Online, sdílená ekonomika i noví senioři. Pojišťovny vyhlížejí klienty zítřka

 Miroslav Tryner 29. listopadu 2016, 06:15  -  Miroslav Tryner
29. listopadu 2016, 06:15

Pojistný trh v současnosti mírně roste. V prvních třech čtvrtletích letos pojišťovny vybraly na pojistném podle České asociace pojišťoven (ČAP) 89,6 miliardy korun, meziročně o 1,8 procenta více. Pohled zpět ale ukazuje na stagnaci. Podle pětileté statistiky asociace činilo v roce 2010 pojistné 116,7 miliardy korun, v roce 2015 pak 116,1 miliardy. Šéfové pojišťoven proto řešili, jak oživit trh a jak bude vypadat klient zítřka.

„Přichází výrazná změna rizikovosti některých segmentů. Všechny velké světové automobilky už dnes vyvíjejí auta s autopilotem. Pokud budou autonomní vozidla řídit počítače, škodní náklady nemusí klesat o jednotky, ale třeba o 90 procent,“ předpokládá předseda představenstva Allianz pojišťovny Jakub Strnad.

Počítače budou z hlediska pozornosti logicky mnohem dokonalejší než řidič. Nebudou za jízdy telefonovat, povídat si se spolucestujícími nebo myslet na jiné věci, uvedl Strnad na konferenci Pojišťovnictví jako garant bezpečné budoucnosti klienta.

Autonomní vůz Valeo Cruise 4you

„Z bodu A do bodu B budou jezdit bezpečněji než řidiči. Jestliže dnes ročně pět vozidel ze sta způsobí škodu, pak tento poměr může být v budoucnu klidně 1:1000 a méně. To se zásadně odrazí i v cenotvorbě pojišťoven,“ předpovídá Strnad.

Pojišťovnictví bude muset podle Strnada reagovat na nové trendy v oblasti vlastnictví věcí. Mladí lidé už totiž nemají na rozdíl od předešlých generací takovou potřebu věci vlastnit.

„Zelenou dostane sdílená ekonomika. Očekávám, že našimi klienty se v ní do značné míry nestanou fyzické osoby, ale firmy, které budou zprostředkovávat například sdílení automobilů,“ předpokládá šéf Allianz.

Jaký je zájem o pojištění
Neživotní pojištění vzrostlo za tři čtvrtletí 2016 na 57 miliard korun, meziročně o 4,2 procenta. V povinném ručení trh rostl o 2,9 %, jeho zrychlení způsobil především vzrůstající počet pojištěných vozidel. Havarijní pojištění stouplo o 9,4 %.
Pokračuje oživení u podnikatelů. Díky příznivému ekonomickému vývoji je mezi nimi větší zájem o pojistnou ochranu, což potvrzuje 4,3% růst v počtu pojistných smluv i výsledek meziročního posílení předepsaného pojistného o 2,1 %.
V životním pojištění předepsané pojistné kleslo za tři čtvrtletí 2016 o 2,1 % na 32,6 miliardy korun. Oslabování životního pojištění je výraznější u produktů s jednorázově placeným pojistným, kde se pojistné snížilo o 30 %. U produktů s běžně placeným pojistným představuje pokles 0,8 %.

Zdroj: ČAP

IT a stárnutí populace

Marek Jankovič, generální ředitel a předseda představenstva České pojišťovny zdůrazňuje, že i nadále poroste význam internetu a mobilních technologií, ale také nositelné elektroniky.

Její využití poskytne lidem přesné informace o jejich zdravotním stavu a pojišťovnám zase možnost propojit tato data s nabízenými produkty.

Velký potenciál pro pojišťovací sektor vidí Jankovič ve stárnutí obyvatelstva: „Dnešní populace má řadu chorob, které se dříve tolik nevyskytovaly. Když se nemoc projeví se všemi důsledky, což bývá nejčastěji v pozdějším věku, poroste i poptávka po pečovatelských a asistenčních službách. Produkty, které zabezpečí financování této péče, se začnou na trhu objevovat.“

Teenageři a senioři

Podle předsedy představenstva ČSOB Pojišťovny Vladimíra Bezděka budou muset pojišťovny pracovat s odlišnými skupinami lidí - generací dnešních teenagerů a generací „nových“ seniorů.

„Mladí lidé hledí na dnešní svět úplně jinýma očima, žijí v online světě, mají velmi otevřené myšlení. Až procestují svět, budou kromě cestovního pojištění potřebovat i pojistit zdraví, auto, majetek. Nebudou vůbec rozumět dnešní logice uspořádání produktového portfolia, nabídce souvisejících služeb, způsobu prodeje. Těmto lidem se bude muset pojistný trh přizpůsobit a začít chápat svět tak jako oni,“ míní Bezděk.


Přečtěte si: Češi podváděli opět více. Pojišťovny odhalily podvody za víc než miliardu korun


Generace „nových“ seniorů podle něj ocení i takové služby, jako domluvení a pohlídání termínu u lékaře, zajištění domácího úklidu, zprostředkování přezutí auta na zimní pneumatiky: „Poptávka po takových službách bude růst a já se domnívám, že právě v tomto segmentu.“

„Nejenže jsme svědky velkého nástupu těchto technologií, možná se ocitáme i na prahu celkové změny přístupu klientů k pojištění. Sdílení aut, bydlení, majetku, samořídící vozidla, to vše jsou výzvy, s nimiž se pojišťovny budou muset umět vypořádat,“ navázal na kolegy generální ředitel Kooperativy pojišťovny, VIG Martin Diviš.

Jak si vedly pojišťovny v prvních třech čtvrtletích 2016
FirmaPojistné v mld. KčPodíl na trhu v %
Česká pojišťovna20,422,6
Kooperativa18,120,3
Allianz9,510,7
Generali6,57,3
ČSOB Pojišťovna6,26,9
Česká podnikatelská pojišťovna5,76,3
Pojišťovna ČS4,75,3
UNIQA4,65,1
NN3,03,4
Metlife1,71,9

Zdroj: ČAP


Čtěte ještě:

České pojišťovně loni vzrostl zisk o půl miliardy

Auta „bez řidiče“ nepotřebují světla, vidí i potmě


Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka…
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Technologie
Evolveo Ray 2 – moderní skříň s tvrzeným sklem za 1500 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Přenos čísla do 10 dnů a dva noví operátoři [podcast]
Při instalaci nových hlavních verzí Windows 10 se zkrátí doba, kdy zařízení nelze používat
Alza to s elektromobily myslí vážně. Přidává další modely, nabídne levnější vozy i dodávky
AdwCleaner 7.0 odhalí více breberek a skenuje rychleji
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít