Oběti úspěchu. Stát letos kvůli veřejným zakázkám prodělá 17 miliard - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Oběti úspěchu. Stát letos kvůli veřejným zakázkám prodělá 17 miliard

,
Oběti úspěchu. Stát letos kvůli veřejným zakázkám prodělá 17 miliard
Zdroj: Tomáš Blažek, Euro

Rozpočet České republiky doplácí na ekonomický boom. Stinná stránka úspěchu se jmenuje „malá konkurence o zakázky“. Jak spočítal spolek při Institutu ekonomických studií Univerzity Karlovy EconLab, účet už může dosahovat 17 miliard korun jen za letošní rok.

Podívejme se na tohle zajímavé zjištění zblízka. Funguje vlastně logicky: v době ekonomického růstu mají firmy dostatek zakázek, a tak automaticky škrtají ty, které pro ně nejsou zajímavé. Mezi nimi i ty státní. Všechny lhůty, certifikáty, administrace a byrokracie často firmám nestojí za to. Existují i případy, kdy se vítězové zakázek ze státních tendrů odhlašují, protože mají jednodušší výdělek jinde. A čím méně uchazečů o zakázku je, tím menší je pak logicky tlak na cenu.

Podle EconLabu, který v této studii výběrová řízení zkoumal, je dokonce rok 2018 z hlediska konkurence o zakázky nejhorším v posledních patnácti letech.

„Taková stavební zakázka vypsaná v říjnu, v užším řízení a ještě spojená s elektronickým příjmem nabídek, to je zaručený odpuzovač konkurence. Spočítali jsme, že tyto tři chybné kroky dohromady způsobí skrze slabší soutěž navýšení ceny v průměru o 20 procent,“ shrnuje spoluautor studie Jiří Skuhrovec.

Vedle trhu stavebních prací zaznamenala studie markantní propad uchazečů ještě v zakázkách v oboru lesnictví nebo v právních a poradenských službách.

Přečtěte si také:

Telematika i komunikace s vozidly. Rozvoj inteligentních systémů v dopravě zatím stál 1,4 miliardy

Stát zvýší výdaje na silnice a železnice. Příští rok investuje 86 miliard

Nesmiřitelní. Zbrojařské klany se perou o stomiliardové zakázky

Konec slev. Tendr na část dálnice D3 ukázal, že doba levného stavění je pryč