Překvapivý vítěz brexitu: Polsko přivítá „střední kádry“ z Londýna

16. března, 15:51 - čtk
16. března, 15:51

Zemí, kam se po odchodu Británie z Evropské unie přesune největší část pracovních míst z londýnského finančního centra, zřejmě nebude Německo ani Francie, ale Polsko. Jeho vláda počítá s tvorbou desetitisíců míst. S odvoláním na zástupce bankovních kruhů to dnes uvedla agentura Reuters.

Zatímco finanční centra velikosti Frankfurtu či Paříže bojují v Británii o špičkové odborníky, Polsko se zaměřilo na střední kádr jak ve sféře finančních služeb, tak ve sféře informačních technologií, kde je víc pozic a kde platy nemusejí dosahovat astronomických částek.

Od připojení Polska k Evropské unii v roce 2004 odešlo pracovat do Británie mnoho Poláků a vláda se je teď snaží získat zpět. Příslušná asociace podnikatelů už proto zahájila jednání s bankami, pojišťovnami či investičními fondy, které plánují přesun podnikání do zahraničí, zejména v souvislosti s brexitem. Představitel jedné z nadnárodních investičních bank agentuře Reuters řekl, že do Polska by se z Londýna mohlo přesunout až 20 procent jejích pracovních míst.

Polsko se etablovalo jako přední zahraniční bankovní centrum už dříve. Odhaduje se, že ze západu Evropy se tam už přesunulo 35 tisíc až 45 tisíc pracovních míst. Administrativní a IT základnu si v Polsku vybudovaly už například Credit Suisse a UBS. V současné době tam finančníci začínají stěhovat sofistikovanější sekce, přičemž těží z kvalifikované a přitom v porovnání s většinou evropských zemí levné pracovní síly.


Nahradí Londýn? 7 měst, která mohou těžit z brexitu


Banky na počátku najímaly mladé lidi a nevyžadovaly vysokou kvalifikaci, to však už díky rozvoji techniky neplatí, uvedl Brunon Bartkiewicz z ING Bank. Době, kdy byly na burzovním parketu stovky obchodníků, už odzvonilo. Banky dnes potřebují více zaměstnanců ve sféře IT i špičkových manažerů, kteří se umějí pohybovat v prostředí přísnějších pravidel zavedených v souvislosti s globální finanční krizí.

O stále menší množinu špičkových bankéřů bojují Frankfurt a Paříž, Varšava ale míří níž. Zatímco jak frankfurtskému, tak pařížskému finančnímu centru se podle lobbistů po brexitu podaří získat kolem 10 tisíc těchto pozic, polská vláda počítá s 25 až 30 tisíci místy v sektoru služeb pro podnikatelskou sféru, především právě v bankovnictví.

Někteří odborníci srovnávají současné kvality polského finančního sektoru s lucemburským. Mladí Poláci dnes už nemají důvod odcházet za prací do západní Evropy. Platové rozdíly rychle mizí, zaměstnání nabízejí nadnárodní firmy, přitom životní náklady jsou v Polsku podstatně nižší, poznamenala konzultantka personální společnosti Manpower Marta Aserigadová.

Čtěte dále:

Brexit může nahnat do Evropy i ratingové agentury

Praha místo Londýna. Česko chce být sídlem Evropské bankovní agentury

Londýn zůstává největším finančním centrem. Možná naposledy


Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

  • Největší mýty o bolesti zad

  • Profesor Sameš: Porucha lícního nervu není legrace

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít