Menu Zavřít

Meziroční pokles maloobchodních tržeb v říjnu zpomalil. Snížily se o 1,4 procenta, ve srovnání se zářím došlo naopak k růstu

6. 12. 2023
Autor: Depositphotos

Tržby tuzemských maloobchodníků klesají již a rok a půl v řadě. K jejich snížení došlo i v říjnu, jak ve středu uvedl Český statistický úřad. Ten meziroční pokles vyčíslil na 1,4 procenta, ještě v září přitom klesaly čtyřprocentním tempem. O něco příznivěji vypadá statistika meziměsíčního porovnání – oproti září totiž maloobchodní tržby vzrostly, a to konkrétně o 0,6 procenta.

„Mírné zlepšení říjnového maloobchodu je v souladu se zlepšením říjnové spotřebitelské důvěry,“ nechal se slyšet analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák. „Druhým dechem je však třeba dodat, že maloobchodní tržby ve stálých cenách byly nyní v říjnu i přes oživení čtvrté nejslabší v letošním roce a celkově se maloobchod bez motorových vozidel nachází zhruba na úrovni roku 2018.“

Dle Nováka v říjnu vzrostly oproti září hlavně tržby v sektoru nepotravinářského zboží, a sice o 1,6 procenta. „Tržby za potraviny však stagnovaly a tržby za pohonné hmoty naopak o 2,1 procenta poklesly,“ doplnil analytik.

Česká ekonomika ve třetím čtvrtletí meziročně klesla o 0,7 procenta. Je to více, než statistici původně odhadovali
Přečtěte si také:

Česká ekonomika ve třetím čtvrtletí meziročně klesla o 0,7 procenta. Je to více, než statistici původně odhadovali

Podle názoru partnera poradenské skupiny Moore Czech Republic Petra Kymličky nelze ani přes říjnové zpomalení onoho poklesu očekávat, že by se v brzké době mělo na tomto trendu něco změnit. Jinými slovy, tržby maloobchodníků budou pravděpodobně klesat i nadále, a to z důvodu snižování reálných příjmů tuzemských spotřebitelů, kteří jsou tak stále nuceni k velké obezřetnosti ve výdajích.

„Vliv na omezování nákupů má nepochybně i nejistota domácností ohledně nákladů na energie, která s nástupem zimy ještě zesílila. Pokrytí nákladů na bydlení má v rodinných rozpočtech vždy prioritu před zbytnými většími nákupy u obchodníků,“ řekl Kymlička.

Byl pro vás článek přínosný?


Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).