Majetek 500 nejbohatších lidí letos stoupl o čtvrtinu. Jedničkou zůstává Bezos - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Majetek 500 nejbohatších lidí letos stoupl o čtvrtinu. Jedničkou zůstává Bezos

, čtk,
Majetek 500 nejbohatších lidí letos stoupl o čtvrtinu. Jedničkou zůstává Bezos
Zdroj: čtk

Majetek 500 nejbohatších lidí světa podle seznamu miliardářů sestavovaného agenturou Bloomberg v letošním roce stoupl o 25 procent na 5,9 bilionu dolarů (134,2 bilionu korun). Jedničkou v žebříčku zůstal zakladatel a ředitel internetového obchodu Amazon.com Jeff Bezos, i když ten se kvůli rozvodu dostal mezi zhruba pět desítek osob, jejichž hodnota majetku se loni snížila, a to o téměř devět miliard dolarů na 116 miliard dolarů.

Za Bezosem skončili spoluzakladatel Microsoftu Bill Gates a Francouz Bernard Arnault, majitel luxusního konglomerátu LVMH. Majetek všech tří nejbohatších lidí překračuje 100 miliard dolarů. Arnault se letos dostal mezi miliardáře, jejichž majetek vzrostl nejvíce, a to o téměř 38 miliard dolarů.

Celkem hodnota majetku 500 nejbohatších lidí stoupla o 1,2 bilionu dolarů. Tak obrovský růst zřejmě posílí již nyní vášnivou debatu o zvyšující se nerovnosti bohatství a příjmů. Ve Spojených státech nejbohatší 0,1 procenta populace kontroluje největší podíl majetku od roku 1929. To již přimělo některé politiky k výzvám k radikální restrukturalizaci ekonomiky.

Nejvíce miliardářů mají Spojené státy, v žebříčku Bloombergu je celkem 172 miliardářů z USA. Celkově jejich majetek stoupl o 500 milionů dolarů. Nejvíce se rozrostl majetek majitele Facebooku Marka Zuckerberga a Gatese. Majetek Zuckerberga stoupl o více než 27 miliard dolarů a Gatese o 23 miliard dolarů. Druhé místo s celkovým počtem 54 miliardářů patří Číně.


Průnik do uzavřeného klubu: Bezos chce koupit tým amerického fotbalu

 Zakladatel Amazonu Jeff Bezos, nejbohatší člověk na světě


Nejvíce zřejmě loni zbohatli ruští miliardáři, jejichž majetek stoupl o 21 procent, tedy 51 miliard dolarů. Pomohl jim růst měn, akcií a dluhopisů rozvíjejících se zemí.

Z českých zástupců je v žebříčku Bloombergu na 111. místě Petr Kellner. Hodnota jeho majetku letos vzrostla o 1,3 miliardy dolarů na 12,8 miliardy dolarů.

Hvězda reality show Kylie Jennerová se letos stala nejmladší miliardářkou, která majetek vydělala sama, díky své kosmetické značce Kylie Cosmetic. Jennerová, nejmladší z rodiny Kardashianových, prodala podíl 51 procent v Kylie Cosmetics za 600 milionů dolarů firmě Coty.

Dále čtěte:

Bill Gates: Omezení investic do fosilních zdrojů má nulový efekt na klima

Patří k nejbohatším americkým městům, přesto krachuje. Medině, kde žijí Bezos a Gates, docházejí peníze

Bezos se v roce 2026 stane bilionářem, následovat bude čínská vlna

Ve stopách Jordana. Sportovci touží po statusu miliardáře, podřizují tomu i aktivní kariéru

Ohodnoťte tento článek
Diskuze