Kdo všechno ocení Bradyho? Univerzita Palackého, Praha, Brno i Sobotka

25. října 2016, 16:30 - čtk
25. října 2016, 16:30

Strýc ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL) Jiří Brady byl údajně podle svých slov informován, že 28. října převezme na Pražském hradě řád T. G. Masaryka. Podle Daniela Hermana prezident Miloš Zeman Bradymu vyznamenání nakonec neudělí kvůli Hermanovu nedávnému setkání s dalajlamou. V reakci na současnou aféru hodlá Bradyho celoživotní přínos ocenit celá řada institucí i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD)

Projděte si seznam ocenění, které má namísto údajně prezidentem slibovaného a nakonec neuděleného řádu T. G. Masaryka převzít Jiří Brady.

Medaile Univerzity Palackého

Už 22. října, tedy den poté, co se ukázalo, že Jiří Brady nedostane vyznamenání od prezidenta, přišel rektor Jaroslav Miller s návrhem udělit Bradymu vyznamenání Univerzity Palackého v Olomouci. Ocenění olomoucké vysoké školy, ke které se podle jejích představitelů symbolicky přidává většina českých univerzit, by měl pravděpodobně převzít v pátek 28. října v Praze na Staroměstském náměstí.

Slavnostní shromáždění Poslanecké sněmovny

S myšlenkou uspořádat slavnostní shromáždění přišla o víkendu poslankyně a někdejší šéfka Sněmovny Miroslava Němcová (ODS). Dnes se vedení dolní komory dohodlo na tom, že poslanci uctí Bradyho na slavnostním shromáždění ve čtvrtek dopoledne, obdrží na něm pamětní medaili spolu s pamětním listem.

Klíče od hlavního města Prahy

Primátorka Adriana Krnáčová (ANO) v pondělí oznámila, že udělí Bradymu Klíč od obce pražské. „Když si totiž lidí jako on neváží na Hradě, tak si jich budeme vážit aspoň v Praze,“ napsala Krnáčová na svém webu. Brady by měl klíč obdržet ve středu v Brožíkově síni Staroměstské radnice.

Pamětní list města Brna

Brno ocení Jiřího Bradyho pamětním listem. Náměstek brněnského primátora Petr Hladík (KDU-ČSL) v pondělí řekl, že město původně uvažovalo o udělení čestného občanství, z časových důvodů by se to ale nestihlo. Podle Hladíka by si Jiří Brady měl pamětní list zřejmě převzít v Brně předtím, než příští úterý odletí zpět do Kanady.

Medaile Karla Kramáře

Předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD) dnes oznámil, že Bradymu udělí premiérskou medaili Karla Kramáře. Sobotka dodal, že pokládá za krajně nešťastné, že Brady nedostane státní vyznamenání u příležitosti oslav 28. října na Hradě, ale i okolnosti, které k tomu vedly.

Prix Irene

Ve středu by měl Brady převzít také cenu Prix Irene, kterou od roku 2003 spolek Irene, vzniklý z iniciativy signatářů Charty 77, každoročně uděluje těm, kteří se zasloužili o mír mezi lidskými skupinami. Ocenění má Jiří Brady převzít na radnici Židovské obce Praha.

Cenu Paměti národa

Obecně prospěšná společnost Post Bellum, která 17. listopadu udělí čtyřem bojovníkům proti komunistické totalitě své ocenění, dnes oznámila, že uvažuje i o vyznamenání Bradyho. Společnost uvedla, že během víkendu se na ni obrátily stovky lidí s prosbou, aby se také on letos stal nositelem Ceny Paměti národa. Na slavnostním večeru v pražském Národním divadle mu chce Post Bellum každopádně nějakým způsobem vzdát hold.


O kauze Brady čtěte více:

Hradní oslavy bojkotují lidovci, TOP09 i ODS. Zástupci ANO přijdou. ČSSD to nechá na poslancích

„Dobrá vůle“ prezidenta: Zeman zváží ocenění Bradyho

Jiřího Bradyho si Praha váží, říká primátorka


Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Potřebuje Fed skutečně snižovat svoji bilanci?
Porovnání cen másla v roce 1985 a 2017. Proč stojí máslo 50 Kč?
Adopce vs. pěstounská péče: svěří vám úřady dítě do péče?
Proč je v Česku drahé volání?
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Auta
Do prodeje jde velmi speciální Honda NSX. Zájemci za ni…
Že fotbalisté touží nejvíce po Bentley? Omyl. Nejžádanější auto vás určitě překvapí
Bentley si myslí, že speciálních edicí není nikdy dost. Continental GT proto dostal další
Auto za průměrný plat? Jde to, ale musíte slevit z mnoha požadavků
Rolls-Royce dnes představí nový Phantom. Premiéru můžete sledovat živě
Technologie
WhatsApp stále roste. Denně jej používá miliarda lidí, proteče jím 55 miliard zpráv
USB 3.2 se představuje. Zrychlí na 20 Gb/s i se starými kabely, mohlo by přijít už brzy
Google po sedmi letech vypnul Instant Search. Návrhy výsledků vyhledávání se již nezobrazují
Microsoft zkouší, jak při prohlížení webu přejít z mobilu na počítač [Windows Insider]
Ryzen 3 jde na trh, cenami míří pod Core i3. A konečně vychází i APU Bristol Ridge
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít