Byznys s pašováním migrantů roste. Za půl roku 7 tisíc nových podezřelých

Markéta Žižková 05. října 2016, 17:21  -  Markéta Žižková
05. října 2016, 17:21

Drtivá většina běženců využila na své cestě do Evropy pašeráckých sítí. Kvůli nedostatku legálních cest se navíc stávají čím dál nepostradatelnější. To vede ruku v ruce i k tomu, že cena za cestu do Evropy v poslední době výrazně roste. A přibývá také případů, kdy jsou migranti vydírání, nuceni k práci bez mzdy nebo sexuálně zneužíváni.

„Pašování migrantů se stalo relativně nízce rizikovou činností s vysokým profitem a stal se z něj obchod, který podle odhadů bude dál narůstat. Jen od ledna do června 2016 Europol identifikoval sedm tisíc nových osob podezřelých z pašeráctví,“ popisuje Hana Daňková z Programu migrace organizace Člověk v tísni. Podle čísel Europolu si tak za minulý rok kriminální sítě přišly na tři až šest miliard euro.

Práce bez mzdy i dealování drog

V uplynulých měsících se dostalo do Evropy až 90 procent běženců za pomoci pašeráckých sítí. Pašování lidí sice není to samé jako obchod s lidmi – liší se fundamentálně už tím, že pašovaný si přemístění přeje a s pašerákem se na něm domluví – ruku v ruce s ním jdou ale často různé formy vydírání. Migranti jsou nuceni pracovat bez výplaty, fungovat jako pašeráci drog nebo třeba rekrutovat další pasažéry.


K současné migrační krizi čtěte více:

Orbán navrhuje deportovat ilegální migranty do táborů mimo EU

Maďaři jasně odmítli kvóty, hlasování je ale kvůli nízké účasti neplatné

Další Sorosova investice? 12 miliard do uprchlíků


„Pašeráci jsou často angažovaní i v jiných kriminálních aktivitách jako drogový byznys, obchod s lidmi nebo orgány. To zvyšuje hrozbu, že uprchlíci a migranti využívající jejich služeb se mohou stát oběťmi různých firem zneužívání, které s těmito kriminálními aktivitami souvisí. Obzvlášť to platí pro ženy a nezletilé, jejichž počet mezi uprchlíky na začátku letošního roku výrazně stoupl,“ říká Daňková. Cenu za cestu přitom pašeráci mnohdy navýší až po příchodu do Evropy a pak vyžadují odpracování nebo jinou náhradu.

Stoupající ceny

Podle analýzy Mezinárodní organizace pro migraci, která zpovídala migranty z centrální středomořské trasy, zažilo téměř 80 procent příchozích některou z forem vykořisťování. Více jak padesát procent pracovalo bez mzdy, 47 procent bylo k práci nuceno proti své vůli. Zhruba pěti procentům migrantů byla nabídnuta finanční odměna za darování krve nebo orgánů. Dvě procenta – především žen – zažilo návrh domluveného sňatku. Na východní středomořské trase přes Řecko byla čísla nižší. Tamní situace se ale mění i kvůli dohodě Evropské unie s Tureckem. „Východní středomořská cesta do Řecka letos zaznamenala pokles v příchodech o 33 procent oproti loňskému roku. Dramatický byl pokles příchozích v dubnu 2016, což se primárně přičítá dohodě uzavřené s Tureckem o ochraně hranic a navracení uprchlíků,“ uvádí Daňková. To vedlo i k tomu, že ceny za cestu letos opět stouply. „Je možné, že to může být důsledkem uzavření jedné z dříve velmi výnosných tras,“ tvrdí Daňková.

Na konci minulého léta se tak ceny za cestu do Evropy pohybovaly mezi dvěma a pěti tisíci eury. Letos se platí tři tisíce euro, a to jen za část cesty, třeba do Itálie nebo Řecka. Za pokračování si pašeráci připočítávají další částky. A jak je vidět, jde o sezonní záležitost. Nezáleží přitom jen na počasí. Podle vyprávění jednoho ze středomořských migrantů převezli pašeráci během fotbalového šampionátu zhruba tisícovku lidí z Turecka do Řecka za 900 místo 200 eur. Údajně proto, že policisté sledovali zápas. ¨

Maďaři hlasovali proti migrantům. Přečtěte si, co bude následovast:

Referendum nestačilo. Maďaři chtějí zavést zákaz kvót do ústavy


Mohlo by vás zajímat

Finance
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Čeká naši společnost revoluční změna díky technologii blockchain?
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Auta
Tradiční londýnská taxi dostanou elektrický pohon. Premiéra…
Proč má být Kia Stinger tak dobrá? Protože na Nürbrugringu odjela desítky tisíc kilometrů
Test na pondělí: Porsche Macan 2.0T
Také SUV Lada XRay může být „exkluzivní“. Stačí k tomu pár dílů z Dacie
BMW dnes odpoledne ukáže novou X3. Na první fotky se můžete podívat už teď
Technologie
Více Linuxu ve Windows Storu. Microsoft pro testování uvolnil dvě edice SUSE
Hvězdou YouTubu beze slov. Tyhle kanály vás budou bavit, i když se v nich nemluví
Tamron představil pořádné tele. První objektiv pro zrcadlovky s 22× zoomem
Českem se šíří další vlna phishingu. Podvodný e-mail se vydává za zprávu KB
Microsoft reaguje na Kasperského. Většinu obvinění smetl ze stolu
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít