Země zaslíbená: obchod Česka s Itálií roste rekordním tempem

15. listopadu 2016, 13:45 - try
15. listopadu 2016, 13:45

Tuzemští podnikatelé našli v Itálii silné evropské odbytiště. Obchodní výměna roste nejvyšším tempem za posledních deset let a daří se i vzájemným investicím. Itálie tak patří mezi šestici nejvýznamnějších obchodních partnerů České republiky.

Fakta vyplývají z aktuální analýzy Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR) a Komerční banky.

Itálie je s podílem 3,77 procenta šestou nejvýznamnější exportní destinací tuzemských podniků. Růst českého vývozu do Itálie podle studie vzrostl za poslední rok o téměř 12 procent. To je výrazně více, než je průměrná míra růstu tuzemského exportu (7,5 %).

Hlavní položkou exportu do Itálie jsou automobily a jejich příslušenství, které tvoří 18 procent, následuje vývoz z kategorie IT a strojů či zařízení pro průmysl.

Země, kam nejčastěji směřoval český export v roce 2015
PořadíZeměPodíl v %
1.Německo32,31
2.Slovensko8,15
3.Polsko5,39
4.Velká Británie5,29
5.Francie5,13
6.Itálie3,77

Pramen: AMSP ČR, ČSÚ

Itálie patří mezi největší obchodní partnery Česka i z pohledu importu (podíl 4,1 %), čímž si udržuje pozici pátého největšího dovozce do ČR.

I tempo růstu dovozu z Itálie (11,3 %) převyšuje celkovou míru růstu importu (8,6 %). Na rozdíl od českého exportu je automobilový byznys až na druhém místě, nejvíce se k nám dovážejí stroje a zařízení (12,3 %).

Pozitivní bilance

Obchodní bilance je z pohledu Česka pozitivní, export dosáhl celkem 147 miliard korun, zatímco import činil v posledním kalendářním roce 141 miliard korun.

Necelých 0,9 % ze všech investic do Česka od roku 1993 činí z Itálie investora pohybujícího v desítce největších zahraničních investorů v tuzemsku. Hlavním zájmem italských investorů je automobilový segment, strojírenství, finanční služby, energetika, chemie a potravinářský průmysl.

České firmy zakládají naopak v Itálii především obchodní pobočky. Mimo velkých producentů z automobilového průmyslu jsou investičně aktivní i naše malé střední firmy z oblasti spotřebitelského průmyslu, strojírenství nebo potravinářství.

„V dynamicky se rozvíjejícím obchodním vztahu s Itálií sehrál v poslední době významnou roli vývoj kurzu české koruny, ale také inovativní a kreativní nabídka ze strany českých firem. Z našeho pohledu je klíčové, že se na italském trhu úspěšně prosazují finální strojírenské výrobky včetně přesného strojírenství s vysokou přidanou hodnotou,“ okomentoval analýzu Leoš Souček, zástupce výkonného ředitele pro marketink a komunikaci v Komerční bance.

Vývoj exportu z Česka do Itálie

Vývoj importu z Itálie do Česka

Zdroj: AMSP ČR, ČSÚ


Přečtěte si také:

Přebytek zahraničního obchodu stoupl meziročně o 5 miliard

Český vývoz do EU loni dál rostl


Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít