Teroristé nakupují na Slovensku. Díky liberálním zákonům

Tomáš Lemešani 27. července 2016, 06:04  -  lem
27. července 2016, 06:04

Atentátníci na redakci Charlie Hebdo, Salah Abdeslam i útočník z Mnichova. Kromě vykonání strašných činů je spojuje také původ jejich smrtících zbraní. Všechny pocházejí ze Slovenska. Sousední země si s problémem neví rady.

Německá strana už poslala slovenským orgánům oficiální žádost o prověření zbraně, kterou měl 18letý mladík německo-íránského původu zastřelit v Mnichově devět lidí. Je veřejným tajemstvím, že tamní policie slovenský původ zbraně předpokládá. S takovou verzí pracuje.

Slovensko podle informací ministerstva vnitra samo požádalo o mezinárodní policejní spolupráci. Důvodem je snaha předejít prohloubení blamáže. Nejde totiž o první případ, kdy v rukou teroristů vraždila zbraň pořízená na Slovensku.

Zbraně ze Slovenska, podle neoficiálních informací z obchodu ve městě Partizánské, údajně mají na svědomí také 12 obětí teroristického útoku na redakci satirického magazínu Charlie Hebdo. Kalašnikov obstaraný na Slovensku měl v rukou i marocký islamista, jehož plánovaný útok ve vlaku Thalys zmařila trojice odvážných amerických turistů.

„Automatická puška AK-47 použitá při zmařeném útoku v rychlovlaku Thalys pocházela od stejného dodavatele jako zbraně použité v lednu (při útocích v Paříži). Střelci nezískali zbraně přímo ze Slovenska, ale od prostředníka v Belgii,“ citoval list The Wall Street Journal nejmenovaného francouzského policistu obeznámeného s případem.

O tom, že teroristé během krátké doby hromadně nakupovali zbraně ze Slovenska, svědčí i zprávy reportérů slovenské televize RTVS, podle nichž se v zemi zdržoval samotný Salah Abdeslam, tedy koordinátor pařížských a bruselských atentátníků. Podle informací televize pobýval tři týdny v Nitře. Ministr vnitra Robert Kaliňák to nepotvrdil, ani nevyvrátil. Policie ovšem potvrdila informace o rozsáhlých raziích, které v Nitře proběhly těsně po listopadových útocích v Paříži.

Slovenský ministr vnitra Kaliňák informace o pobytu Salaha Abdeslama ve městě Nitra nepotvrdil, ani nevyvrátil.

Další možné napojení teroristů na Slovensko naznačilo lednové vyhoštění občana Saúdské Arábie. Jak uvedl portál Biztweet, Slovensko ho vyhostilo na deset let mimo schengenské území. Policie podezřelého zatkla po útocích z 13. listopadu v Paříži. Neupřesnila si hlavní důvod vyhoštění, nicméně podle předchozích zjištění prý šlo o osobu, která si v Evropské unii prodlužovala pobyt na základě fiktivního studia nebo pracovní smlouvy. Na Slovensku byl tento muž v době zadržení legálně jako student.

Ministr vnitra Robert Kaliňák po policejní razii mluvil o osobě ze Saúdské Arábie, která představovala pro Slovensko bezpečnostní riziko. I když případ nespojoval s předcházejícími listopadovými útoky ve francouzské metropoli, řekl, že muž sestavoval drony, které by mohly být vyžity i k teroristickým útokům.

Za nechtěnou popularitu Slovenska mezi teroristy můžou podle aktuálních vyjádření vlády nedostatky v zákonech z minulosti.

„Ministerstvo vnitra SR v tomto směru podniklo patřičná opatření ještě loni, kdy zakázalo prodej expanzních zbraní přes internet a podřídilo jejich nákup zaregistrování a evidenci na policii. Prodej našich zbraní přes internet a do zahraničí se tak minimalizoval. Kromě toho nová legislativa zpřísnila i způsob, jak se střelná zbraň deaktivuje na expanzní, takže její zpětná aktivace je dnes složitější, „uvedl v tiskovém prohlášení mluvčí ministra vnitra Ivan Netík.

Sulík za liberalizaci držení zbraní

Celý problém s expanzními, neboli zneškodněnými zbraněmi nastal podle současné garnitury za vlády Ivety Radičové, když v roce 2011 poslanecký návrh strany SaS změnil zákon o střelných zbraních a výrazně liberalizoval prodej expanzních zbraní přes internet bez jakékoliv kontroly.

„Dnes v podstatě neumíme odhadnout, kolik expanzních zbraní ze Slovenska bylo takto prodáno bez jakékoliv registrace. Takže zbraně se slovenským původem prodané před rokem 2015 se mohou na trhu objevit. Faktem je, že samotný prodej expanzní zbraně není trestným činem, trestným činem je až její následná aktivace, „dodal Netík.

Pro stranu SaS jde o nepříjemnost. Její lídr – známý europoslanec Richard Sulík – je totiž velkým podporovatelem liberalizace držení střelných zbraní v Evropě.

Zákon má slabiny

„Pokud ministr vnitra Kaliňák naznačuje, že za teroristickými útoky je liberalizace obchodu se zbraněmi kategorie D na Slovensku , tak je to hrubě zavádějící. Musíme připomenout, že i vývoz zbraní kategorie D, do které patří kromě rekvizit a historických zbraní i expanzní zbraně, podléhá přísné policejní evidenci. Strana SaS je připravena o legislativě upravující držení zbraní soukromými osobami diskutovat, což dokazuje i aktivní účast poslance Evropského parlamentu Richarda Sulíka na návrhu kontroverzní směrnice EK,“ reaguje v prohlášení SaS.

Kritici Kaliňáka mají za populistické i jeho aktuální vyjádření, že legislativní úprava z loňska prodej vraždících zbraní zastavila. Pravidla pro prodej expanzních zbraní na Slovensku totiž stále patří k nejliberálnějším v Evropě. Za nefunkční zbraň, ke které držitel nepotřebuje zbrojní pas, je považována třeba funkční pistole se zatavenou hlavní. Hlaveň jde ovšem poměrně jednoduše nařezat a zbraň znovu aktivovat.


Čtěte také:

Facebook prohrává boj se zbraněmi. Na teroristy nemá páky

Roboti zabijáci: po posledních útocích perspektivní byznys


Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Potřebuje Fed skutečně snižovat svoji bilanci?
Porovnání cen másla v roce 1985 a 2017. Proč stojí máslo 50 Kč?
Adopce vs. pěstounská péče: svěří vám úřady dítě do péče?
Proč je v Česku drahé volání?
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Auta
Reálná spotřeba Bugatti Chiron? Není tak strašná, jak by se…
Rolls-Royce Phantom: Vlastní platforma, přes 130 kg zvukové izolace a komfort létajícího koberce
Kvíz na pátek: Poznáte auta podle fotografie?
Toužíte po luxusní prémiové ojetině? Kalkulace nákladů vás vrátí zpět na zem
Do prodeje jde velmi speciální Honda NSX. Zájemci za ni dají minimálně 12 milionů
Technologie
Konec řízené distribuce. Creators Update byl vypuštěn na všechna kompatibilních zařízení
Ryzen Threadripper byl „delidován“ na videu. Uvnitř se schovává překvapení
WhatsApp stále roste. Denně jej používá miliarda lidí, proteče jím 55 miliard zpráv
USB 3.2 se představuje. Zrychlí na 20 Gb/s i se starými kabely, mohlo by přijít už brzy
Google po sedmi letech vypnul Instant Search. Návrhy výsledků vyhledávání se již nezobrazují
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít