Cestování bez pojištění do zahraničí je hazard, který se nám snadno vymstí - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Cestování bez pojištění do zahraničí je hazard, který se nám snadno vymstí

, PNM International,
Cestování bez pojištění do zahraničí je hazard, který se nám snadno vymstí
Zdroj: PNM International

Pojištění do zahraničí je jistotou, bez které nelze rozhodně cestovat. Řada lidí se mylně domnívá, že jelikož máme evropský průkaz zdravotního pojištění od naší české zdravotní pojišťovny, bude pro nás dostatečným i pro úhradu případných léčebných výloh v zahraničí. Tak to ale rozhodně není. Navíc správně zvolené pojištění nám dokáže poskytnout pomoc a finanční kompenzaci i u celé řady dalších problémů, které se nám mohou v zahraničí přihodit.

Ať se vám dovolená zbytečně neprodraží

I české zdravotní pojišťovny upozorňují na důležitost pojištění do zahraničí. Díky evropskému zdravotnímu průkazu máte v zahraničí nárok jenom na nezbytné ošetření. Zdarma dokonce pouze tehdy, jestliže je v dané zemi bezúplatně poskytováno i jejím občanům. Přitom spoluúčast pacientů, pokud jde o lékařské ošetření, hospitalizaci i léky, je v zahraničí výrazně vyšší než u nás v České republice.

S asistencí se řeší zdravotní problémy jednodušeji

Velice důležitým argumentem je, že vám žádná z našich zdravotních pojišťoven neposkytne v případě problémů asistenci. U komerčních pojišťoven, nabízejících pojištění do zahraničí, je to zcela jinak. Například AXA assistance nabízí nonstop asistenční službu hned v několika cizích jazycích. Pro nás, jako klienty, to znamená, že máme vždy komu zavolat a požádat jej o pomoc, radu s výběrem zdravotnického zařízení, s převozem zpátky do republiky apod. A to není všechno. Přímo sama pojišťovna za nás vykomunikuje vše, co je nutné s lékařským týmem, který nás ošetřuje.

Pojištění léčebných výloh

Cestovní pojištění do zahraničí pokryje stanovení diagnózy i lékařské ošetření, hospitalizaci, váš pobyt v nemocnici s hospitalizovaným dítětem i předepsané léky. Začne vás na dovolené bolet zub? Například s pojištěním AXA Excelent to není problém. Pojištění léčebných výloh je až do výše 500 milionů korun. Zajistí vám proplacení zásahu horské služby, rychlou přepravu vrtulníkem, repatriaci (převoz zpátky do ČR), vč. převozu ostatků v případě úmrtí. Vracíte se domů z dovolené se zlomenou nohou a nemůžete z letiště řídit auto? Není to žádný problém. O vše se postará asistence pojišťovny.

Pojištění odpovědnosti

Stále důležitější součástí pojištění do zahraničí je pojištění odpovědnosti. Nejeden Čech už dostal výzvu od zahraničního právníka k úhradě způsobené škody například na lyžařském svahu. Narazíte do někoho, nic se nestane, a tak si z uctivosti na svahu potřesete rukama, vyměníte si kontakty a rozejdete se. Pak vám za dva měsíce pošta doručí výzvu, na základě které máte zaplatit bolestné i trvalé následky. Proti těmto problémům nás chrání součást pojištění do zahraničí – pojištění odpovědnosti za škodu. A škodu snadno způsobíte i při letní dovolené. Na zdraví i na majetku.

Pojištění zavazadel i cestování letadlem

Pojištění do zahraničí je stále komplexnějším produktem. Pojistit si lze i zavazadla proti krádeži či vykradení. Součástí je i pojištění ztráty a odcizení dokladů. Pojištění cestování letadlem chrání v případě zpoždění letu o více než šest hodin a při zrušení letu. Rovněž pojišťuje případné zpožděné doručení zavazadel.

Kdy se ještě navíc připojistit?

Výše uvedená plnění jsou obvykle součástí balíčku pojištění do zahraničí – zejména těch komplexnějších. Některé činnosti a rizika si lze navíc ještě připojistit. AXA assistance připojišťuje například rizikové sporty. Podívejte se na stránkách pojišťovny, které to jsou. Jdete pracovat do zahraničí? Pojistěte si manuální práci. Dalšími zajímavými možnostmi jsou pojištění „drink povolen“ (do 0,8 promile), pojištění autoasistence (pro dovolenou vlastním autem nebo motorkou) a pojištění půjčeného vozidla (pokrytí spoluúčasti v případě nehody).