Další otrava novičokem v Británii: Londýn chce informace od Ruska - Euro.cz

Přihlášení

Další otrava novičokem v Británii: Londýn chce informace od Ruska

, čtk,
Další otrava novičokem v Británii: Londýn chce informace od Ruska
Zdroj: čtk

Britský pár, který je v kritickém stavu v nemocnici, byl vystaven působení jedu novičok. Jde o stejnou látku, kterou byl před čtyřmi měsíci otráven bývalý dvojí agent Sergej Skripal a jeho dcera. Britové byli nalezeni v sobotu v bezvědomí v domě ve městě Amesbury, které leží nedaleko Salisbury. Právě v Salisbury byli 4. března objeveni otrávení Skripalovi.

„Obdržel jsem výsledky testů z (vojenské laboratoře) v Porton Downu, které ukazují, že dva lidé byli vystaveni působení nervového plynu novičok,“ řekl novinářům Neil Basu z protiteroristické policie. Policisté se nyní snaží zjistit, jak se britský pár do kontaktu s jedem mohl dostat. Případ již od rána detailně sleduje i vláda v čele s premiérkou Theresou Mayovou.

Pětačtyřicetiletý muž a o rok mladší žena, podle přátel Charlie Rowley a Dawn Sturgessová, jsou nyní hospitalizováni ve stejné nemocnici v Salisbury jako tehdy Sergej Skripal a jeho dcera. Podle policie se nikdo další vykazující stejné symptomy zatím neobjevil. Policisté rovněž zatím nevědí o ničem, co by naznačovalo, že pár byl vystaven působení smrtícího jedu úmyslně.

Jak Neil Basu dodal, zatím není možné potvrdit, že novičok byl „stejné šarže“ jako ten použitý v případě Skripalových. Nicméně právě možnost, že spolu oba případy souvisejí, se nyní policisté rovněž snaží prošetřit. Podle šéfa protiteroristické jednotky je do vyšetřování případu zapojena stovka jeho mužů a pomáhají jim i další policisté z hrabství Wiltshire.

Londýn žádá informace od Ruska, Moskva o žádosti neví
Náměstek britské ministryně vnitra pro bezpečnost Ben Wallace dnes vyzval Rusko, aby poskytlo detailní informace k březnovému útoku nervově paralytickou látkou novičok na bývalého ruského dvojího agenta Sergeje Skripala a jeho dceru. Náměstek tak učinil v rozhovoru se stanicí BBC v souvislosti s případem dvou britských občanů, kteří byli otráveni stejnou látkou.

Mezitím předseda branného výboru ruského parlamentu Vladimir Šamalov podle agentury RIA Novosti řekl, že Britové by měli při vyšetřování nového případu otravy nervově paralytickou látkou požádat o pomoc ruské odborníky.

Londýn z útoku na Skripalovi obvinil Rusko, což Moskva opakovaně důrazně odmítla.

„Ruský stát by tuto špatnost mohl napravit, mohli by nám říci, co se stalo, co udělali a zaplnit některé významné mezery, které se nyní snažíme vyjasnit,“ řekl Wallace. „Oni (Rusové) jsou ti, kdo mohou doplnit klíčová vodítka k tomu, aby lidé byli v bezpečí,“ dodal.

Rusko ale žádnou žádost Londýna neeviduje. „Není mi nic známo o nějakých výzvách,“ uvedl mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina. Peskov připomněl, že pokud jde o Salisbury, Rusko Británii navrhovalo provést společné vyšetřování této události, ale nedostalo se mu žádné odpovědi. „Ty výzvy se bohužel vstřícnosti nedočkaly,“ konstatoval mluvčí.

Kvůli vyšetřování uzavřela policie několik lokalit, kde se přiotrávený pár pohyboval: jednak dům v ulici Muggleton, drogerii v centru Amesbury, stejně jako baptistické centrum s kostelem ve stejné obci, kde se oběti zúčastnily místní slavnosti. Na té byly zhruba dvě stovky lidí, z nichž nikdo následně nehlásil podobné zdravotní potíže. Uzavřen byla také park královny Alžběty v nedalekém Salisbury.

Skripalovi byli počátkem března v jihoanglickém Salisbury otráveni jedem, který britské úřady označily za armádní otravnou látku novičok, která se vyráběla v Sovětském svazu. Londýn pak z odpovědnosti za zločin obvinil Moskvu, ruské vedení ale jakýkoli podíl na útoku energicky popřelo. Lékařům se podařilo Skripala a jeho dceru Juliji zachránit, oba již opustili nemocnici.

Čtěte také:

Putin zpochybnil útok na Skripalovou. Vypadá velmi dobře, prohlásil

 Julija Skripalová