Ceny ropy po ruském závazku k omezení těžby rostou

10. října 2016, 17:29 - čtk
10. října 2016, 17:29

Rusko se připojí k omezení těžby ropy, na němž se zatím bez konkrétních kvót dohodla minulý měsíc Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC). Na energetickém kongresu v Istanbulu to dnes řekl ruský prezident Vladimir Putin. Zároveň vyzval ostatní producenty ropy, aby se k omezení produkce rovněž připojili. Nespecifikoval ale, jaké limity těžby je Moskva ochotna akceptovat.

Putin řekl, že Rusko navzdory současným problémům zůstane spolehlivým dodavatelem energií na světový trh. Nadále bude také investovat do těžby a hodlá pokračovat v projektu plynovodu TurkStream, který má přivádět plyn z Ruska do Turecka a pak dál do Evropy. Dohodu o výstavbě podmořské části plynovodu by měli prezidenti Ruska a Turecka podepsat dnes.

„Evropu zásobujeme zemním plynem bez problémů už téměř 50 let,“ řekl ve svém projevu Putin. „A mimochodem, s tureckými partnery a společně s (tureckým) prezidentem (Recepem Tayyipem) Erdoganem jednáme o potřebě rozvoje projektu Turkish Stream,“ řekl Putin.

„Rusko je připraveno připojit se ke společným opatřením na omezení produkce a vyzývá ostatní exportéry, aby udělali totéž,“ řekl Putin. Nízké ceny podle něj v minulosti vedly k nedostatečným investicím do energetického sektoru, což povede k nedostatku suroviny a vyvolává podle něj nové, nepředvídatelné cenové skoky.

„V současné situaci je zmrazení či dokonce snížení produkce ropy pravděpodobně jediným správným rozhodnutím, abychom na trhu udrželi stabilitu,“ řekl Putin.

Vývoj ceny ropy Brent

Kartel OPEC se v září nečekaně dohodl na snížení produkce ropy na 32,5 milionu až 33 milionů barelů denně. To by bylo dvě až tři procenta pod dosavadní produkcí a zároveň první snížení těžby za osm let. Podrobnosti, včetně kvót pro jednotlivé členy, chce kartel dojednat na svém listopadovém zasedání.

Produkce ropy v Rusku se v září zvýšila na 11,11 milionu barelů denně, což je nový rekord od rozpadu Sovětského svazu.
Na kongresu, jehož se účastní několik tisíc zástupců podnikatelské sféry i vládních představitelů ze stovky zemí a který potrvá do čtvrtka, Putin také vyjádřil podporu tureckému prezidentovi Erdoganovi za to, jak zvládnul červencový pokus o státní převrat. „Jsme velmi rádi, že se Turecko zotavuje a přejeme mu úspěch,“ řekl Putin.

Vztahy mezi Tureckem a Ruskem značně ochladly po loňském incidentu, kdy Turecko sestřelilo nad syrsko-tureckou hranicí ruský vojenský letoun.

Dále čtěte:

Rafinérie v Kralupech nad Vltavou obnovila zpracování ropy

Americká ropa se přehoupla přes 50 dolarů. Poprvé od června

Nová ropa na Aljašce? Jediný nález zvýšil zásoby o 80 procent


Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít