitostné hráče