Nejdražší náramkové hodinky na světě se prodaly za 280 milionů

Pavel Michl 14. listopadu 2016, 17:32  -  mic
14. listopadu 2016, 17:32

Odvětví luxusních hodinek zasáhl jeden z největších propadů v historii, jeden segment trhu ale dále roste. Vzácný kus hodinek Patek Philippe se v sobotu v Ženevě prodal za rekordních 11,14 milionu dolarů (280 milionů korun).

Unikátní hodinky se prodaly za cenu téměř čtyřikrát vyšší, než činila vyvolávací cena tří milionů dolarů. Model 1518 z nerezavé oceli na průměru 35 milimetrů zobrazuje věčný kalendář i fáze měsíce. O hodinky se pralo sedm zájemců, vítězem se stal anonymní soukromý sběratel.

Pro sběratele byla aukce výjimečnou příležitostí. „Čekal jsem celý život na prodej modelu 1518,“ prozradil časopisu Forbes odborník Paul Boutros. Po světě kolují pouze čtyři kusy v oceli tohoto vzácného modelu, který byl poprvé uveden v roce 1941. Vedle toho existuje model i ve zlatě, takové kousky ovšem překvapivě nejsou tak ceněné. Ocelové náramky totiž vynikají vzácnosti a stylem, a proto zlaté hodinky (kterých vzniklo přes 200 kusů) se na stejné aukci prodaly „pouze“ za 600 tisíc dolarů.

„Trh s kvalitními a unikátními hodinkami z dvacátého století jde nahoru,“ popisuje agentuře Bloomberg dražebník Aurel Bacs. „Jiné aukční domy, které se zaměřují na kvantitu, ne tolik kvalitní a vzácné hodinky, ale pravděpodobně zažívají totéž, co celý švýcarský hodinářský průmysl.“

Švýcarští výrobci luxusních hodinek se potýkají s úpadkem prodejů kvůli poklesu poptávky v Číně, konkurenci chytrých hodinek, úpadku turismu v důsledku obav z terorismu i posílení franku.

Dosavadní rekord držel jiný kousek Patek Philippe, který se loni v listopadu vydražil v charitativní aukci za 7,3 milionu dolarů. Absolutní rekord mezi chronometry drží kapesní hodinky zvané Henry Graves Supercomplication, které se před dvěma lety vydražily za 24 milionů dolarů. Jejich výrobcem je rovněž Patek Philippe.

Přečtěte si: Úpadek švýcarských hodinek pokračuje, důvodů je několik

Čtěte dále:

Nechtěné švýcarské hodinky má zachránit internet

Těžká hodina hodinářské jedničky. Akcie Swatch postihl pád

Německé hodinky nejdou švýcarskou cestou


Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít