Bitcoin je podvod vhodný leda pro vrahy a dealery, tvrdí šéf JPMorgan

Adam Štěpánek 13. září, 15:10  -  stp
13. září, 15:10

Šéf americké banky JPMorgan Jamie Dimon se tvrdě opřel do bitcoinu. Podle něj jde o podvod, který špatně skončí. Mánii kolem současného strmého růstu kryptoměny přirovnal k tulipánové horečce v Nizozemsku ze 17. století.

Dimon na investorské konferenci v New Yorku předpověděl, že bitcoin nakonec „vybouchne“. Svého zaměstnance, který by s touto kryptoměnou obchodoval, by prý propustil. „Vyhodil bych ho během vteřiny,“ uvedl. „Ze dvou důvodů: zaprvé to je proti našim pravidlům a zadruhé proto, že je hloupý. Obojí je nebezpečné,“ dodal.

Podle Dimona je poslední vývoj kolem bitcoinu srovnatelný s tulipánovou horečkou, při které spekulanti v Nizozemsku v 17. století vyhnali cenu tulipánových cibulí do nesmyslných výšin, než přišel ohromný propad. Dimon soudí, že bitcoin skončí ještě hůř.

Aktuální kurz bitcoinu k dolaru BTCUSD Chart

Generální ředitel JPMorgan tvrdí, že bitcoin nebude moci dlouhodobě existovat zejména proto, že nad ním nebudou moci státy mít dohled, zvláště pokud by nastal nějaký problém.

Stejně jako většina ostatních bankéřů, ani Dimon netuší, na jakou hodnotu může bitcoin vystoupat ještě předtím, než zkolabuje. Podle něj může být alternativou hlavně pro lidi, kteří nemají jiné možnosti. „Pokud jste ze zemí, jako jsou Venezuela, Ekvádor nebo Severní Korea, nebo pokud jste drogový dealer či vrah, tak je pro vás lepší obchodovat v bitcoinech než třeba v amerických dolarech,“ tvrdí Dimon. „Velmi omezený trh pro bitcoin tak existovat může,“ dodává.


Přijde digitální ráj na zemi? Čtěte více


„Je zajímavé, že někdo tak vysoce postavený přišel s tak silným prohlášením,“ okomentoval Dimonova slova Jeffrey Gundlach, zakladatel investiční firmy DoubleLine Capital, podle něhož je bitcoin zranitelný kvůli hrozbě manipulace. „Možná už jsem moc starý, ale já se do této mánie nezapojím,“ říká.

Největší světová kryptoměna vystoupala na začátku září až na téměř pět tisíc dolarů. Od té doby až na jeden menší záchvěv setrvale klesá. Poslední propad zaznamenala právě po úterním Dimonově vyjádření a nyní se drží na 3880 dolarech. Bitcoin v září už citelně zasáhlo rozhodnutí Číny zakázat jednotlivcům a organizacím získávat finance prostřednictvím primární nabídky mincí (ICO), která se používá při vydávání nových kryptoměn.

Tulipánová horečka
Tulipánová horečka propukla v Nizozemsku v 17. století, kdy začalo docházet ke křížení jednotlivých barevných forem tulipánů a brzy poté získali jejich pěstitelé na vážnosti. Na začátku vycházela cena jedné cibule na 1 gulden, ovšem již krátce poté vyletěla na tisíc i více guldenů.

Svého vrcholu dosáhla horečka v letech 1636-1637. V té době už někteří lidé kvůli tulipánovým cibulím prodávali třeba i své domy. Pokud v roce 1624 stála jedna cibule vzácného druhu „Semper Augustus“ 1200 guldenů, v roce 1625 to bylo už tři tisíce guldenů a v roce 1636 dokonce 4600 guldenů, povoz a dvě klisny i s postrojem.

Po zlomu v roce 1637 se lidé dostali do ekonomických problémů. Mnoho obchodníků zbankrotovalo nebo se dostalo do konkursu. Do velkých potíží upadlo celé nizozemské hospodářství. V té době už se objevila řada lidí, kteří šli proti davu a své zisky včas lépe investovali. Jejich výnosy pak přesahovaly i tisíc procent, zatímco ztráty těch, kteří pokračovali, dosahovaly i devadesáti procent.

Zdroj: Wikipedia

Čtěte také:

Burger King má vlastní kryptoměnu. Další velké firmy mohou následovat

Alternativní platidla: deset a jeden způsob, jak být na mizině

Komentář: Kryptoměny, útěk ze světa dospělých


Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Počet hodnocení: 1 | Průměrné hodnocení: 1.00

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Nepovinný PES by měl podnikatelům usnadnit práci. V čem a jak?
Co je dobré vědět o superhrubé mzdě?
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Auta
Malý crossover XC40 má po premiéře. Bude to první Volvo s…
Kolik toho doopravdy utáhne nový Land Rover Discovery? Možná se budete divit
Mitsubishi oživí jméno Evolution. Bude to koncept spojující vše, co fanoušci nenávidí
Lamborghini Huracán Super Trofeo Evo je „levná“ cesta k závodění
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji autonomních vozů potřeba
Technologie
Další průšvih s 10nm procesem Intelu? Některé čipy Cannon Lake byly údajně odloženy
Děravý CCleaner byl nakonec zákeřnější. Cisco doporučuje obnovu systémů ze zálohy
Hotová informační průtrž. Google za dva týdny přestaví tyhle smartphony a počítače
Vyšla přelomová verze Minecraftu pro mobily, konzole a Windows 10
HEIF podporují Dropbox a Google Photos, zato OneDrive (a Windows 10) nikoli
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít