Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Češi si oblíbili nákupy ze zahraničí

Globalizace je znát v každém odvětví a nakupování není výjimkou. Dnes lidé čím dál víc…

Zabezpečení vozu proti krádeži vám zlevní pojištění

Většina dnešních moderních vozů je zabezpečena alarmem, který vás upozorní na neoprávněné…

Immofinanz a O2 prodloužily své partnerství

Společnost Immofinanz prodloužila na konci roku 2018 smlouvu se společností O2, hlavním…

Banky v Česku se obuly do trhu korporátních dluhopisů

05. května 2018, 16:00 - Ondřej Záruba
05. května 2018, 16:00

Tuzemské banky mohou výrazně proměnit český trh s korporátními dluhopisy. Jen za poslední rok emitovaly některé z nich dluhopisy v celkové hodnotě necelých 400 miliard korun. Jak se to může projevit na trhu?

Tuzemské banky opírají svůj byznys především o hypoteční úvěry a pak také podnikové úvěry. Zdá se ale, že do světa bankovnictví zavane svěží vítr.

V několika posledních týdnech totiž byly schváleny Českou národní bankou (ČNB) dva dluhopisové programy, kdy emitenty bondů v celkovém objemu 130 miliard korun jsou právě banky.

Celkem 100 miliard korun v dluhopisech se rozhodla emitovat UniCredit Bank a dalších 30 miliard banka Wüstenrot.

Navíc to nejsou jediné dluhopisové programy, které se banky rozhodly pustit na český trh. Jen za poslední rok byly schváleny bankovní dluhopisové prospekty za 367 miliard korun. A to do trhu ještě nepromluvili dva důležití hráči Česká spořitelna a Komerční banka.

Přehled dluhopisových programů českých bank:

Přichází revoluce na trhu s dluhopisy?

Banky mohou do českého trhu s korporátními dluhopisy promluvit zásadně. Pokud se totiž rozhodnou nabídnout investorům zajímavé podmínky, budou mít ostatní dluhopisoví emitenti problém.

Banky jsou v rámci dluhopisového trhu považovány za subjekty s nejnižším kreditním rizikem mezi korporátními dluhopisy.

Kreditní kvalita českých bank je navíc celkem dobrá. Vyplynulo to i ze zátěžových testů, jejichž závěry loni v prosinci zveřejnila ČNB, která uvedla, že český bankovní sektor je dostatečně odolný vůči případným nepříznivým šokům.

Čekání na podmínky

Bude tedy dost důležité, jaké podmínky nabídnou banky investorům. Hypoteční banka v listopadu loňského roku nabízela investorům dluhopisy s pětiletou splatností za podmínek 0,18 procenta + 6M PRIBOR.

Sazba PRIBOR byla v době emise 0,80 procenta, to znamená, že výnos v době emise byl bezmála jedno procento. Současná úroveň šestiměsíčního PRIBORu je však již výše – 0,99 procenta, to znamená, že nyní nese tato dluhopisová emise kupon 1,17 procenta. To zatím není žádné drama.

Vývoj sazby 6M PRIBOR

Ovšem podívejme se na to optikou pojištění proti pohybu úrokové sazby 6M PRIBOR. Současná úroveň pětiletého pojištění na tuto sazbu je 1,67 procenta na velkoobchodním bankovním trhu. To znamená, že bychom byli již na nějakých 1,85 procenta. A to se bavíme o ultrakonzervativních bankovních dluhopisech.

První „vlaštovky“ již jsou na nebi

Opravdový problém pro menší dluhopisové emitenty může nastat, pokud banky začnou nabízet dluhopisy s pětiletou splatností v pásmu tří procent a více. Od toho již nejsme daleko.

Například lednová emise Equa bank už se pohybovala nad touto hranicí. Vydala ale podřízené dluhopisy se splatností přes devět let v menším objemu.

Zajímavé proto bude, jaké podmínky nabídne právě někdo z velkých dluhopisových hráčů.

Na dluhopisovém trhu ve stejné době, kdy Hypoteční banka upisovala svou výše popisovanou emisi, upisovaly své dluhopisy i Moravské naftové doly (MND) v objemu 1,7 miliardy korun.

Tohoto emitenta bychom mohli označit za jednoho z nejkvalitnějších dluhopisových emitentů z řad nebankovních subjektů u nás. Jeho výnos byl v době emise 2,48 procenta + 6M PRIBOR. Tedy řádově 3,28 procenta v době emise, nyní je to již 3,47 procenta ročně. To je o 2,3 procenta vyšší hodnota než v případě Hypoteční banky.

Posuňte si úrokové hranice

Menší dluhopisoví emitenti začínají v současnosti se svými pětiletými emisemi někde okolo pěti procent. Pokud se tedy banky u pětiletých dluhopisů přiblíží hodnotě tří procent za rok, lze očekávat, že výnosy dluhopisů firem, které jsou podobné MND či dalším velmi kvalitním emitentům, budou muset jít výše.

Tím pádem lze očekávat, že se budou pohybovat okolo pěti procent. A menší dluhopisoví emitenti s kvalitními finančními výkazy budou upisovat své emise také výše – okolo 6,5–7 procent při pětileté splatnosti.

Emitenti začínající či mající horší finanční výkazy už pak budou upisovat své dluhopisy v pásmu 8-10 procent ročně. Když pak započteme náklady na úpis dluhopisů, tak už se jejich cena peněz z dluhopisů může pohybovat okolo 10-12 procent.

Konec zlaté éry?

To znamená, že banky mají ve své moci ukončení „zlaté éry dluhopisových start-up společností“.

Doufejme, že to brzy udělají a že tím zachrání pověst českých korporátních dluhopisů. V tomto směru je za pět minut dvanáct.

Článek vyšel na webu Peak.czSdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujal Vás tento komentář?
Ohodnoťte ho

Počet hodnocení: 1 | Průměrné hodnocení: 5.00

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Čtěte také

Komentáře

Finance
Kdy budou Velikonoce?
Na splátku hypotéky již Češi vynakládají téměř 50 % příjmu
GDPR po roce: bouře ve sklenici vody či obří byrokracie?
Kraje rozdělí 3 miliardy korun na nové kotle. Poslední vlna dotací pomalu startuje
Jak zdanit příležitostný příjem?
Auta
Obojživelné ZILy se nebály ničeho. Sloužily k záchraně…
V Ženevě se opět představí novodobý Stratos. Tentokrát s manuálem
Opravdu jsou levná auta spolehlivější? Ne, nejspolehlivější je Lexus a Porsche 911
Kvíz: Poznáte správně model auta podle těchto detailů?
FCE Italia a PSA prodlužují smlouvu o spolupráci
Technologie
Jak Elon zachránil současně Teslu i SpaceX (video s CZ titulky)
Unreal Engine 4 dostává podporu pro ray tracingové efekty a vykreslování ve hrách
Co je příležitostný příjem a jak se daní?
Intel prozradil 45W procesory 9. generace pro notebooky: osmijádra mají až 5,0GHz turbo
Cnews FM: Nebývale pozitivní události kolem studia Warhorse a bank [podcast]
Hry pro příležitostné hráče