Rakousko se bojí zemětřesení. Vypněte jadernou elektrárnu, radí Slovincům - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Rakousko se bojí zemětřesení. Vypněte jadernou elektrárnu, radí Slovincům

,
Rakousko se bojí zemětřesení. Vypněte jadernou elektrárnu, radí Slovincům
Zdroj: Matej Leskovsek / AFP / Profimedia

Politiky v Korutanech vyděsilo zemětřesení v Chorvatsku. Obávají se, že by mohlo ohrozit bezpečnost i slovinské jaderné elektrárny Krško. Korutanský hejtman Peter Kaiser v této souvislosti varoval před provozem jaderných elektráren v celé Evropské unii.

Zemětřesení, které v neděli postihlo oblast chorvatského Záhřebu, vyděsilo rakouské politiky. Žádají, aby byla odstavena slovinská jaderná elektrárna Krško, jež je vzdálena 40 kilometrů od Záhřebu. Otřesy půdy o síle 5,4 stupně cítili lidé také v jižních oblastech Rakouska, ve Štýrsku a Korutanech.

Právě korutanský hejtman Peter Kaiser (SPÖ) chce obnovit debatu o bezpečnosti jaderných elektráren v okolních zemích Rakouska. Slovinská elektrárna Krško, kterou postavilo Slovinsko společně s Chorvatskem před 40 lety v době společné Jugoslávie, je nyní opět pod tlakem rakouských politiků.

Evropa musí uznat, že jádro není správné

„Doufám, že nemusí nejprve dojít ke katastrofě s tisíci obětí, než evropská politika uzná, že naším největším úkolem je chránit lidi a neobětovat jejich zdraví různým průmyslovým zájmům,“ nechal se slyšet sociálnědemokratický politik.

Jeho snem a cílem je, aby v budoucnu v rámci EU žádné jaderné bloky nestály. Očekává, že Brusel podnikne rozhodné kroky a poskytne finanční pomoc členským zemím, aby opustily jadernou energetiku. Chce také, aby rakouská vláda více tlačila na slovinskou, aby byla elektrárna odstavena.


Čtěte také: Účet za protijadernou lobby v Rakousku, jež má zastavit jádro v Česku: 7,5 milionu

Jaderná elektrárna Temelín

Slovinský premiér Janez Janša odmítl elektrárnu kvůli zemětřesení odstavovat, protože v zemi nezpůsobilo žádné škody. Elektrárna o instalovaném výkonu 688 MW pokrývá 40 procent spotřeby elektřiny ve Slovinsku a 15 procent v Chorvatsku. Byla komerčně spuštěna v roce 1983. Její životnost měla skončit v roce 2023. Byla ale prodloužena o dalších dvacet let do roku 2043.

Blok se vypne automaticky

Geofyzik Wolfgang Lenhardt z vídeňského ústavu pro meteorologii a geodynamiku ZAMG uvedl, že síla zemětřesení nebyla tak silná, aby muselo dojít k uzavření elektrárny, jež leží 260 kilometrů od Vídně. Připomenul, že se elektrárna vypne automaticky, jakmile hrozí nebezpečí. Parametry stanovuje Mezinárodní agentura pro atomovou energii.

Potenciální nebezpečí ale připouští. „Ve srovnání se všemi ostatními jadernými elektrárnami v okolí Rakouska je Krško místem, které může být vystaveno nejsilnějšímu zemětřesení,“ varoval. Technický stav reaktoru kritizuje například rakouská organizace na ochranu životního prostředí Global 2000.

Zdroje: kurier.at, world-nuclear-news.org

Rakousko se bojí zemětřesení. Vypněte jadernou elektrárnu, radí Slovincům
3.5 (69.33%) 15 hlasování
Diskuze