Překvapivý vítěz brexitu: Polsko přivítá „střední kádry“ z Londýna

16. března, 15:51 - čtk
16. března, 15:51

Zemí, kam se po odchodu Británie z Evropské unie přesune největší část pracovních míst z londýnského finančního centra, zřejmě nebude Německo ani Francie, ale Polsko. Jeho vláda počítá s tvorbou desetitisíců míst. S odvoláním na zástupce bankovních kruhů to dnes uvedla agentura Reuters.

Zatímco finanční centra velikosti Frankfurtu či Paříže bojují v Británii o špičkové odborníky, Polsko se zaměřilo na střední kádr jak ve sféře finančních služeb, tak ve sféře informačních technologií, kde je víc pozic a kde platy nemusejí dosahovat astronomických částek.

Od připojení Polska k Evropské unii v roce 2004 odešlo pracovat do Británie mnoho Poláků a vláda se je teď snaží získat zpět. Příslušná asociace podnikatelů už proto zahájila jednání s bankami, pojišťovnami či investičními fondy, které plánují přesun podnikání do zahraničí, zejména v souvislosti s brexitem. Představitel jedné z nadnárodních investičních bank agentuře Reuters řekl, že do Polska by se z Londýna mohlo přesunout až 20 procent jejích pracovních míst.

Polsko se etablovalo jako přední zahraniční bankovní centrum už dříve. Odhaduje se, že ze západu Evropy se tam už přesunulo 35 tisíc až 45 tisíc pracovních míst. Administrativní a IT základnu si v Polsku vybudovaly už například Credit Suisse a UBS. V současné době tam finančníci začínají stěhovat sofistikovanější sekce, přičemž těží z kvalifikované a přitom v porovnání s většinou evropských zemí levné pracovní síly.


Nahradí Londýn? 7 měst, která mohou těžit z brexitu


Banky na počátku najímaly mladé lidi a nevyžadovaly vysokou kvalifikaci, to však už díky rozvoji techniky neplatí, uvedl Brunon Bartkiewicz z ING Bank. Době, kdy byly na burzovním parketu stovky obchodníků, už odzvonilo. Banky dnes potřebují více zaměstnanců ve sféře IT i špičkových manažerů, kteří se umějí pohybovat v prostředí přísnějších pravidel zavedených v souvislosti s globální finanční krizí.

O stále menší množinu špičkových bankéřů bojují Frankfurt a Paříž, Varšava ale míří níž. Zatímco jak frankfurtskému, tak pařížskému finančnímu centru se podle lobbistů po brexitu podaří získat kolem 10 tisíc těchto pozic, polská vláda počítá s 25 až 30 tisíci místy v sektoru služeb pro podnikatelskou sféru, především právě v bankovnictví.

Někteří odborníci srovnávají současné kvality polského finančního sektoru s lucemburským. Mladí Poláci dnes už nemají důvod odcházet za prací do západní Evropy. Platové rozdíly rychle mizí, zaměstnání nabízejí nadnárodní firmy, přitom životní náklady jsou v Polsku podstatně nižší, poznamenala konzultantka personální společnosti Manpower Marta Aserigadová.

Čtěte dále:

Brexit může nahnat do Evropy i ratingové agentury

Praha místo Londýna. Česko chce být sídlem Evropské bankovní agentury

Londýn zůstává největším finančním centrem. Možná naposledy


Mohlo by vás zajímat

Finance
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
Auta
Galerie na středu: Vyplatí se nejoblíbenější auta s…
Prohlédli jsme si nový Opel Grandland X. Jak prostorný je uvnitř? (první dojmy)
Škoda vyrobila už šest milionů Octavií
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale pravděpodobně nepotěší
Kia Optima Sportswagon Plug-in Hybrid jezdí za 1,4 litru na 100 km
Technologie
AMD vydalo první Vegu 10, poloprofi kartu Radeon Vega Frontier Edition za 999$. Bez recenzí
Facebook ovládá celý svět. Má již 2 miliardy uživatelů
Tip: Jak skrýt ikonu Windows Defenderu v oznamovací oblasti? [Windows 10]
Ve Windows Storu se objevil neoficiální, ale funkcemi nabitý klient pro Google Play Music
Objevily se těžní verze Radeonů Polaris. Na trh se vrací RX 470, někdy i s výstupy
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít