Esej: Kmenová rodina Česko - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Esej: Kmenová rodina Česko

,
Esej: Kmenová rodina Česko
Zdroj: Richard Cortés

V uplynulém čtvrtletí jsme se o sobě dozvěděli více, než jsme možná chtěli.

„Co tě nezabije, to tě posílí, aspoň na chvíli, boj se nic…“ Báseň Friedricha Nietzscheho, kterou svého času velmi svůdným sugestivním způsobem zpívala Monika Načeva, je asi nejlepším shrnutím koronakrize, která v Česku a v celé Evropě pomalu končí. Anebo skutečná krize právě teď začíná?

Zpochybňující otázka je namístě. Není totiž jasné, zda českou společnost otřes nové nemoci posílil, nebo naopak vnitřně oslabil a zda se kvůli tomu, co jsme prožili, nemáme bát více než předtím.

Koneckonců filozof, jakým byl Nietzsche, se snažil do svých básní a aforismů vtělit ideální životní zkušenost, aby podpořil síly života proti silám úpadku a jistého ochabnutí a životního chřadnutí moderních společností pod vlivem falešné morálky. Jenže ideál má k realitě často velmi daleko.

Nemůže to být naopak tak, a Nietzsche jistě tuto spekulaci problematizující jeho úsudek promine, že pohled na sebe - na své chování, reakce, ustrojení - během nějaké krize může člověka k smrti vyděsit, protože takový otevřený pohled na jeho zrcadlový obraz zcela nemilosrdně odhaluje všechny slabosti, dokonce i ty, o kterých jsme nevěděli a které bychom si nikdy nepřipouštěli? A nemůže totéž platit i o celých společnostech?

Společenství není společnost

Na druhé straně čeho by se Češi měli děsit či obávat, když v boji s novým virem tak výjimečně dobře obstáli, dokonce skoro nejlépe na světě, jak velmi sebevědomě tvrdí ještě sebevědomější český premiér?

Všichni tu historii už přece dobře známe i díky opakování předsedy vlády: po…

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?