Holanďan na Cihlářce: Komárek nechá přebudovat bývalé papalášské sanatorium - Euro.cz

Přihlášení

Holanďan na Cihlářce: Komárek nechá přebudovat bývalé papalášské sanatorium

,
Holanďan na Cihlářce: Komárek nechá přebudovat bývalé papalášské sanatorium
Zdroj: Archiv

Bývalé zdravotnické zařízení pro komunistické prominenty se promění na byty a privátní medicínské centrum. Do Prahy by investor – společnost KKCG z impéria Karla Komárka – měl zároveň přinést zajímavou světovou architekturu.

Součástí areálu Relax Rezidence na Cihlářce v Praze 5 bude 39 bytů, nová klinika a rehabilitační centrum, lékárna, podzemní garáže a kavárna s letní terasou. KKCG na projektu spolupracuje se známým architektem Winy Maasem, který v roce 1993 spoluzaložil rotterdamské studio MVRDV. To je podepsané například pod centrálou norské banky DNB, slavnou tržnicí v Rotterdamu nebo futuristickou knihovnou Tianjin Binhai v Číně.

Radnice Prahy 5 návrh Relax Rezidence, který nizozemský architekt přijede v září představit do Prahy, oceňuje jako ukázku inovativního a originálního přístupu autorů a investora k výstavbě v tradiční městské zástavbě. Celý areál by měl být volně prostupný a přístupný veřejnosti.


Stozelená Praha. Metropole chce zanést povinné zelené střechy do stavebních předpisů

Zelená střecha budovy Liko-Noe


SANOPZ má bohatou minulost. Hlavní budovu postavil v roce 1921 Bakulův ústav pro výchovu životem a prací, který se odštěpil od Jedličkova ústavu, aby své svěřence vedl k větší samostatnosti. V roce 1933 budovu stát zabavil a udělal z ní Sanatorium poštovních zaměstnanců, známé spíš pod zkratkou SANOPZ.

Mělo to být středostavovské zařízení pro nejširší a nejpotřebnější veřejnost za podpory I. pražské nemocenské pokladny obchodních zřízenců a úředníků. V roce 1955 se z něj stala poliklinika Státního sanatoria, určeného pro léčbu prominentních státních a stranických funkcionářů.

Legendární starosta Prahy 5 Milan Jančík (ODS) z dob primátora Pavla Béma objekt, který po revoluci začal chátrat, prodal před 15 lety ostravské firmě, která figurovala i v dalších podezřelých obchodech nezapomenutelného politika.

Čtěte také:

Praha uvažuje o koupi sídla České pošty, ta ji však nenabízí

PSJ Invest prodala Main Point na Pankráci. Korejská společnost zaplatí tři miliardy korun

Miliardový obchod: Českomoravská Nemovitostní koupila budovu Crystal na Vinohradech

Českomoravská Nemovitostní koupila od miliardáře Skaly budovu na Václavském náměstí

Miliardář Vítek prodal pražské sídlo Nestlé, kupcem je Českomoravská Nemovitostní

Budovu Drn na Národní třídě koupil za 2,5 miliardy korun fond KGAL

Diskuze