Překvapivý vítěz brexitu: Polsko přivítá „střední kádry“ z Londýna

16. března, 15:51 - čtk
16. března, 15:51

Zemí, kam se po odchodu Británie z Evropské unie přesune největší část pracovních míst z londýnského finančního centra, zřejmě nebude Německo ani Francie, ale Polsko. Jeho vláda počítá s tvorbou desetitisíců míst. S odvoláním na zástupce bankovních kruhů to dnes uvedla agentura Reuters.

Zatímco finanční centra velikosti Frankfurtu či Paříže bojují v Británii o špičkové odborníky, Polsko se zaměřilo na střední kádr jak ve sféře finančních služeb, tak ve sféře informačních technologií, kde je víc pozic a kde platy nemusejí dosahovat astronomických částek.

Od připojení Polska k Evropské unii v roce 2004 odešlo pracovat do Británie mnoho Poláků a vláda se je teď snaží získat zpět. Příslušná asociace podnikatelů už proto zahájila jednání s bankami, pojišťovnami či investičními fondy, které plánují přesun podnikání do zahraničí, zejména v souvislosti s brexitem. Představitel jedné z nadnárodních investičních bank agentuře Reuters řekl, že do Polska by se z Londýna mohlo přesunout až 20 procent jejích pracovních míst.

Polsko se etablovalo jako přední zahraniční bankovní centrum už dříve. Odhaduje se, že ze západu Evropy se tam už přesunulo 35 tisíc až 45 tisíc pracovních míst. Administrativní a IT základnu si v Polsku vybudovaly už například Credit Suisse a UBS. V současné době tam finančníci začínají stěhovat sofistikovanější sekce, přičemž těží z kvalifikované a přitom v porovnání s většinou evropských zemí levné pracovní síly.


Nahradí Londýn? 7 měst, která mohou těžit z brexitu


Banky na počátku najímaly mladé lidi a nevyžadovaly vysokou kvalifikaci, to však už díky rozvoji techniky neplatí, uvedl Brunon Bartkiewicz z ING Bank. Době, kdy byly na burzovním parketu stovky obchodníků, už odzvonilo. Banky dnes potřebují více zaměstnanců ve sféře IT i špičkových manažerů, kteří se umějí pohybovat v prostředí přísnějších pravidel zavedených v souvislosti s globální finanční krizí.

O stále menší množinu špičkových bankéřů bojují Frankfurt a Paříž, Varšava ale míří níž. Zatímco jak frankfurtskému, tak pařížskému finančnímu centru se podle lobbistů po brexitu podaří získat kolem 10 tisíc těchto pozic, polská vláda počítá s 25 až 30 tisíci místy v sektoru služeb pro podnikatelskou sféru, především právě v bankovnictví.

Někteří odborníci srovnávají současné kvality polského finančního sektoru s lucemburským. Mladí Poláci dnes už nemají důvod odcházet za prací do západní Evropy. Platové rozdíly rychle mizí, zaměstnání nabízejí nadnárodní firmy, přitom životní náklady jsou v Polsku podstatně nižší, poznamenala konzultantka personální společnosti Manpower Marta Aserigadová.

Čtěte dále:

Brexit může nahnat do Evropy i ratingové agentury

Praha místo Londýna. Česko chce být sídlem Evropské bankovní agentury

Londýn zůstává největším finančním centrem. Možná naposledy


Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Víte, kdo vlastní vaši banky? Ital, Rus, Rakušan, nebo Čech?
Jak napsat správně CV, aby vás pozvali na pohovor
Jak přijímat a posílat balíky do zahraničí aneb kdy se platí DPH a clo?
Která 3 slova zachránila před pěti lety euro?
Zdraží v roce 2018 energie? A je dobré si cenu elektřiny nebo plynu fixovat?
Auta
Sháníte dvanáctiválcové kombi? Aston Martin vám ho prodá,…
Galerie na středu: Nejlevnější rychlá kombi s výkonem od 200 koní na českém trhu
Honda Civic dostane naftový motor 1.6 i-DTEC. Koupíte ho ale až na jaře 2018
Řidičské průkazy: Skupiny, podskupiny, druhy vozidel a minimální věk pro udělení
BMW zveřejnilo první fotku nové Z4. Oficiálně se představí zítra
Technologie
Nokia 8 je tady. Znovuzrozená značka konečně představila špičkový telefon
GeForce na bázi Volty letos nebudou. Masová výroba na 12nm procesu začne koncem roku
Elektromobilů a hybridů u nás přibývá. Je jich přes jedno procento
Synology uvádí základní čtyřdiskový NAS. Je rychlejší a úspornější
Samsung za týden uvede Gear Fit 2 Pro, svůj nejlepší sportovní náramek
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít