Dotační eldorádo. Bioplynové stanice loni shrábly osm miliard

Tomáš Lemešani 28. června, 06:00  -  Tomáš Lemešani
28. června, 06:00

Provozovatelům bioplynových elektráren se nebývale daří. Ačkoli objem vyrobené elektřiny stagnuje, ze státní kasy tento energetický zdroj odsává stále více peněz na dotacích. A další bioplynové stanice rostou.

Zatímco v roce 2013 stát podpořil provozovatele bioplynových stanic sumou 6,4 miliardy korun, loni částka vystoupala už na 7,9 miliardy. Od schválení státních dotací po nástupu Sobotkovy vlády dotační cifry každoročně narůstají. Objem vyrobené energie se přitom už tři roky drží na zhruba stejné úrovni – kolem 2600 gigawatthodin.

Jak uvádí Energetický regulační úřad, většinu podpory tvoří takzvaný zelený bonus, tedy příspěvek poskytovaný také jiným formám výroby energií z obnovitelných zdrojů. Další peníze proudí do bioplynek z ministerstva průmyslu a životního prostředí či Bruselu.


Kdo potřebuje dotace z EU?

Z evropských fondů čerpají Agrofert, vývojáři her i autoři genderových studií


„V Operačním programu Životní prostředí 2014-2020 byly dosud vyhlášeny dvě dotační výzvy na podporu výstavby, modernizace či vybavení bioplynových stanic, v rámci kterých jsme obdrželi celkem 13 žádostí. Hodnocením úspěšně prošlo 8 projektů s požadavkem dotace ve výši 528 milionů korun,“ říká mluvčí Státního fondu životního prostředí Lucie Früblingová.

Bioplynové stanice v Česku vládnou seznamu obnovitelných zdrojů. Před solární panely, větrné elektrárny a další alternativní energetické zdroje se v objemu vyrobené elektřiny poprvé dostaly v roce 2013. Podle plánu české vlády mají obnovitelné zdroje v roce 2020 pokrývat 14 procent hrubé spotřeby energie.

Energetický mix ČR (Zdroj: OTE)

Podle kritiků ovšem státní dotace pro obnovitelné zdroje, které v souhrnu přesáhly již 200 miliard korun, křiví trh a prodražují elektřinu. Česko kolem roku 2010 zažilo účelové výstavby solárních elektráren, které vznikaly jenom pro čerpání státní podpory. I proto byla v minulosti podpora obnovitelných zdrojů z peněz daňových poplatníků pozastavena.

Změnu přinesla novela energetického zákona, kterou v únoru 2014 prosadilo hnutí ANO. Podporu, která skončila měsíc předtím, přitom využívají také stanice skupiny Agrofert, ve které byl v té době předsedou představenstva místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek.


Čtěte více o obnovitelných zdrojích v Česku:

Soumrak obnovitelných zdrojů? ERÚ s jejich podporou nepočítá


Samotný šéf ANO Andrej Babiš přiznal střet zájmů a slíbil, že o návrhu nebude hlasovat. Faltýnkovi už prosazování návrhu na zavedení daňových úlev pro podniky, které řídí, nepřekáželo. Návrh, který vzešel z Babišova hnutí, opravdu uspěl a byl prosazen. V roce 2016 jeho oprávněnost potvrdila také Evropská komise.

Agrofert pro Agrofert

Agrofert provozuje na 30 bioplynek. Do sektoru vstoupil za nejlepšího dotačního období – v lednu 2013, kdy koupil firmu Farmtec.

Bioplynky v roce 2013 získaly v rámci rodiny obnovitelných zdrojů energií titul skokana roku, jak co se týče objemu výroby energie, tak i výše čerpání finanční podpory z veřejných peněz.

Agrofert však účelovost prosazení dotací odmítá. ,,Nárůst objemu dotací je ve skutečnosti převážně způsoben časovou realizací investičních dotací, o nichž rozhodovaly předchozí vlády dávno před vstupem Andreje Babiše do politiky. V naprosté většině případů se jedná o jednorázové dotace do ekologie, které jsou realizovány na základě požadavků Evropské unie.

Dílem je možné příčinu hledat také v nárůstu počtu zemědělských firem v koncernu Agrofert a s tím souvisejícím nárůstem objemu provozních dotací, které jsou nárokové, tedy stejné jako pro všechny ostatní zemědělské firmy v České republice,“ reagoval na kritiku již dříve mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka.

Čtěte také:

Komentář: Miliardářské megagrunty

Česko opět podpoří zelenou energetiku. Ale jen z unijních peněz

Málo foukalo. Podíl zelené elektřiny loni klesl pod 13 procent


Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Víte, kdo vlastní vaši banku? Ital, Rus, Rakušan, nebo Čech?
Jak napsat správně CV, aby vás pozvali na pohovor
Jak přijímat a posílat balíky do zahraničí aneb kdy se platí DPH a clo?
Která 3 slova zachránila před pěti lety euro?
Auta
BMW Z4 Concept byl neoficiálně odhalen těsně před premiérou…
Hyundai ukázal nástupce vodíkového crossoveru ix35. Příští rok dorazí také do Evropy
Volvo, Peugeot, Fiat a další vynechají autosalon ve Frankfurtu. Jsou to pro ně vyhozené peníze
Měření rychlosti na D1 v úseku Psáře – Soutice bezpečnost nezlepšilo a policie i MDČR to ví
Sháníte dvanáctiválcové kombi? Aston Martin vám ho prodá, praktické ale moc není
Technologie
Bitcoin přišel o rekord. Kryptoměnou Ethereum už proudí více transakcí
ČTÚ chce regulovat. Zjistil, že si mobilní operátoři málo konkurují
AMD vydalo speciální ovladač pro horníky. Zrychluje těžbu Etherea na Radeonech
Firefox x64 už je pro uživatele Windows výchozí. Je bezpečnější a stabilnější
AMD Ryzen 3 1200 a 1300X – Čtyřjádra za skvělé ceny (uživatelská recenze)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít