Microsoft neférově vytlačuje antivirovou konkurenci, stěžuje si Kaspersky Lab

17. listopadu 2016, 06:08 - čtk
17. listopadu 2016, 06:08

Po LinkedInu a Googlu bude v Rusku (a nejen tam) problémům s úřady čelit další americká společnost. Tou je protentokrát softwarový gigant Microsoft. Jeden z předních výrobců antivirových programů Kaspersky Lab se sídlem v Moskvě Gatesovu společnost viní z neférové hospodářské soutěže a odvolává se k antimonopolnímu úřadu.

Zdá se, že s příchodem Windows 10 Microsoft znatelně přitvrdil v prosazování svých produktů u zákazníků. Informace o nevyžádaném upgradu, přičemž cesta zpět pro uživatele neexistuje, střídají domněnky, že Microsoft ve skutečnosti aktuální systém skrytě „stahuje“ i na počítače těch uživatelů, kteří jeho výzvy ignorují. V souvislosti s tím se spekuluje i o budoucím přechodu na nový obchodní model, v němž by měli místo jednorázového zakoupení uživatelé platit poplatky za využívání operačního systému měsíčně.

Microsoft je ale invazivní i vůči konkurenci a nyní čelí dalšímu obvinění. To se má týkat trhu a působnosti v oblasti antivirového softwaru. Podle jednoho z předních světových výrobců antiviru Kaspersky Lab Microsoft na své vlajkové lodi Windows straní antivirovému programu vlastní výroby Microsoft Defender. Zároveň má i vytvářet překážky bránící v úspěchu konkurenci.

Kaspersky Lab, která má na globálním trhu s antiviry čtyřprocentní podíl, podala stížnost k antimonopolním úřadům, a to nejen v Rusku ale i v Evropské unii a dalších zemích.

Přečtěte si o problémech, kterým v Rusku čelí LinkedIn:

Cenzura, nebo boj o data? LinkedIn je jen začátek

„Domníváme se, že Microsoft využívá svou dominantní pozici na trhu operačních systémů, aby vytvořil konkurenční výhodu pro svůj vlastní produkt,“ tvrdí Eugene Kaspersky, výkonný ředitel a zakladatel firmy. Prý to lze vyčíst právě z toho, jakým způsobem se Windows 10 chovají.

Verze Windows 10, která je navzdory chronickým problémům podle názoru Microsoftu historicky nejbezpečnější verzí Windows, má nejen podle kritiků z Kaspersky Lab ve zvyku měnit uživatelské prostřední, odinstalovat programy třetích stran a následně je i nahradit odpovídajícími aplikacemi vlastní výroby. To vše se prý má dít bez souhlasu koncového uživatele.

Docházet k tomu má například, pokud majitel svůj dosavadní systém na Windows 10 upgraduje. Má li v té chvíli uživatel v systému antivirový software, který Windows 10 považují za nekompatibilní, dojde k jeho deaktivaci. Takového softwaru, jak naznačuje Kaspersky Lab, je celá řada. Alespoň tedy podle chování Microsoftu. Namísto něj se pak aktivuje Microsoft Defender. Podle Kaspersky Lab k tomu dochází bez řádného informování zákazníka. Microsoft jej tak v podstatě přetahuje konkurenci.

Kaspersky Lab nyní od úřadů dohlížejících na férovou hospodářskou soutěž v jednotlivých zemích požaduje, aby Microsoft přinutily poskytovat nezávislým vývojářům update softwaru rychleji, aby byli schopni udržet kompatibilitu softwaru s aktuálním operačním systémem. Zároveň požaduje, aby Microsoft o nedostatečné kompatibilitě softwaru a jeho případné deaktivaci zákazníka informoval a vyžadoval jeho souhlas.


Ze světa technologických společností dále čtěte:

Facebook spustil svoji firemní verzi

Twitter je v obležení, kupci se ale nemusí vyplatit

Trest za brexit: Microsoft Britům výrazně zdraží firemní produkty


Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Potřebuje Fed skutečně snižovat svoji bilanci?
Porovnání cen másla v roce 1985 a 2017. Proč stojí máslo 50 Kč?
Adopce vs. pěstounská péče: svěří vám úřady dítě do péče?
Proč je v Česku drahé volání?
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Auta
Do prodeje jde velmi speciální Honda NSX. Zájemci za ni…
Že fotbalisté touží nejvíce po Bentley? Omyl. Nejžádanější auto vás určitě překvapí
Bentley si myslí, že speciálních edicí není nikdy dost. Continental GT proto dostal další
Auto za průměrný plat? Jde to, ale musíte slevit z mnoha požadavků
Rolls-Royce dnes představí nový Phantom. Premiéru můžete sledovat živě
Technologie
Ryzen Threadripper byl „delidován“ na videu. Uvnitř se schovává překvapení
WhatsApp stále roste. Denně jej používá miliarda lidí, proteče jím 55 miliard zpráv
USB 3.2 se představuje. Zrychlí na 20 Gb/s i se starými kabely, mohlo by přijít už brzy
Google po sedmi letech vypnul Instant Search. Návrhy výsledků vyhledávání se již nezobrazují
Microsoft zkouší, jak při prohlížení webu přejít z mobilu na počítač [Windows Insider]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít