Proti Trumpovi demonstrovaly tisíce lidí

10. listopadu 2016, 07:15 - čtk
10. listopadu 2016, 07:15

Tisíce lidí protestovaly ve středu ve Spojených státech proti vítězství republikána Donalda Trumpa v úterních prezidentských volbách. Velká demonstrace se konala v New Yorku a také v kalifornském Oaklandu, kde protestující blokovali dopravu a pálili odpad. Trumpův štáb podle agentury Reuters zatím na žádost o vyjádření nereagoval.

Ve středu večer se tisícovka demonstrantů shromáždila na newyorském Manhattanu a skandovala: „Trump není náš prezident“. V Chicagu se také zhruba tisíc lidí pokoušelo dostat k Trumpově hotelu v centru města, zatímco provolávalo hesla jako „Ne Trumpovi! Ne KKK (Ku-Klux-Klanu)! Ne rasistickým USA“. Chicagská policie ale manifestantům uzavřela přístupovou cestu k budově.

„Jsem opravdu vyděšená tím, co se děje v této zemi,“ řekla 22letá Adriana Rizzoová agentuře Reuters, zatímco držela v ruce ceduli s nápisem: „Užívejte si svých práv, dokud můžete“.

„Jsem mimořádně znepokojena nárůstem bílého nacionalismu,“ dodala s poukazem na protiimigrantskou rétoriku budoucího prezidenta v předvolební kampani.

Protesty a násilnosti jsou hlášeny také ze západu USA. V kalifornském Oaklandu se na demonstraci sešlo asi šest tisíc lidí, kteří blokovali dopravu. Protestující házeli různé předměty na policisty, pálili uprostřed křižovatky odpadky a rozbíjeli výlohy obchodů. Kalifornie patří k baštám demokratů, jejich kandidátka Hillary Clintonová v nejlidnatějším státě USA jasně zvítězila.

Připomeňte si ohlasy, výsledky a průběh voleb, které jsme sledovali ONLINE.

Protesty uspořádali rovněž studenti Kalifornské univerzity v nedalekém Berkeley. Asi 1500 jich společně s pedagogy vyšlo do ulic. Někteří třímali mexické vlajky na protest proti Trumpovým výrokům proti imigrantům a řada jich skandovala, že Trump není jejich prezident. Toto heslo se ujalo i na internetové sociální síti a rychle se rozšířilo mezi miliony lidí zklamaných výsledky voleb.

Demonstrace ohlásilo i město Davis severovýchodně od San Franciska, kde studenti místní univerzity uspořádali protestní pochod a rovněž skandovali hesla proti Trumpovi. V Oaklandu byl podle agentury Reuters jeden demonstrant zraněn projíždějícím autem, když se dav pokoušel zablokovat dálnici.

Další demonstrace se konaly ve Filadelfii, Bostonu, Portlandu, Austinu i jiných městech. V oregonském Portlandu dav asi 300 lidí blokoval místní dopravu a ve washingtonském Seattlu zhruba stovka osob narušovala dopravu a zapalovala popelnice.

Čtěte dále:

Obama: Trumpova slova mě povzbudila. Všichni chceme pro USA to nejlepší

NYT: Americká žurnalistika selhala. Média neodhadla míru hněvu voličů

Kolik má Donald vlastně peněz?

Nejbohatší prezidenti USA. Trump má o miliardu víc než všichni dohromady


Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít