Microsoft neférově vytlačuje antivirovou konkurenci, stěžuje si Kaspersky Lab

17. listopadu 2016, 06:08 - čtk
17. listopadu 2016, 06:08

Po LinkedInu a Googlu bude v Rusku (a nejen tam) problémům s úřady čelit další americká společnost. Tou je protentokrát softwarový gigant Microsoft. Jeden z předních výrobců antivirových programů Kaspersky Lab se sídlem v Moskvě Gatesovu společnost viní z neférové hospodářské soutěže a odvolává se k antimonopolnímu úřadu.

Zdá se, že s příchodem Windows 10 Microsoft znatelně přitvrdil v prosazování svých produktů u zákazníků. Informace o nevyžádaném upgradu, přičemž cesta zpět pro uživatele neexistuje, střídají domněnky, že Microsoft ve skutečnosti aktuální systém skrytě „stahuje“ i na počítače těch uživatelů, kteří jeho výzvy ignorují. V souvislosti s tím se spekuluje i o budoucím přechodu na nový obchodní model, v němž by měli místo jednorázového zakoupení uživatelé platit poplatky za využívání operačního systému měsíčně.

Microsoft je ale invazivní i vůči konkurenci a nyní čelí dalšímu obvinění. To se má týkat trhu a působnosti v oblasti antivirového softwaru. Podle jednoho z předních světových výrobců antiviru Kaspersky Lab Microsoft na své vlajkové lodi Windows straní antivirovému programu vlastní výroby Microsoft Defender. Zároveň má i vytvářet překážky bránící v úspěchu konkurenci.

Kaspersky Lab, která má na globálním trhu s antiviry čtyřprocentní podíl, podala stížnost k antimonopolním úřadům, a to nejen v Rusku ale i v Evropské unii a dalších zemích.

Přečtěte si o problémech, kterým v Rusku čelí LinkedIn:

Cenzura, nebo boj o data? LinkedIn je jen začátek

„Domníváme se, že Microsoft využívá svou dominantní pozici na trhu operačních systémů, aby vytvořil konkurenční výhodu pro svůj vlastní produkt,“ tvrdí Eugene Kaspersky, výkonný ředitel a zakladatel firmy. Prý to lze vyčíst právě z toho, jakým způsobem se Windows 10 chovají.

Verze Windows 10, která je navzdory chronickým problémům podle názoru Microsoftu historicky nejbezpečnější verzí Windows, má nejen podle kritiků z Kaspersky Lab ve zvyku měnit uživatelské prostřední, odinstalovat programy třetích stran a následně je i nahradit odpovídajícími aplikacemi vlastní výroby. To vše se prý má dít bez souhlasu koncového uživatele.

Docházet k tomu má například, pokud majitel svůj dosavadní systém na Windows 10 upgraduje. Má li v té chvíli uživatel v systému antivirový software, který Windows 10 považují za nekompatibilní, dojde k jeho deaktivaci. Takového softwaru, jak naznačuje Kaspersky Lab, je celá řada. Alespoň tedy podle chování Microsoftu. Namísto něj se pak aktivuje Microsoft Defender. Podle Kaspersky Lab k tomu dochází bez řádného informování zákazníka. Microsoft jej tak v podstatě přetahuje konkurenci.

Kaspersky Lab nyní od úřadů dohlížejících na férovou hospodářskou soutěž v jednotlivých zemích požaduje, aby Microsoft přinutily poskytovat nezávislým vývojářům update softwaru rychleji, aby byli schopni udržet kompatibilitu softwaru s aktuálním operačním systémem. Zároveň požaduje, aby Microsoft o nedostatečné kompatibilitě softwaru a jeho případné deaktivaci zákazníka informoval a vyžadoval jeho souhlas.


Ze světa technologických společností dále čtěte:

Facebook spustil svoji firemní verzi

Twitter je v obležení, kupci se ale nemusí vyplatit

Trest za brexit: Microsoft Britům výrazně zdraží firemní produkty


Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít