Česko má špičkového armádního stratéga. Jen to o něm nikdo neví - Euro.cz

Přihlášení

Česko má špičkového armádního stratéga. Jen to o něm nikdo neví

,
Česko má špičkového armádního stratéga. Jen to o něm nikdo neví

Premiér Andrej Babiš začal vojáky poučovat o tom, jak je dobré pořídit si nová pásová bojová vozidla pěchoty

Čas prázdnin je přesně ta chvíle, kdy člověk otevírá nakupené magazíny a knížky, které po zbytek roku nestíhá číst. A tak i my jsme se začetli do červencového vydání armádního měsíčníku A report a zaujal nás hned úvodník, kterého se tentokrát ujal významný armádní stratég a odborník na 180stupňové názorové obraty.

„Naše těžká brigáda potřebuje 210 bévépéček, aby neztratila svou údernost. A právě o ni by v boji přišla bez podpory průzkumáků (předvoj), ženistů (cesty) nebo techniků, kteří ji taky musí doprovázet v bévépéčkách. Ta moderní sice váží nějakých 45 tun a jezdí na pásech, ve skutečnosti je to ale vlastně supermoderní auto se silným motorem, automatickou převodovkou, skvělou stabilizací, navigací i klimatizací. A samozřejmě je nadupané sofistikovanými technologiemi. V boji jezdí hned za tanky a kromě boje přepravuje i vojáky,“ poučuje stratég české vojáky a vojákyně, proč právě oni potřebují bojová vozidla za 53 miliard korun.

Odborník pokračuje: „Bévépéčka v bitvě jezdí hned v první linii, kde současně odstrašují nepřítele. Právě tanky a bévépéčka mu totiž jako první ukážou sílu armády, která proti němu stojí. A když uvidí naše současná bévépéčka, tak mu bude našich vojáků nejspíš líto.“

A pokud by někoho náhodou napadlo, že v rámci úspor, které českou ekonomiku klesají, by bylo záhodno snížit počet požadovaných vozidel a pořídit si jich méně než oněch 210, stratég dává jasnou odpověď. „A 210 kusů naše armáda potřebuje prostě proto, že fotbalový mančaft má taky jedenáct, a ne třeba devět nebo sedm hráčů, protože si někdo náhodou řekl, že to tak možná bude lepší.“

Tím stratégem, který zaměstnance ministerstva obrany a příslušníky české armády poučuje o potřebnosti nákupu, není nikdo jiný než premiér Andrej Babiš. Úvodníkem v resortním magazínu jen zdůraznil, jak želatinové jeho názory jsou, když ještě před pár týdny mluvil o tom, že ona „bévépéčka nadupaná sofistikovanými technologiemi“ vlastně česká armáda vůbec nepotřebuje a že už se na odsunutí obchodu dohodl i s ministrem obrany Lubomírem Metnarem.

Článek s titulkem „Modernizace armády“ by si tak měl zapamatovat především sám jeho autor, český premiér Andrej Babiš. Aby si svůj text připomněl, až jej zase napadne nějaká zásadní názorová otočka.