Dresy hokejové reprezentace – jak se měnila jejich podoba? - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Dresy národní hokejové reprezentace: v jakých se „mstila“ za okupaci a které oblékla, když ovládla Nagano?

, Tereza Tancerová,
Dresy národní hokejové reprezentace: v jakých se „mstila“ za okupaci a které oblékla, když ovládla Nagano?
Zdroj: Český svaz ledního hokeje

Mstila se v nich za sovětskou okupaci, ovládla v nich Nagano a dosáhla na zlatý hattrick. Do národních barev se hokejová reprezentace obléká už déle než sto let. Prohlédněte si, jak se měnil vzhled dresů od roku 1911 až po současnost.

1911

 1911

Nejstarší dochovaný dres pochází z roku 1911. Národní hokejové mužstvo Čech v něm ve finálovém utkání porazilo Německo a poprvé zvítězilo na mistrovství Evropy. Na ledu se tehdy objevila jména jako Jaroslav Jirkovský či Jan Hamáček.

1938

 1938

V pořadí 12. mistrovství světa se konalo roku 1938 na půdě Československa. Republika byla tehdy ohrožena ze strany nacistického Německa. To s československým týmem pod vedením kapitána Josefa Malečka prohrálo boj o bronzovou medaili. Zápas skončil 3:0 ve prospěch našeho národního týmu.

1947

 1947

První poválečné mistrovství světa hostila Praha. Díky neúčasti Kanady patřili mezi favority hlavně hráči Československa a Švédska. A ačkoli nás skandinávský tým v přímém souboji porazil 2:1, díky vítězství Rakouska nad Švédskem 2:1 Československo stejně zvítězilo a získalo svůj první titul mistra světa.

1959

 1959

Přestože kvůli soudním procesům s členy československé hokejové reprezentace patřila 50. léta minulého století mezi nejnáročnější období našeho hokeje, podařilo se reprezentaci na mistrovství světa z roku 1959 vybojovat bronzovou medaili. Nebyli přitom v plné sestavě. Část hráčů byla odsouzena k několika letům ve vězení.

1963

 1963

Mistrovství světa 1963 bylo úspěšné pro Sovětský svaz. A nejen proto, že dosáhl na mistra světa, ale také proto, že se mu povedlo zformovat tým, který v prvenství pokračoval ještě dalších osm let. Čechoslováci se v tomto turnaji umístili na třetím místě. Největší zklamání však prožívala Kanada, která odjížděla bez medaile.

1969

 1969

Ačkoli se mistrovství světa 1969 mělo původně konat v Československu, kvůli invazi vojsk Varšavské smlouvy ze srpna roku 1968 se okupovaná země jeho pořádání vzdala. Hostitelem se nakonec stalo Švédsko. Napjaté československo-ruské vztahy se projevily i na ledě. Československo dvakrát po sobě porazilo Sovětský svaz, což se na turnaji nikomu nepodařilo zopakovat. Druhý zápas navíc někteří Čechoslováci odehráli s přelepenou rudou hvězdou na dresech. Tímto gestem protestovali proti sovětské okupaci.

1974

 1974

Pro Československo jako takové byla sedmdesátá léta spojena s normalizací, zároveň však patřila mezi nejúspěšnější období československého hokeje. Národní tým, za který tehdy hráli například obránci Jan Suchý a Josef Horešovský, útočníci Jan Hrbatý a František Ševčík a jedna z největších osobností československého hokeje Ivan Hlinka, vybojoval stříbrnou medaili. Zlato putovalo k Sovětskému svazu.

1989

 1989

V roce, který přinesl závratné celospolečenské změny, jež vyvrcholily sametovou revolucí, se československý hokejový výběr na ledu naposledy objevil v dresu s rudou hvězdou. Ve spojitosti s reprezentací tehdy zněla jména jako brankář Dominik Hašek nebo Vladimír Růžička, pozdější trenér českého národního týmu.

1990

 1990

Totalitní režim byl vystřídán demokracií a hlavním symbolem dresu se stála československá vlajka. Ve stejném roce se Čechoslováci na mistrovství světa umisťují na třetím místě.

1992

 1992

Rok před vznikem Česka a Slovenska hrál národní tým naposledy pod hlavičkou Československa. Na mistrovství světa, které se konalo v Praze a Bratislavě, československý tým vybojoval bronz.

1993

 1993

Po vzniku samostatné České republiky je vlajka na dresech vyměněna za státní znak. Na mistrovství světa, které se koná v Německu odjíždí poprvé reprezentace složená pouze z českých hráčů. Nejlepším hráčem turnaje byl vyhlášen český brankář Petr Bříza, jehož průměr obdařených branek za zápas byl nižší než číslo 2. Česko odjíždí domů s bronzovou medailí.

1996

 1996

První úspěch samostatného českého výběru. Reprezentanti v čele s kapitánem Robertem Reichlem vybojovali zlato. Roman Turek byl Mezinárodní federací ledního hokeje (IIHF) vyhlášen nejlepším brankářem turnaje.

1998

 1998

Na květnovém mistrovství světa se česká hokejová reprezentace umístila na třetím místě, o poznání větší euforii však zažívala o pár měsíců dříve na zimních olympijských hrách, které se konaly ve stejném roce. Poprvé v historii byla přerušena kanadsko-americká NHL, aby na zimních olympijských hrách mohly startovat ty největší hvězdy. Za největší favority experti považovali USA a Kanadu, šance dávali také Rusku. S Českým týmem se na stupni vítězů rozhodně nepočítalo, přesto se dostal do finále a v závěrečném utkání porazil zmíněné Rusko.

2010

 2010

Poslední zlatá medaile, kterou čeští hokejisté získali na mistrovství světa, je ta z roku 2010. V Kolínu nad Rýnem se o ni zasloužil výběr trenéra Vladimíra Růžičky. Kromě toho, že se po pěti letech stali mistry světa, zabránili Rusku získat zlatý hattrick. Jeho strážci jsou tak i nadále Češi.

2018

 2018

 2018

Státní znak vystřídal lev. Sezónu 2018/2019 odstartovali čeští hokejisté v nových dresech.

 Mistrovství světa v ledním hokeji 2019

Ohodnoťte tento článek
Diskuze