Dvoudenní bolestivá eutanazie

Holec 13. března, 13:58  -  Petr Holec
13. března, 13:58

Bohuslav Sobotka se v Brně jen vrátil na místo činu, ve stejné depresivní hale se totiž před šesti lety stal o fous předsedou ČSSD i poprvé. Možná proto tak od té doby vede stranu i zemi: pořád jen o fous, pořád jen kousek od vlastního konce.

Není to hezký účet za těch šest let. V roce 2013 Sobotka vyhrál sněmovní volby se stejným výsledkem, po jakém Jiří Paroubek radši hned rezignoval, a od té doby už jen nonstop prohrává s ANO. U mistra politického přežívání jeho kalibru je jen logické, že si v Brně řekl o čtvrtý mandát. Ten i dostal. Není silný, jak si Sobotka veřejně hrdě nalhává; není ale ani potupný, jak doufala nemalá část ČSSD.

Strana je totiž v takovém marasmu, že problém Sobotka i spoustu dalších bude radši řešit až po volbách - nikdo se do té doby nechce umazat. V Brně si tak Sobotka znovu koupil pár měsíců času, což je jeho metoda práce. Svým způsobem mu i rozumím: v životě nedělal nic jiného než politiku, takže prostě neumí odejít. Kolem sebe má pořád tolik rozdělané práce!

V Brně samozřejmě zazněla i spousta strašidelných projevů, jak se politickým stranám na sjezdech stává. Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová, jež nás chce všechny povinně socializovat, ČSSD poradila, aby držela pusu. Ministr vnitra Milan Chovanec se pro změnu rozpovídal o pistolích a taky o tom, jak chce vnitro být s lidmi. A sakra: myslel jsem, že listopad 1989 znamenal i to, že vnitro už s lidmi tolik nebude.


„Východní bratr“ měl jen slova uznání:

Česko jako oáza stability: Fico na sjezdu chválil sociální demokraty


I ty nejpříšernější projevy ale působí jako balzám ve srovnání s programem, který ČSSD na sjezdu oficiálně vyhlásila. Ten vypadá zhruba následovně: vy makáte a my utrácíme. Sobotka lidem slibuje špičkové bezplatné zdravotnictví, školství, vyšší platy i penze a taky spoustu práce s vyšší přidanou hodnotou. V programu zatím chybí jen bezplatné kubánské pomeranče pro děti k Mikuláši, i na ty ale možná ještě dojde: strana chce na programu makat až do léta.

Všichni, co si na rozdíl od Sobotky neradi lžou, samozřejmě vědí, že nejdražší na světě jsou vždy věci, které vám někdo dává zadarmo. Nejen Čechy to v praxi perfektně naučili komunisti, kdy všichni měli všechno a nic. A jak kdysi trefně řekla bývalá britská premiérka Margaret Thatcherová: problém se socialismem je, že vám jednou dojdou peníze.

Na sjezdu ČSSD proto nepadlo jediné slovo o tom, kde strana na své sliby bude brát. Kde se najednou vezme takové bohatství a tolik peněz? Jak to ČSSD zařídí? Ano, vím: ČSSD je známá tím, že aspoň po volbách lidem upřímně přizná, že na své předvolební sliby nemá peníze. Takže co je na jejím předvolebním socialismu nového? Jedna věc: vyloučení všech jejích nevoličů z programu. ČSSD se tak znovu přiblížila ke komunistům. Z nevoličů, kteří vytvářejí ekonomické bohatství, jsou znovu třídní nepřátelé.

A Sobotka je něco jako Jánošík: chudším rozdá almužnu z toho, co vyššími daněmi uloupí bohatším, kteří ale sami taky nemají dost, protože v Česku jsme až na výjimky nízkonákladoví všichni. Ne náhodou se inspiruje Ficem, svým východním politickým bratrem. Ano, levice je všude na světě stranou chudších, protože vpravo už je obsazeno. Problém s ČSSD je, že se na rozdíl od moderní západní levice vůbec nestará o to, aby na její chudší voliče někdo nejdřív vydělal. Na sjezdu ČSSD o tom nepadlo jediné slovo.

Přečtěte si další komentáře Petra Holce:

ODS obula v Praze záložácké kanady. A Klaus mladší na to jde hezky česky

Sobotka nemusí jezdit do Varšavy, aby Čechům řekl, že si za jídlo připlatí

Stařeckou hůl už Zeman má. Teď ještě vyjít s osmi tisíci měsíčně

Michal Horáček odtajnil svůj tým. Tolik dobra jste neviděli

Dá ČSSD úspěšným aspoň letenky na odlet, když je tak nenávidí?


Hodnocení

Zaujal Vás tento komentář?
Ohodnoťte ho

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Víte, kdo vlastní vaši banku? Ital, Rus, Rakušan, nebo Čech?
Jak napsat správně CV, aby vás pozvali na pohovor
Jak přijímat a posílat balíky do zahraničí aneb kdy se platí DPH a clo?
Která 3 slova zachránila před pěti lety euro?
Auta
BMW Z4 Concept byl neoficiálně odhalen těsně před premiérou…
Hyundai ukázal nástupce vodíkového crossoveru ix35. Příští rok dorazí také do Evropy
Volvo, Peugeot, Fiat a další vynechají autosalon ve Frankfurtu. Jsou to pro ně vyhozené peníze
Měření rychlosti na D1 v úseku Psáře – Soutice bezpečnost nezlepšilo a policie i MDČR to ví
Sháníte dvanáctiválcové kombi? Aston Martin vám ho prodá, praktické ale moc není
Technologie
Další pohroma v cenách grafických karet na obzoru. GDDR5 tento měsíc zdražila o 30 %
Bitcoin přišel o rekord. Kryptoměnou Ethereum už proudí více transakcí
ČTÚ chce regulovat. Zjistil, že si mobilní operátoři málo konkurují
AMD vydalo speciální ovladač pro horníky. Zrychluje těžbu Etherea na Radeonech
Firefox x64 už je pro uživatele Windows výchozí. Je bezpečnější a stabilnější
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít