Myšlenkové paradoxy profesora Klause

Holec 28. listopadu 2016, 11:54  -  Petr Holec
28. listopadu 2016, 11:54

Bývalý premiér a prezident Václav Klaus nedávno usedl ve studiu ČT24 a posteskl si, že dnes už v Evropě neexistuje žádná pravice. Zajímavé: i navzdory finanční krizi a mnohdy i několikanásobné hospodářské recesi, jež zpravidla přejí levému (myšleno politicky) vidění světa, totiž pravice vládne ve většině evropských zemí. A to v těch největších včetně Německa nebo Británie.

Ano, jistě: podle Klause nejsou žádnou opravdovou pravicí ani britští konzervativci nebo německá CDU/CSU. V obou stranách podle něj líbivě podlézají kosmopolitním městským voličům, kteří zapomněli na svou rodnou vlast, a neváhají kvůli nim zezelenat nebo dokonce jezdit do práce na kole – přinejmenším týden před volbami.

A klidně se vsadím, že si německá kancléřka Angela Merkelová občas dá i kuřecí řízek, který Klaus kdysi označil za levicový – stejně jako třeba džínovou bundu. Evidentně ještě nikdy nenarazil na amerického kovboje. Málokdo samozřejmě vládne takovým vhledem jako Klaus, aby zakuklené levičáky hned odhalil i podle řízku nebo bundy. To chce výjimečný talent.

Na druhou stranu nepotřebujete ani moc vhledu, aby vám neuniklo, že je to právě Klaus, kdo se dnes nejvíc kamarádí s největšími levičáky, takže vlastně nemusí moc brečet: Marine Le Penovou, Nigelem Faragem i dalšími z této party. Politologická terminologie je sice řadí hodně napravo, protože se rádi odvolávají k národu, etniku a dalším tradičním sentimentům, jde však o omyl: socioekonomicky totiž ve skutečnosti stojí extrémně nalevo.

Čtěte profil zakladatele nové politické strany:

Komentář: Vyhánění čerta Robejškem

Anebo jsou dokonce zakuklení komunisti. Le Penová chce znárodnit nemalou část francouzské ekonomiky a obchodně zemi zavřít před světem, aby svým voličům dala iluzi bezpečí před globalizací. Což je mimochodem přesný opak toho, co Klaus kdysi hlásal (a občas dokonce i dělal) v dobách, kdy mu lidé ještě naslouchali, protože se uměl solidně obléct a při promluvách k lidu držet ruce v dominantní pozici. On velkou část naší ekonomiky naopak privatizoval a Česko obchodně otvíral světu. Nebo aspoň pootvíral.

Ironie nejen Le Penové nebo Farage také je, že ačkoli jde obvykle o bohaté a vzdělané lidi pocházející i z privilegovaného prostředí, tedy v podstatě pravičáky, volí je hlavně méně vzdělaní a nepříliš privilegovaní lidé, kteří jinak volí levici. Nebo aspoň volili, dokud se nestala podezřele kosmopolitní a její lídři nezačali vyznávat extrémně pravicový (rozuměj: bohatý) život, protože bývá zábavnější než ten levicový. Podle jedné studie pravičáci dokonce mají lepší sexuální život, ale znáte studie.

I když samozřejmě chápu, že třeba francouzského prezidenta Francoise Hollanda můžete volit snad jen omylem nebo ve vážné mentální a emotivní krizi, kdy vámi třese zlý soucit. A mimochodem: ani Klaus samozřejmě nebyl coby premiér extra pravicový: sociální, zdravotní i důchodový systém nechal víceméně socialistický a velkou radost vždy neměl ani ze zahraničních investorů.

Není samozřejmě těžké pochopit, proč se Klaus dnes kamarádí s levičáky, zatímco v médiích brečí nad zánikem pravice: Le Penová, Farage i další podobní politici stejně jako Klaus nenávidí Evropskou unii, takže mu vlastně zbyli. Se skutečnou pravicí to ale nemá nic společného.

Přečtěte si další komentáře autora:

Sobotka bouchl do stolu... A všichni se znovu smějí

Svezeme vás vlakem lacině, zaplatíte dvakrát

Vpravo velké prázdno


Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít