Praha vypíše tendr na obnovu podzemí bývalého Stalinova pomníku, chce v něm galerii - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Praha vypíše tendr na obnovu podzemí bývalého Stalinova pomníku, chce v něm galerii

, čtk,
Praha vypíše tendr na obnovu podzemí bývalého Stalinova pomníku, chce v něm galerii
Zdroj: Jiří Hadač / CNC / Profimedia

Praha vypíše veřejnou zakázku na obnovu podzemí bývalého Stalinova pomníku na Letné. Po rekonstrukci bude v podstavci galerie s dalšími službami. Cena zakázky by neměla překročit 50 milionů korun. Záměr je podle České komory architektů nevhodný a rada by jej měla přehodnotit. Kritizuje jej i vedení Prahy 7, kdy jej místostarosta Ondřej Mirovský (SZ/Trojkoalice) označil za „humpolácký“ a vytkl mu absenci architektonické soutěže.

„Stav, ve kterém se vnitřní část nachází, je havarijní a nemůžeme tam pouštět nikoho. Vypadá to tam katastrofálně,“ řekla primátorka Adriana Krnáčová (ANO). Při hledání místa pro galerii moderního umění mělo město podle ní vytipováno několik lokalit. Nakonec se ale rozhodlo pro podzemí bývalého pomníku, které by podle Krnáčové muselo město stejně buď zbourat, nebo opravit.

Studii, která bude sloužit jako podklad projektu, vytvoří NG. Materiál mimo jiné určí, co v podzemí bude. Opírat se podle ředitele Národní galerie (NG) Jiřího Fajta bude o dřívější stavebně-technickou studii. Na základě studie vytvořené NG pak začne příprava samotného projektu. Na studii začne NG pracovat hned po podpisu memoranda s hlavním městem.

V prostoru má vzniknout kulturně-vzdělávací centrum, které NG pracovně nazývá centrem současného umění. Má podpořit mladou generaci výtvarníků a zároveň připomenout historii pomníku a totalitního Československa. „Teprve se ale budeme zabývat obsahem. Lokalita má tak obrovskou symbolickou hodnotu, že je třeba ji připomenout. To, k čemu to podzemí sloužilo, nebude zapomenuto,“ řekl Fajt. Při přípravě studie bude NG spolupracovat s Prahou 7, Institutem plánování a rozvoje i památkáři, dodal.

Podzemí bude rozděleno do čtyř částí. V jedné z nich bude hlavní výstavní sál, pak tu bude prostor pro prezentaci historie místa včetně nerealizovaných návrhů úpravy hrany Letné, další sál by měl představit komunistický totalitní režim. Poslední by sloužil street art komunitě. Opravena bude stropní deska. Podle Fajta na povrchu nic nevznikne, veškeré práce se uskuteční v podzemí.

Kdy nová galerie vznikne, není jasné. Podle Fajta by to ale v případě, že se nevyskytnou komplikace, mohlo být v rozmezí tří až pěti let.


Čtěte: Slovanská epopej má být v nové budově u Lapidária. Náklady dosáhnou 580 milionů

Slovanská epopej se vrátila do Veletržního paláce


Česká komora architektů označila postup vedení Prahy za krajně nevhodný. „Pro dané místo je nutné najít vhodné využití a jemu podřídit řešení celého prostoru včetně širšího kontextu. Ideálním nástrojem je otevřená architektonická soutěž, která přinese Praze různorodé návrhy a názory na řešení místa,“ uvedl člen Představenstva komory Milan Svoboda. Dobře zorganizovaná soutěž je podle něj nejlepším způsobem, jak nalézt řešení prostoru i zhotovitele projektu.

Záměr magistrátu kritizuje i vedení Prahy 7. „Je to nepřijatelný postup a je smutné, že je v tom zapojena i NG. Po volbách bude tedy co napravovat, protože jakákoliv oprava tohoto místa musí být maximálně citlivá, dobře projednaná a pouze na základě mezinárodní architektonické soutěže,“ uvedl Mirovský. „Celé to působí tak, že se hnutí ANO snaží na poslední chvíli postavit primátorce pomník,“ uvedl na začátku srpna starosta Prahy 7 Jan Čižinský (Praha Sobě). Krnáčová dnes výtky Prahy 7 odmítla.

Jeden z nejbizarnějších evropských komunistických monumentů byl po šestileté výstavbě odhalen v roce 1955, kdy se éra uctívání sovětského vůdce, který zemřel v roce 1953, blížila ke konci. V únoru 1956 Stalinův nástupce Nikita Chruščov na 20. sjezdu Komunistické strany Sovětského svazu odsoudil kult Stalinovy osobnosti. I přesto pražští komunisté o odstranění 22 metrů vysokého pomníku rozhodli až začátkem 60. let.

Počátkem 90. let se v prostorách uvnitř podstavce konaly kulturní akce. Největší byla výstava Totalitní zóna, během níž začalo z útrob pomníku zprvu pirátsky vysílat Radio 1, tehdy jako Radio Stalin.

Přečtěte si také:

Majitel Transgasu požádal o demolici budov. Na místě má vzniknout sedm domů

Michael Gubbins: Véčko by se do New Yorku hodilo

Ještě o nás uslyšíte: architekti Ondřej Chybík a Michal Krištof se chystají „dobýt svět“


Ohodnoťte tento článek
Diskuze