Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Česko v číslech - netradiční investice jsou na vzestupu

Mladí muži riskují, nejvíce se investuje do nemovitostí a půdy.

OBO Bettermann slaví 25 let na českém trhu

Rok 2019 přinesl významné výročí pro českou dceřinou společnost tradičního celosvětového…

Značka YENKEE je posedlá

Posedlost se dělí do tří segmentů. Gaming, Business a cestování.

Hledáme obraceče hamburgerů aneb Proč není poptávka po manuálních profesích důkazem zaostalosti

 Zámečník 09. listopadu 2018, 18:00  -  Miroslav Zámečník
09. listopadu 2018, 18:00

Určitě už jste zaregistrovali argument, že současná neuspokojená poptávka po mnoha manuálních, často i nekvalifikovaných pozicích je důkazem toho, že jsme pořád zemí montoven. Že místo aby firmy investovaly do robotů, dožadují se vydávání pracovních povolení, aby vykryly poptávku - technologicky zpozdile - nějakými ukrajinskými migranty, nikoli krásnými novými stroji.

V Linci na náměstí přeci mají v kekabárně místo Turka robotickou ruku, která maso z grilu sama odřezává. Vláda by se měla zabývat tím, proč firmy neinvestují, ne otevírat hranice, tvrdí někteří komentátoři. Nedělám si legraci, mrkněte se tady.

Čeští pop-ekonomové, honící laické čtenáře, znají i viníka, který za to může. U příležitosti pátého výročí zavedení kurzového závazku se přímo nabízí ČNB, která korunu svým zásahem uměle zlevnila, čímž přivedla manažersko-podnikatelskou vrstvu do stavu myšlenkové letargie. Místo přemýšlení o investicích do rutinní práci nahrazujících technologií, spoléhali na to, že ČNB bude intervenovat věčně.

Na první pohled to vypadá nejen radikálně, ale i logicky, ale to je ta šalba prvních dojmů a myšlenkových zkratek. Hledat kauzalitu tam, kde není, a vyvozovat z toho dalekosáhlé soudy, není důkaz bystré mysli.

S úrovní robotizace a technologické sofistikovanosti české ekonomiky, cokoli si už o ní myslíte, nemá současná situace nic moc společného, a s radními z ČNB také ne. Neznám jedinou velkou firmu ve zpracovatelském průmyslu, který by postavila svojí strategii na dočasném opatření ČNB. Na kurz koruny se dá spekulovat ve velkém, proti jeho výkyvům se má zajišťovat, ale fabrikant plánuje modernizační investice řadu let dopředu. K tomu připočtěte objednací lhůty od dodavatelů - ty se také počítají nejméně na rok a půl dopředu (hodně specializované věci v nynější konjunktuře i déle).

Vážně: ani v letech 2014 - 2015 se manažeři neptali, zda mohou počítat s 27 korunami za euro dlouhodobě, na to nesázel nikdo, a nikoho to ani nezajímalo, proč taky. Všechny ale zajímalo, o kolik koruna po skončení kurzového závazku zpevní a jestli má cenu si vzít investiční úvěr v eurech. Většina českých vývozců má inkasa taky v eurech, takže i přirozený hedging.

To, co je bolí, jsou rychle rostoucí náklady v lokální, mírně zpevňující měně, protože přinejmenším mzdy a daně v koruně platit musíte. Kdekdo počítal s tím, že koruna bude zpevňovat o dvě-tři procenta ročně, ale nikdo nepočítal s tím, že mzdy v korunách porostou rychle několik let za sebou. To je to, co leze a poleze do marží. Krátkodobě vám stroje s tříletou dodací lhůtou nepomohou, a personál najímáte, dokud jsou zakázky a máte ze zaměstnávání dodatečné pracovní síly zajišťující nárůst tržeb alespoň nějaký kladný krycí příspěvek.

Kuchaři, personál ve fast foodech, prodavači, pokladní, číšníci, manipulační dělníci a skladníci, uklízeči, hlídači, generické úřední myši, operátoři v zákaznických centrech - samé budoucí oběti automatizace a robotizace. Takové lidi jistě hledají leda tak v nějaké nesofistikované zemi, která zapomíná na produktivitu, robotizaci, kde řetěz od výzkumu ke komercializaci vázne. Jako v Česku, že jo? Jenže ne - tohle je přehled TOP 10 pracovních pozic z portálu o pracovních příležitostech v USA, sponzorovaný tamním ministerstvem práce.

V Americe se tedy nejvíc pracovních pozic vytváří v 6 z 10 případů v profesích, které nevyžadují žádné formální kvalifikační předpoklady, a pro zbytek stačí ekvivalent naší střední školy. Myslíte, že v USA jde o dobře placená místa? Jelikož Ameriku z technologické zaostalosti ještě nikdo neobvinil, pak téměř úplný překryv v hledaných pozicích (u nás máme větší poptávku lidí pro průmysl) svědčí pouze o tom, že v téhle fázi cyklu je po nich na obou stranách Atlantiku vysoká poptávka. Jistěže to nevydrží věčně: last in, first out.

Čtěte další komentáře Miroslava Zámečníka


Čtěte také

 Vladimír Dlouhý

Dlouhý: K vládě jsme skeptičtí, elektronickou evidenci tržeb ale nerušme

„EET ano, ale…,“ říkají od počátku zástupci Hospodářské komory ČR. Podle jejího…

před 2 hodinami

 Elektronická evidence tržeb, ilustrační foto

Elektronická evidence tržeb: odpůrci prohráli, podnikatelé si zvykli

Výraznější úpravy EET už zástupci českých podnikatelů ani politici do zákona neprosadí.

před 8 hodinami

Kryptoměny Mileniálové (ilustrační foto)

Kryptoměny jako investiční nástroj mileniálů

Jako mileniálové jsou označováni lidé narození mezi roky 1982 až 2000. V Evropské unii je…

23. dubna 2019

Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujal Vás tento komentář?
Ohodnoťte ho

Počet hodnocení: 13 | Průměrné hodnocení: 2.54

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

ve spolupráci s
  • Koruna se letos výrazně pod 25 CZK/EUR nepodívá

  • Dilema, které řeší každoročně tisíce dovolenkářů. Je…

  • Opce jsou pro toho, kdo si rád nechává zadní vrátka…

  • Strašák jménem volatilita

  • Posíláte peníze po Evropě a chcete se vyhnout vysokým…

  • Online platby, reklamace a clo. Co nepodcenit při nákupu…

  • Připsání zahraniční platby v řádu minut? Jde to!

  • Začnou přibývat nezaměstnaní?

  • Jak to, že většina prognóz loni nevyšla?

Finance
Kupujete léky na internetu?
6 mýtů, že máte odpracováno na důchod
Jaké přestávky se započítávají do pracovní doby?
Kolik v létě ušetří studenti a důchodci na cestování?
Daň z nemovitosti 2019: už vám přišla složenka?
Auta
Čerstvý vítr pro užitkové vozy Renault
Nový Land Rover Defender se představí v září. Dostane i vzduchové odpružení
Škoda chystá Kamiq s karoserií kupé. Nás to ale příliš zajímat nemusí
Benzín zdražil více než o korunu na litr. Nafta je tak opět levnější
Ruská variace na Rolls-Royce přichází s další verzí: Aurus Senat kabriolet
Hry pro příležitostné hráče