Bankovní turisti uvízli v Komerčce - Euro.cz

Přihlášení

Bankovní turisti uvízli v Komerčce

,
Bankovní turisti uvízli v Komerčce
Zdroj: Mladá fronta

Velká noční můra tuzemských bank z minulého roku začala po pandemii dostávat reálné obrysy. Jedná se o „hypoteční turistiku“, která byla na základě loňského výkladu spotřebitelského zákona Českou národní bankou, dosud pouze potenciální hrozbou ztrát v řádu miliard korun, ale kvůli poklesu úrokových sazeb může nyní českým bankám způsobit ztráty reálné.

Možnost klientů přecházet s hypotékou od jedné banky ke druhé bez větších sankcí i během tzv. fixace úrokové sazby znamená pro banky obrovský problém. Podle výkladu ČNB mohou od loňského jara bankovní domy účtovat takovému klientovi maximálně administrativní náklady s odchodem spojené. To jsou většinou vyšší stokoruny či maximálně patnáct set korun.

Nemohou mu naopak účtovat své finanční náklady spojené s cenou peněz. Zjednodušeně řečeno jsou to ztráty, které banky nesou tím, že získaly peníze vydáním dluhopisů za jistou úrokovou sazbu, a následně je za o něco vyšší úrokovou míru půjčily klientovi na hypoteční úvěr. Nyní však jim tyto vypůjčené peníze klient vrátí, a banky je mohou – kvůli poklesu úrokové míry na trhu (viz graf) – půjčit někomu jinému za mnohem nižší sazbu.

Přičemž splácet je musí pořád za tu vypůjčenou. Rozdíl je pak pro banku ztrátou. Podle odhadů bankéřů by masovější přechody klientů mezi bankami pro trh znamenaly potenciální ztráty vyšších jednotek miliard korun.

Vývoj základní úrokové sazby ČNB

„Diktátu“ České národní banky se pokusila podle zjištění Hospodářských novin vzepřít Komerční banka. Klientům, kteří chtějí odejít během období fixace úroku, účtují své reálné náklady spojené s cenou peněz. Motivace je jasná, zabránit hromadnému odchodu majitelů hypotečních úvěrů k jiným bankám, hlavně těm menším a středním, které nejraději přetahují klienty odjinud. A tím zabránit dalším ztrátám, které už beztak očekávají z nesplácených úvěrů po skončení úvěrového moratoria.

Podle výsledků bank, respektive výše opravných položek, které banky v pololetí k úvěrům vytvořily, je vidět, že očekávané ztráty z pandemie nejsou zanedbatelné. Pokud by se bankám navíc ztenčoval i kmen zdravých úvěrů, které lidé poctivě splácí, kvůli hypoteční turistice, pak by to mohly některé třeba rovnou zabalit.

Na jedné straně tedy stojí stabilita bankovního sektoru, který musí být profitabilní, aby mohl financovat českou ekonomiku. Na druhé pak zájem klienta využít výkladu zákona podle ČNB a získat levnější financování předražených nemovitostí.

Národní banka zatím nehodlá ustupovat, ministerstvo financí nehodlá měnit spotřebitelský zákon, za nejslabší konec tedy zatím tahají banky. Ty budou muset mnohem rychleji osekávat náklady a vylepšovat své výnosy jinde, aby mohly dál ziskově fungovat. Určitě to zvládnou.