Menu Zavřít

Druhý pokus pro Starship. Muskova raketa dostala od FAA zelenou, do vesmíru se pokusí odstartovat tento pátek

16. 11. 2023
Autor: SpaceX

Federální úřad pro letectví (FAA) povolil společnosti SpaceX odstartovat druhý let rakety Starship. Tu chce firma miliardáře Elona Muska do vesmíru vypustit už tento pátek, přičemž startovací okno se otevře již v sedm hodin ráno středoevropského času. „FAA rozhodl, že SpaceX splnila všechny požadavky na bezpečnost, životní prostředí, politiku a finanční odpovědnost,“ uvedla v prohlášení agentura.

Poprvé Musk do vesmíru Starship vyslal letos v dubnu. Raketa ovšem explodovala ve vzduchu, a to zhruba čtyři minuty po startu, během kterého nejenže rozdrtila odpalovací lampu, ale také odmrštila kusy písku a betonu na míle daleko, což vyvolalo obavy týkající se dopadů na životní prostředí. 

V návaznosti na to zahájil FAA ve spolupráci se Správou Spojených států pro ryby, planě rostoucí rostliny a volně žijící živočichy (FWS) bezpečnostní kontrolu, která vydání nové letecké licence předcházela.

Historický let Muskova Starshipu očima odborníka Majera: Ze zdánlivého neúspěchu vytěžila SpaceX mnohem víc, než se může zdát
Přečtěte si také:

Historický let Muskova Starshipu očima odborníka Majera: Ze zdánlivého neúspěchu vytěžila SpaceX mnohem víc, než se může zdát

FWS nakonec zjistila, že start rakety a následné poškození infrastruktury na okolní prostředí žádné dlouhodobé negativní dopady neměly. I tak se ale SpaceX během dalšího pokusu vynasnaží škody v bezprostřední blízkosti odpalu zmírnit, a to třeba snížením zvukových vln a vibrací či ochranou odpalovací rampy.

Úspěšný start hvězdné lodi Starship představuje důležitý krok v ambiciózním plánu Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA), který chce v rámci mise Artemis vrátit astronauty zpět na Měsíc. Dle CNBC totiž SpaceX aktuálně vykazuje největší potenciál z celého vesmírného průmyslu.

Byl pro vás článek přínosný?


Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).