Exportéři si pochvalují intervence. Přinesly jim 580 miliard

05. října 2016, 10:53 - čtk
05. října 2016, 10:53

Od roku 2013 přinesly devizové intervence ČNB exportérům 580 miliard korun, navíc vývozci nepřišli z důvodu přirozeného posilování koruny o 700 miliard korun, uvedl místopředseda Asociace exportérů Otto Daněk. Ze stejného důvodu stát získal 12 miliard korun na dani z příjmu firem.

Nezaměstnaných za toto období ubylo o téměř 177 tisíc. „Kdybychom odhadli, že vliv intervencí činil pouze 15 procent z tohoto množství, tak stát ušetřil na mandatorních výdajích za sledované období dalších osm miliard korun,“ uvedl Daněk.

Čeští exportéři nyní čekají na den, kdy intervence skončí, roste tak zájem o zajištění kurzu. „Samozřejmě všichni chtějí tenhle kurz udržet na co nejdelší dobu. To znamená, že se bavíme o horizontu v některých případech až pěti let, kdy bychom chtěli zahedgovat (zajistit) kurz od pololetí příštího roku na pět let,“ dodal Daněk. Záleží ale na tom za jakého to bude kurzu.

„V posledních měsících sledujeme nárůst zájmu našich klientů o hedgování svých pozic a to především na dobu zatím roku až dvou let. Přičemž očekáváme, že v pololetí 2017 ten zájem bude kulminovat,“ dodal ředitel firemního bankovnictví Raiffeisenbank Václav Štětina.

Vývoz do EU činí 83,2 procent českého exportu. Čtěte více:

Český vývoz do EU loni dál rostl

Bankovní rada České národní banky koncem září uvedla, že bude pokračovat v režimu devizových intervencí s cílem udržet kurz koruny poblíž hodnoty 27 korun za euro. Na počátku srpna bankovní rada zopakovala, že vidí jako pravděpodobné ukončení režimu devizových intervencí v polovině roku 2017.

Český export by letos měl stoupnout na rekordní více než čtyř biliony korun, očekávají podnikatelské svazy. Dál stoupá podíl českého exportu směřujícího do zemí Evropské unie i eurozóny. Poradenská společnost Deloitte na konci září odhadla, že vývoz letos vzroste zhruba o čtyři procenta na 4,02 bilionu korun.


Čtěte také:

Dříve než ve druhém čtvrtletí 2017 intervence neukončíme, zopakovala ČNB

Hlad ČNB po eurech nemizí. Devizové rezervy už přesáhly 1,9 bilionu


Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít