Prezident Zeman podepsal milost pro Kajínka. Vrah už vyšel z věznice

23. května 2017, 12:22 - čtk
23. května 2017, 12:22

Dvojnásobný nájemní vrah Jiří Kajínek byl dnes propuštěn z rýnovické věznice v Jablonci nad Nisou. Byl odsouzen na doživotí, ale prezident Miloš Zeman mu udělil milost. Šestapadesátiletý Kajínek strávil ve vězení 23 let, známým se stal útěkem z přísně střežené věznice v Mírově na podzim 2000, zadržen byl tehdy po víc než měsíci. Po propuštění dnes Kajínek novinářům řekl, že doufá v obnovu svého procesu a že má již nabídky práce.

Zeman v dubnu uvedl, že není zcela přesvědčen o Kajínkově vině. Podepsání milosti dnes oznámil jeho mluvčí Jiří Ovčáček. „Pan prezident prominul nevykonaný zbytek trestu odnětí svobody a stanovil podmínku v délce sedmi let, během které se omilostněný nesmí dopustit žádného trestného činu. Jde o maximální délku podmínky, jakou právní řád umožňuje,“ řekl mluvčí novinářům. Kajínek se nesmí dopustit ani úmyslného, ani nedbalostního trestného činu. V textu milosti se píše, že vyvozovat závěry o neplnění podmínky je oprávněn pouze prezident.

Emoce před věznicí:

Milost pro Kajínka je osmá, kterou Zeman udělil. Z dosavadních sedmi se žádná netýkala násilného trestného činu. Před prezidentskými volbami v roce 2013 Zeman řekl, že nebude udělovat milosti s výjimkou striktně omezeného okruhu humanitárních případů. Nelibost nad milostí Kajínkovi proto dnes vyjádřil poslanec KSČM Zdeněk Ondráček. Vrazi nebyli mezi těmi, komu prezident Miloš Zeman slíbil dávat milost, řekl novinářům ve Sněmovně. Zemanův slib připomněl i předseda ODS Petr Fiala. Podle něj načasování a atmosféra, kterou Hrad kolem milosti vytváří, napovídá, že se Zeman snaží odvrátit pozornost od svých jiných problémů.

„Já nemám radost z toho, že i v důsledku té milosti se z pana Kajínka, který je úkladným vrahem, stává celebrita,“ řekl dnes novinářům premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Dodal, že pokud je Kajínek nějakou postavou, pak je spíše postavou zápornou.


Připomeňte si: Výběr hlavních událostí kolem případu Jiřího Kajínka


Udělení milosti Kajínkovi vážně zvažoval i Zemanův předchůdce Václav Klaus, řekl Petr Macinka z Institutu Václava Klause. Kajínek tvrdí, že mu milost sliboval i prezident Václav Havel. Bývalý Havlův mluvčí Ladislav Špaček ale řekl, že Havel o milosti pro Kajínka nikdy neuvažoval.

Kajínek po propuštění poděkoval novinářům, že na něj několik dní před věznicí čekali. Kvůli nim se prý rozhodl projít branou věznice, původně ji chtěl opustit nepozorovaně. O život se nebojí, kde bude bydlet, nechtěl říct. „Radši ale umřu na svobodě, než abych živořil v tom vězení,“ uvedl.

Novinářům také řekl, že už dostal nabídky práce, a některé opravdu zajímavé. „Jako třeba, že bych mohl být účastníkem nějakých firem,“ doplnil. Nejdříve se chce ale rozhlédnout a zvážit situaci. „Podle toho se uvidí, co bude dál,“ uvedl.

Kromě novinářů čekaly na Kajínka u věznice i desítky jeho příznivců. Lidé se s Kajínkem objímali, gratulovali mu k milosti, fotografovali se s ním a žádali o autogramy. Ven vyšel Kajínek jen v tom, co měl na sobě. Televizi, rádio, herní konzoli, oblečení či knihy nechal jiným odsouzeným ve věznici. „Jsem rád, že jsem z vězení pryč,“ řekl.


Rozhodlo o milosti pro Kajínka televizní referendum? Přečtěte si komentář Lubomíra Hegera


Na dodržování podmínek amnestie bude dohlížet Krajský soud v Plzni, který Kajínka odsoudil. Věc bude mít na starosti soudce Tomáš Bouček, který v minulých letech rozhodoval o Kajínkových žádostech na obnovu procesu. Je to jiný soudce, než ten, který Kajínka odsoudil na doživotí. „Periodicky se po nás budou vyžadovat zprávy. Jejich rozsah záleží na tom, co pan prezident uložil. Pokud uložil jen to, aby amnestovaný žil řádným životem a nedopouštěl se trestné činnosti, budeme vyžadovat jen rejstřík trestu, možná nějakou zprávu z bydliště, případně od zaměstnavatele, pokud bude zaměstnán,“ řekl předseda krajského soudu Miloslav Sedláček. Soud bude posílat informace na Hrad, vyhodnocovat je bude aparát prezidenta.

Kajínek byl odsouzen 23. června 1998. Doživotí dostal za to, že v roce 1993 zastřelil poblíž věznice Bory v Plzni podnikatele Štefana Jandu a jeho bodyguarda Juliána Pokoše, druhý osobní strážce střelbu přežil. Kajínek vinu nikdy nepřiznal, policii obvinil z vykonstruovaného procesu a soudy z předpojatosti. Jeho žádost o obnovu procesu zamítl Vrchní soud i Ústavní soud. V roce 2010 měl premiéru film natočený na motivy jeho příběhu.

Text milosti, kterou udělil prezident Zeman Jiřímu Kajínkovi
Prezident republiky Miloš Zeman se v úterý dne 23. května 2017 rozhodl udělit milost odsouzenému, který vykonává trest odnětí svobody na doživotí uložený mu za trestné činy vraždy, padělání a pozměňování veřejné listiny, maření výkonu úředního rozhodnutí a nedovoleného ozbrojování.

Prezident republiky prominul uvedený trest pod podmínkou, že se omilostněný do 7 let od udělení milosti nedopustí trestného činu (tj. jakéhokoli trestného činu ať již úmyslného nebo nedbalostního). Dodržování podmínky bude podle § 369 trestního řádu a také podle § 68 vnitřního a kancelářského řádu pro okresní, krajské a vrchní soudy sledovat soud, který ve věci rozhodl v prvním stupni. Uvedený soud po uplynutí každého roku podmínky sdělí Ministerstvu spravedlnosti výsledky šetření. Vyjde-li najevo, že omilostněný podmínku nedodržuje, provede soud potřebné šetření i před uvedenou lhůtou a předloží výsledky šetření prezidentu republiky, a to prostřednictvím Ministerstva spravedlnosti. Pro úplnost dodáváme, že soudu nepřísluší, aby sám vyvozoval závěry o neplnění podmínky, neboť k tomu je oprávněn pouze prezident republiky.

Přečtěte si také:

Zeman hájí milost pro Kajínka: Každé pravidlo má své výjimky

Zemanovu milost pro Kajínka odsuzuje většina politiků, Babiš nic nenamítáSdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Čtěte také

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Konstantní symboly: co který znamená a proč je už nepotřebujeme?
V práci se řeší problémy v kuchyňce. Začátek konce
Rozdílný výpočet sociálního a zdravotního pojištění v příkladech
Chystáte se do zoo? Kolik stojí vstupné a kde můžete kouřit?
České neprůstřelné vesty chrání od Keni po Austrálii
Auta
Retro: Mazda RX-7 je mezi sportovními auty unikát už 40 let
Dacia jako ojetina: Kterou chtít, kterou nebrat a jak nakupovat?
Abt přidal pětiválci v Audi RS3 dalších 100 koní. Teď už jich má 500
Sedm slepých uliček automobilového vývoje: Tudy ne, přátelé
Ford Focus bude „číst“ silnici a vyhlazovat díry pomocí adaptivních tlumičů
Technologie
TSMC pokračuje v jízdě. Za rok už mu má běžet zkušební výroba na 5nm procesu
Nová várka oprav pro Windows 10 verze 1709 a 1703 a Windows 7
Z FreeSync 2 se stane FreeSync 2 HDR. Monitory musí umět aspoň DisplayHDR 600
Steam zahájil tradiční letní výprodej her. Můžete ušetřit spoustu peněz
Američan vyrobil robota na kompletní přípravu burgerů
Hry pro příležitostné hráče