Myšlenkové paradoxy profesora Klause

Holec 28. listopadu 2016, 11:54  -  Petr Holec
28. listopadu 2016, 11:54

Bývalý premiér a prezident Václav Klaus nedávno usedl ve studiu ČT24 a posteskl si, že dnes už v Evropě neexistuje žádná pravice. Zajímavé: i navzdory finanční krizi a mnohdy i několikanásobné hospodářské recesi, jež zpravidla přejí levému (myšleno politicky) vidění světa, totiž pravice vládne ve většině evropských zemí. A to v těch největších včetně Německa nebo Británie.

Ano, jistě: podle Klause nejsou žádnou opravdovou pravicí ani britští konzervativci nebo německá CDU/CSU. V obou stranách podle něj líbivě podlézají kosmopolitním městským voličům, kteří zapomněli na svou rodnou vlast, a neváhají kvůli nim zezelenat nebo dokonce jezdit do práce na kole – přinejmenším týden před volbami.

A klidně se vsadím, že si německá kancléřka Angela Merkelová občas dá i kuřecí řízek, který Klaus kdysi označil za levicový – stejně jako třeba džínovou bundu. Evidentně ještě nikdy nenarazil na amerického kovboje. Málokdo samozřejmě vládne takovým vhledem jako Klaus, aby zakuklené levičáky hned odhalil i podle řízku nebo bundy. To chce výjimečný talent.

Na druhou stranu nepotřebujete ani moc vhledu, aby vám neuniklo, že je to právě Klaus, kdo se dnes nejvíc kamarádí s největšími levičáky, takže vlastně nemusí moc brečet: Marine Le Penovou, Nigelem Faragem i dalšími z této party. Politologická terminologie je sice řadí hodně napravo, protože se rádi odvolávají k národu, etniku a dalším tradičním sentimentům, jde však o omyl: socioekonomicky totiž ve skutečnosti stojí extrémně nalevo.

Čtěte profil zakladatele nové politické strany:

Komentář: Vyhánění čerta Robejškem

Anebo jsou dokonce zakuklení komunisti. Le Penová chce znárodnit nemalou část francouzské ekonomiky a obchodně zemi zavřít před světem, aby svým voličům dala iluzi bezpečí před globalizací. Což je mimochodem přesný opak toho, co Klaus kdysi hlásal (a občas dokonce i dělal) v dobách, kdy mu lidé ještě naslouchali, protože se uměl solidně obléct a při promluvách k lidu držet ruce v dominantní pozici. On velkou část naší ekonomiky naopak privatizoval a Česko obchodně otvíral světu. Nebo aspoň pootvíral.

Ironie nejen Le Penové nebo Farage také je, že ačkoli jde obvykle o bohaté a vzdělané lidi pocházející i z privilegovaného prostředí, tedy v podstatě pravičáky, volí je hlavně méně vzdělaní a nepříliš privilegovaní lidé, kteří jinak volí levici. Nebo aspoň volili, dokud se nestala podezřele kosmopolitní a její lídři nezačali vyznávat extrémně pravicový (rozuměj: bohatý) život, protože bývá zábavnější než ten levicový. Podle jedné studie pravičáci dokonce mají lepší sexuální život, ale znáte studie.

I když samozřejmě chápu, že třeba francouzského prezidenta Francoise Hollanda můžete volit snad jen omylem nebo ve vážné mentální a emotivní krizi, kdy vámi třese zlý soucit. A mimochodem: ani Klaus samozřejmě nebyl coby premiér extra pravicový: sociální, zdravotní i důchodový systém nechal víceméně socialistický a velkou radost vždy neměl ani ze zahraničních investorů.

Není samozřejmě těžké pochopit, proč se Klaus dnes kamarádí s levičáky, zatímco v médiích brečí nad zánikem pravice: Le Penová, Farage i další podobní politici stejně jako Klaus nenávidí Evropskou unii, takže mu vlastně zbyli. Se skutečnou pravicí to ale nemá nic společného.

Přečtěte si další komentáře autora:

Sobotka bouchl do stolu... A všichni se znovu smějí

Svezeme vás vlakem lacině, zaplatíte dvakrát

Vpravo velké prázdno


Hodnocení

Zaujal Vás tento komentář?
Ohodnoťte ho

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Potřebuje Fed skutečně snižovat svoji bilanci?
Porovnání cen másla v roce 1985 a 2017. Proč stojí máslo 50 Kč?
Adopce vs. pěstounská péče: svěří vám úřady dítě do péče?
Proč je v Česku drahé volání?
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Auta
Do prodeje jde velmi speciální Honda NSX. Zájemci za ni…
Že fotbalisté touží nejvíce po Bentley? Omyl. Nejžádanější auto vás určitě překvapí
Bentley si myslí, že speciálních edicí není nikdy dost. Continental GT proto dostal další
Auto za průměrný plat? Jde to, ale musíte slevit z mnoha požadavků
Rolls-Royce dnes představí nový Phantom. Premiéru můžete sledovat živě
Technologie
Ryzen Threadripper byl „delidován“ na videu. Uvnitř se schovává překvapení
WhatsApp stále roste. Denně jej používá miliarda lidí, proteče jím 55 miliard zpráv
USB 3.2 se představuje. Zrychlí na 20 Gb/s i se starými kabely, mohlo by přijít už brzy
Google po sedmi letech vypnul Instant Search. Návrhy výsledků vyhledávání se již nezobrazují
Microsoft zkouší, jak při prohlížení webu přejít z mobilu na počítač [Windows Insider]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít