Andrej Babiš
Andrej Babiš
Autor: čtk

Pokyn od Andreje. Finanční úřady protahují registrace plátců DPH

10. ledna 2016, 19:57 - Jan Novotný
 Andrej Babiš
Andrej Babiš
Autor: čtk
10. ledna 2016, 19:57

Petr Vyhnálek podniká jako konzultant a lektor v oblasti vzdělávání dospělých ve velkých českých firmách. Mezi své zákazníky počítá ČEZ, České dráhy, Škodu Auto nebo Zeppelin. Většinou se tedy jedná o plátce daně z přidané hodnoty. Protože při podnikání nakupuje řadu technologií, při vystavování faktur by bylo výhodné uplatňovat DPH i pro něj. Mohl by totiž žádat odpočty daně při nákupech zboží.

Loni se proto rozhodl zaregistrovat na finančním úřadě jako plátce DPH. Původně se domníval, že půjde o formalitu – jen si rozdělil několik let starou firmu se společníkem a osamostatnil se. Jenže celý proces se překvapivě protáhl na několik měsíců, ačkoli finanční úřad podnikatele předem nijak neupozornil na to, že bude vyžadovat mnoho dalších dokladů.

„Napoprvé jsem neprošel. Dostal jsem elaborát s 15 otázkami, na které jsem musel odpovědět. Jedna z nich mě rozesmála – jaké prý odhaduju, že budu platit daně,“ kroutí podnikatel hlavou nad uvažováním berních úředníků. Registraci nakonec získal, ale až těsně před Vánocemi.

Na žádost finančního úřadu byl nucen doložit seznamy klientů, zakázek, faktury, nájemní smlouvu či prezentaci vlastní firmy. Musel si kvůli tomu najmout daňovou poradkyni, která má přímo s registracemi podnikatelů jako plátců DPH zkušenosti. „Bylo to cvičení jako na vojně,“ říká s nadsázkou Petr Vyhnálek.

Tisíce postižených

Kvůli zdržení své registrace několik měsíců nakupoval zboží zatížené daní, prodával je opět s daní, ale tu už si nemohl odečíst. Stejně jako on si tímto krušným obdobím prošly loni tisíce jiných podnikatelů. Aktuálně čeká na registraci na českých finančních úřadech přes 1300 podnikatelů, kteří se chtějí přihlásit jako plátci DPH.

Jenže úřady vyřízení jejich žádosti prodlužují a podrobně zkoumají celé jejich účetnictví, což dříve nebylo zvykem. A podnikatelé na tom tratí. Nezbývá jim nic jiného než za své zboží či služby požadovat vyšší cenu nebo prodávat bez marže, či dokonce pod cenou. Vyšší ceny si totiž v konkurenčním prostředí může dovolit nasadit jen málokdo. Některým podnikatelům to způsobuje velmi tíživé životní situace.

„Byla jsem už opravdu v zoufalém stavu bez cash flow. Jako jednatelka jsem neměla ani možnost vyplatit si odměnu. Jsem přitom samoživitelka. Navštívila jsem finanční úřad, abych jim situaci vysvětlila a pokud možno uspíšila vyřízení registrace. Ale byla jsem poučena, že finanční úřad v Praze k tomu není povinen a termíny na to žádné nemá,“ svěřila se týdeníku Euro podnikatelka, která nechtěla uvést své jméno.


Přečtěte si: Zákon o kontrolním hlášení u DPH není moc kvalitní, přiznal Babiš


Je jediným společníkem mediální agentury a současně její jednatelkou. Na začátku loňského února, záhy po vzniku společnosti, požádala o dobrovolnou registraci jako plátce DPH. Coby začínající podnikatelka musela úřadu předložit podnikatelský záměr a prokázat, že první investiční výdaje vynakládá za účelem zahájení podnikatelské činnosti.

„Finanční úřad jednatelku vyzval až těsně před vypršením třicetidenní lhůty k doplnění dalších údajů. Po první výzvě poslala úřadu dodavatelské a odběratelské smlouvy, podepsané objednávky i výpisy z bankovních účtů. Po několika týdnech přišel další požadavek, kde chtěl úřad doložit sídlo společnosti prostřednictvím nájemní smlouvy. Bohužel místo očekávané registrace přišla na konci dubna další výzva k doložení ještě dalších skutečností. Nakonec jednatelku zaregistrovali až koncem května,“ popisuje složitý proces své klientky účetní specialistka Jolana Pražáková ze Sečteno.cz.

Finanční úřady nelustrují pouze nové podnikatele, ale i firmy, které v oboru působí roky. Takové společnosti se po překročení milionového obratu v posledních 12 měsících musejí registrovat povinně. I po nich finanční úřady vyžadují široké spektrum údajů včetně počtu zaměstnanců, dokladů od podnikatelských prostor, soupisu majetku společnosti a techniky či uvedení jména účetního nebo daňového poradce.

„Finanční úřady loni hodně přitvrdily. Dostaly takový pokyn. Věnují teď zvýšenou pozornost, než někoho zaregistrují jako plátce DPH. Pečlivě ho prověřují především z důvodu karuselových podvodů, do nichž se zapojují nově vzniklé společnosti, které uměle žádají vratky DPH,“ vysvětluje daňová poradkyně Blanka Štarmanová, která nakonec pomohla s registrací i Petru Vyhnálkovi a celý proces mu díky svým zkušenostem výrazně zkrátila.

Nekonečné dokládání

„Ten, kdo o registraci žádá poprvé, předpokládá, že podá přihlášku a hned ho zaregistrují. Ale finanční úřady ho posléze vyzvou dlouhým dopisem k doložení kompletní ekonomické činnosti. A takto mohou vyžadovat další doklady donekonečna,“ tvrdí poradkyně.

Finanční úřady nesvazuje žádný zákonný termín kromě toho, že každé podání musejí podle daňového řádu vyřídit do 30 dnů. Stačí podnikateli poslat výzvu k doplnění dalších dokumentů. A právě tuto možnost začaly úřady v posledním roce hojně využívat.

„Generální finanční ředitelství vydalo metodickou pomůcku k postupům v registračním řízení v oblasti DPH. Tento pokyn specifikuje postup správců daně,“ potvrdila novou interní směrnici tisková mluvčí Generálního finančního ředitelství Petra Petlachová. Vnitřní pokyn nelze podle jejích slov zveřejnit.

Více se dočtete v pondělním vydání týdeníku Euro


Čtěte také:

Podnikatele letos čeká hlášení k DPH a nový zákon o zakázkách

Stát loni vybral méně na spotřební dani z tabáku


Čtěte také

Volby, ilustrační foto

Vnitro chce zrušit dvoudenní volby i povinné doručování volebních lístků

Stěsnat dobu, po kterou mohou voliči přicházet k volebním urnám do jednoho dne,…

před 4 hodinami

 Berlín, ilustrační foto

Berlín zastropoval nájemné. Majitelé jej nesmějí zvýšit pět let

Berlínská zemská vláda dnes schválila na příštích pět let strop nájmů pro 1,5 milionu…

před 5 hodinami

Události  Zákaz vstupu, ilustrační foto

Lepší než Švédsko. Česko dobře chrání soukromí svých obyvatel

Česká republika se umístila na třetím místě ve srovnání právní ochrany soukromí obyvatel,…

před 5 hodinami

Ruský prezident Vladimir Putin, ilustrační foto

Nový hon na oligarchy. Putin stahuje smyčku kolem ruských boháčů

Rusko vydalo zatykač na bratry Alexeje a Dmitrije Ananěvovi, jejichž majetek se odhaduje…

před 8 hodinami

Události  Dolary, ilustrační foto

Lidstvo bohatne, hodnota majetku domácností přesáhla osm biliard korun

Hodnota majetku domácností v celém světě se zvýšila o 2,6 procenta na 360 bilionů dolarů …

před 8 hodinami

Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujal Vás tento článek?
Ohodnoťte ho

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Finance
Fotky a obrázky z internetu: kdy je možné je použít?
Máte volné peníze? A chcete, aby jich bylo víc?
V jakých velkých obchodech můžete zaplatit stravenkou?
Za týden nás čeká svátek
Senioři a moderní technologie - nepřátelé či kamarádi?
Auta
Na výši slevy u ojetiny se výrazně podílí barva. Nejvíce…
Jméno i podobu první elektrické Mazdy předčasně vyzradila média. MX-30 ujede až 240 km
Seznam kandidátů na Auto roku 2020 obsahuje dvě Škody, Teslu Model 3, nový Golf i Ferrari F8 Tributo
Tempomat Hyundai se přizpůsobí vašemu stylu jízdy. Ale jen pokud nejezdíte moc agresivně
Pokuty za pašování migrantů mohou přijít i po šesti letech
Hry pro příležitostné hráče