Vracení zkonfiskovaného majetku? Chceme se domluvit, říká lichtenštejnský princ Alois - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Vracení zkonfiskovaného majetku? Chceme se domluvit, říká lichtenštejnský princ Alois

,
Vracení zkonfiskovaného majetku? Chceme se domluvit, říká lichtenštejnský princ Alois
Zdroj: Profimedia.cz

Jde spíše o státoprávní záležitost a otázku suverenity, proto jsme připraveni i něco investovat, říká dědic lichtenštejnského trůnu princ Alois.

Navzdory sedmi staletím společné historie obnovilo Lichtenštejnsko s Českem diplomatické vztahy až v roce 2009. Příčinou je zabavení majetku 37 občanů knížectví včetně třeba Lednicko-valtického areálu na základě Benešových dekretů. Knížecí rodina zastává názor, že se na ně dekrety nevztahují, jelikož nešlo o Němce, nýbrž občany neutrálního knížectví. Koncem loňského roku proto Nadace knížete z Lichtenštejna podala na český stát několik žalob. Dědičný princ Alois se podle svých slov soudit nechce, v opačném případě by však hrozilo promlčení.

Jak hodnotíte vztahy mezi Českem a Lichtenštejnskem?

Po staletích těsných vztahů nastala po druhé světové válce až do znovuobnovení diplomatických styků těžká doba. Od té doby se však vyvíjejí velmi dobře. Přesto minulost vedla k určitému odcizení. Zůstává otevřená otázka týkající se konfiskace majetku po druhé světové válce, ve které máme rozdílné názory.

Jaký je aktuální stav sporů?

Od sametové revoluce jsme zastávali názor, že není smysluplné jít cestou soudních sporů, ale politické dohody. Z české strany jsme ale zatím nezaznamenali dostatek zájmu o vyřešení situace. Abychom neztratili právní nároky, museli jsme bohužel koncem minulého roku podat žaloby. Pořád si ale myslíme, že politické řešení by bylo smysluplnější, a jsme kdykoliv otevření k jednání. Věříme, že by se dalo najít řešení přijatelné pro obě strany.


Lichtenštejnsko se oklepalo z daňové aféry. Za prací tam migrují bohatí Švýcaři


Jak hodnotíte své šance? Nebylo by smysluplnější místo drahých advokátů investovat peníze někam jinam?

Jsme přesvědčeni, že z právního hlediska máme velmi dobrou pozici. Vést takový spor je určitě velmi nákladné, ale nehodnotíme to z ekonomického pohledu. Pro nás jde spíše o státoprávní záležitost a otázku suverenity, a proto jsme připraveni i něco investovat.

A váš osobní vztah k České republice? Jezdíte tam občas?

Můj dědeček ještě v Česku částečně žil a od něj jsem o Česku často slýchával. Prahu, ale i Lednici, Valtice a další bývalé majetky rodiny jsem navštívil ještě jako mladistvý, stejně jako v následujících letech. Je to velmi atraktivní země a Praha je nádherné město. Jsem tam rád. Snad se naskytne příležitost k návštěvě třeba v souvislosti s třistaletým výročím existence Lichtenštejnska.

Umíte vy nebo vaše děti česky?

V průběhu studia jsem měl pár lekcí češtiny, a umím tedy jen pár vět. Ale ani moje francouzština, kterou jsem se učil osm let, už není tak plynná, protože dnes se všechno komunikuje v angličtině. A čeština není bohužel tak jednoduchá jako angličtina. V Lichtenštejnsku však existuje zajímavý model výuky jazyků zvaný LiechtensteinLanguages, pomocí kterého se lze snadno a hravě naučit cizí řeč. Pokud se podaří vyvinout i český modul, pak to bude velmi snadné.

Čtěte také:

Odvolací soud potvrdil rodu Walderode nárok na panství na Turnovsku

Pohrobek restitucí. Stát řeší, co s nevrácenými kaucemi bývalých JZD

Kristovi hospodáři: církev zhodnocuje znovunabytý majetek

Benešovy dekrety? Ďábelský plán, budeme je chtít zrušit, řekl maďarský ministr

Ohodnoťte tento článek
Diskuze