Putin hrozí Evropě jadernou odvetou, pokud přijme rakety USA - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Putin hrozí Evropě jadernou odvetou, pokud přijme rakety USA

, čtk,
Putin hrozí Evropě jadernou odvetou, pokud přijme rakety USA
Zdroj: čtk

Ruský prezident Vladimir Putin dnes pohrozil Evropě možnou jadernou odvetou, bude-li souhlasit s rozmístěním nových amerických raket po odstoupení Washingtonu od smlouvy s Ruskem o likvidaci raket středního a krátkého doletu (INF) z roku 1987. Pokud Američané nové rakety do Evropy pošlou, odpoví Moskva zrcadlově, řekl.

Zprávu o rozhodnutí prezidenta Donalda Trumpa vypovědět smlouvu o likvidaci raket středního a krátkého doletu (INF) přivezl v minulých dnech do Moskvy bezpečnostní poradce Bílého domu John Bolton. Oznámený krok zdůvodnil zjištěním, že Rusko údajně smlouvu porušuje. Moskva výtky Washingtonu odmítá a varuje před následky.

„Evropa se vystaví nebezpečí možného odvetného úderu Ruska, pokud bude souhlasit s rozmístěním amerických raket na svém území,“ citovala Putina státní agentura TASS. Jestli se tak přece jen stane, odpoví podle prezidenta Rusko stejně.


Ruský paradox: stát vyvinul moderní zbraně, armáda na ně ale nemá

 Ruská vojenská přehlídka v Moskvě


O osudu smlouvy, kterou v roce 1987 na summitu ve Washingtonu podepsali tehdejší nejvyšší představitelé Sovětského svazu a USA Michail Gorbačov a Ronald Reagan, by Putin chtěl s Trumpem hovořit 11. listopadu v Paříži, kde chtějí oba státníci oslavit 100. výročí konce první světové války. Vůli uspořádat nové setkání Putina s Trumpem už daly najevo obě strany.

Američané podle Putina nepředložili žádné důkazy o tom, že by Rusko smlouvu INF porušilo. „Sami ji přitom porušují,“ poznamenal ruský vůdce. Kongres podle něj už zařadil finance na vývoj nových raket středního a krátkého doletu do státního rozpočtu.

Dále čtěte:

Rusko pátou největší ekonomikou světa? Plnění Putinova slibu se opět odkládá

Nohavica dostane další vyznamenání. Po Zemanovi mu medaili udělí i Putin

Auditoři: Mezinárodní sankce ruskou ekonomikou neotřásly, efekt je minimální

Rusko dodá Indii protiraketové systémy S-400 za pět miliard dolarů

Ohodnoťte tento článek
Diskuze