Česko má špičkového armádního stratéga. Jen to o něm nikdo neví - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Česko má špičkového armádního stratéga. Jen to o něm nikdo neví

,
Česko má špičkového armádního stratéga. Jen to o něm nikdo neví

Premiér Andrej Babiš začal vojáky poučovat o tom, jak je dobré pořídit si nová pásová bojová vozidla pěchoty

Čas prázdnin je přesně ta chvíle, kdy člověk otevírá nakupené magazíny a knížky, které po zbytek roku nestíhá číst. A tak i my jsme se začetli do červencového vydání armádního měsíčníku A report a zaujal nás hned úvodník, kterého se tentokrát ujal významný armádní stratég a odborník na 180stupňové názorové obraty.

„Naše těžká brigáda potřebuje 210 bévépéček, aby neztratila svou údernost. A právě o ni by v boji přišla bez podpory průzkumáků (předvoj), ženistů (cesty) nebo techniků, kteří ji taky musí doprovázet v bévépéčkách. Ta moderní sice váží nějakých 45 tun a jezdí na pásech, ve skutečnosti je to ale vlastně supermoderní auto se silným motorem, automatickou převodovkou, skvělou stabilizací, navigací i klimatizací. A samozřejmě je nadupané sofistikovanými technologiemi. V boji jezdí hned za tanky a kromě boje přepravuje i vojáky,“ poučuje stratég české vojáky a vojákyně, proč právě oni potřebují bojová vozidla za 53 miliard korun.

Odborník pokračuje: „Bévépéčka v bitvě jezdí hned v první linii, kde současně odstrašují nepřítele. Právě tanky a bévépéčka mu totiž jako první ukážou sílu armády, která proti němu stojí. A když uvidí naše současná bévépéčka, tak mu bude našich vojáků nejspíš líto.“

A pokud by někoho náhodou napadlo, že v rámci úspor, které českou ekonomiku klesají, by bylo záhodno snížit počet požadovaných vozidel a pořídit si jich méně než oněch 210, stratég dává jasnou odpověď. „A 210 kusů naše armáda potřebuje prostě proto, že fotbalový mančaft má taky jedenáct, a ne třeba devět nebo sedm hráčů, protože si někdo náhodou řekl, že to tak možná bude lepší.“

Tím stratégem, který zaměstnance ministerstva obrany a příslušníky české armády poučuje o potřebnosti nákupu, není nikdo jiný než premiér Andrej Babiš. Úvodníkem v resortním magazínu jen zdůraznil, jak želatinové jeho názory jsou, když ještě před pár týdny mluvil o tom, že ona „bévépéčka nadupaná sofistikovanými technologiemi“ vlastně česká armáda vůbec nepotřebuje a že už se na odsunutí obchodu dohodl i s ministrem obrany Lubomírem Metnarem.

Článek s titulkem „Modernizace armády“ by si tak měl zapamatovat především sám jeho autor, český premiér Andrej Babiš. Aby si svůj text připomněl, až jej zase napadne nějaká zásadní názorová otočka.

Česko má špičkového armádního stratéga. Jen to o něm nikdo neví
4.1 (82.3%) 61 hlasování
Diskuze