Z LABORATOŘE KE ŠPIONŮM A OD ŠPIONŮ DO KASINA - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Z LABORATOŘE KE ŠPIONŮM A OD ŠPIONŮ DO KASINA

, Barbora Pozlerova,
Z LABORATOŘE KE ŠPIONŮM A OD ŠPIONŮ DO KASINA
Zdroj: Euro.cz

Karel Vulterin

PRAHA – Někdejší ředitel civilní kontrarozvědky (BIS) Karel Vulterin (53) způsobil bezpečnostním expertům šok. Stal se ředitelem pražského Casina Šimek, které sídlí v bývalé budově Mezinárodního svazu studentstva. Některé prameny kasino spojují s činností KGB a považují je za rezidenturu ruských tajných služeb.

„Bývalého šéfa tajné služby nevidím v takovéto oblasti rád, protože to může znamenat bezpečnostní riziko, uvedl předseda sněmovního výboru pro obranu a bezpečnost Petr Nečas. Chce však věřit tomu, že se Vulterin zachová jako profesionál, který nezneužije získaných informací. Méně důvěřivá je však zřejmě samotná BIS, která pro jistotu aktivity kolem kasina důkladně monitoruje.

Absolvent Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy Karel Vulterin působil po dlouhá léta jako vědecký pracovník v Izotopové laboratoři biologických ústavů Československé akademie věd. V březnu 1997 ho vláda schválila do funkce ředitele BIS, vydržel v ní jen do ledna 1999. Místopředseda vlády Pavel Rychetský tehdy Vulterinovo odvolání zdůvodnil tím, že předseda BIS porušil zákon o zpravodajských službách, z čehož vyplynulo zvýšení bezpečnostních rizik pro Českou republiku a poškození některých jejích zahraničních zájmů.

Vulterin pak krátce působil v České nezávislé televizní společnosti, v níž měl na starosti mediální strategii, vztahy s veřejností a personální politiku firmy. Na začátku letošního roku dostal nabídku na místo bezpečnostního ředitele na ministerstvu kultury, ovšem nevyužil ji.