V útrobách Mordoru aneb Stručná historie Ústřední telekomunikační budovy - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

V útrobách Mordoru aneb Stručná historie Ústřední telekomunikační budovy

, Ondřej Hergesell,

Ústřední telekomunikační budova (ÚTB) na pražském Žižkově půjde k zemi. Jaká byla její historie?

Byla to na začátku roku 1980 velká sláva, když tehdejší premiér Lubomír Štrougal přestřihl pásku a po osmi letech budování slavnostně otevřel Ústřední telekomunikační budovu (ÚTB). Obří železobetonový kolos s téměř 75 tisíci metry čtverečními užitné plochy ve své době patřil k největším telekomunikačním stavbám v Evropě, budova si – podle Tolkienova románu, i díky složitému komplexu chodeb – vydobyla označení Mordor.

Osmnáctipodlažní telekomunikační věž zase získala přídomek Štrougalova věž. Přes žižkovskou ÚTB byla směřována naprostá většina mezinárodního telekomunikačního provozu. Obří náklady, 1,5 miliardy československých korun, byly jednou z největších investic 70. let.

Původně bylo na parcele mezi Olšanskými hřbitovy, ulicemi Jana Želivského a Olšanská zahradnictví s potokem a rybníčky, později zde vznikl polygon Spojů, kde se telekomunikační dělníci učili lézt po sloupech a natahovat dráty. V 60. letech pak KSČ rozhodla, že telefonní ústředna ve Fibichově ulici nezvládá odbavovat dramaticky narůstající poptávku po telefonních přípojkách a především hovorech, a přistoupila k výstavbě ÚTB.


Do Prahy se vejde nové Brno: zástavba brownfieldů ale vázne


Po patnácti letech projekčních a stavebních prací byla telekomunikační budova slavnostně uvedena do provozu. Kvůli vzletovému a přistávacímu koridoru letiště ve Kbelích byla výška telekomunikační věže omezena přibližně na 83 metrů (95 metrů s anténním nástavcem). Propojení do původní ústředny ve Fibichově obstarává asi dvoukilometrový kolektor, dodnes udržovaný a funkční.

V budově byly umístěny mezinárodní a meziměstské tranzitní ústředny, rozhlasové ústředny a další rádiotelegrafická pracoviště, později antény operátorů a provozovatelů vysílačkových sítí, centrální dohled sítí mobilních operátorů; v podzemí se nalézaly bezpečnostní kryty.

V útrobách Mordoru:

Labyrint místností a chodeb skrývá kromě telekomunikačního zařízení komplexní rozvody vzduchotechniky, šest trafostanic, dieselové agregáty kombinované se záložními bateriemi. V případě požáru jsou inkriminované místnosti uzavřeny a směs inertních plynů zamezí dalšímu hoření. „Jednou praskla pružinka pod spínačem v hodnotě jedné koruny a systém automaticky spustil plyn pro hašení, který stál téměř 400 tisíc,“ vzpomíná průvodce Bedřich Šindelář.

Po sametové revoluci Mordor postupně zastarával a přes modernizaci budovy i technologií začaly pevné linky ustupovat mobilním telefonům. V roce 2015 pak došlo k rozdělení majitele ÚTB, společnosti O2, na operátorskou část a firmu Cetin (Česká telekomunikační infrastruktura), která spravuje a provozuje největší datovou a komunikační síť v Česku, jejíž součástí je i Mordor. Před časem se Cetin rozhodl přestěhovat technologie, které jsou oproti minulosti mnohem méně náročné na prostor, a ÚTB prodat. Nový majitel, developerská společnost Central Group, chce na místě postavit bytový projekt podle návrhu architektky Evy Jiřičné.

Čtěte také:

Hypoteční zádrhel: předčasné splácení úvěrů banky připraví o miliardy

Cena za úspěch. Pražské nemovitosti se stávají trofejními aktivy

Praha odebere městské byty soudcům a státním zástupcům. Pronajme je sociálně slabým

Hypotéku má každý pátý Čech, ukazuje průzkum. Uvažuje o ni deset procent lidí

Ohodnoťte tento článek
Diskuze