Systém Soundsee
Systém Soundsee
Autor: Bosh

Bosch zvyšuje laťku na poli umělé inteligence a míří na ISS

Systém Soundsee
Systém Soundsee
Autor: Bosh
Komerční sdělení

Automatizované řízení, chytrá domácnost i výroba - umělá inteligence (AI) je zkrátka všude. V Boschi to vědí a spolu s internetem věcí (IoT) ji využívají k tomu, aby lidem usnadnili život a zajistili, že bude co nejbezpečnější. Na letošním veletrhu spotřební elektroniky CES proto společnost představí řadu produktů, s nimiž hodlá tento cíl naplnit. Některé z nich byly dokonce vyslány i do vesmíru.

Jedním z výrobků, jež bude Bosch na veletrhu v Las Vegas prezentovat, je například Virtual Visor – průhledná digitální sluneční clona založená na AI, která získala prestižní ocenění CES® Innovation Award.

Průhledný LCD displej připojený k vnitřní monitorovací kameře detekuje polohu očí řidiče. Pomocí inteligentních algoritmů analyzuje Virtual Visor tyto informace a zatemňuje pouze tu část čelního skla, skrze kterou by byl řidič oslněn sluncem. Displej s využitím pasivní 3D technologie vytváří realistický trojrozměrný efekt pro obrázky a výstrahy. To umožňuje, aby vizuální informace byly zachyceny rychleji, než když jsou zobrazovány na konvenčních obrazovkách, čímž se zvyšuje bezpečnost silničního provozu.

Vzhůru ke hvězdám

Velmi vysoko pak míří společnost Bosch se svým senzorovým systémem SoundSee. Ten je totiž umístěn na autonomním létajícím robotu Astrobee NASA, který byl na konci roku 2019 vyslán k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Hlavním úkolem celého systému bude na ISS detekovat neobvyklé zvuky, analyzovat je pomocí analytiky řízené umělou inteligencí a určovat, zda je zapotřebí provést údržbu. Shromážděná zvuková data budou následně odesílána na pozemní řídicí stanici nakonfigurovanou ke splnění specifikací NASA ve výzkumném centru Bosch v Pittsburghu v Pensylvánii.

Odbornost zachraňuje životy

Zcela pozemským, ale neméně inovativním produktem je Vivascope, inteligentní platforma pro patologii, která pomáhá při lékařské diagnostice. Vivascope zvětšuje vzorky například krve a dalších tělesných tekutin, digitalizuje mikroskopické nálezy a analyzuje je pomocí algoritmů fungujících na základě umělé inteligence. Systém je schopen přesně a rychle identifikovat anomálie buněk a poskytnout lékařům užitečnou podporu při hodnocení a diagnostice.

Do 5 let se bez AI žádný produkt neobejde

Produkty, které chce Bosch na nadcházejícím veletrhu prezentovat, nebyly pochopitelně vybrány náhodou. Mají totiž odrážet směr, jimž se tato německá firma hodlá ubírat v nadcházejících letech.

„Řešení, která na CES představujeme, jasně ukazují, že cílem společnosti Bosch je stát se lídrem v oblasti inovací v případě umělé inteligence,“ říká člen jejího představenstva Michael Bolle. „Od roku 2025 bude součástí každého produktu Bosch umělá inteligence nebo bude s pomocí AI vyvinut nebo vyroben,“ objasňuje.

Až dvanáctinásobný nárůst

Společnost tak bude následovat celosvětový trend, v důsledku kterého je na výrobky s umělou inteligencí kladen čím dál větší důraz. Očekává se totiž, že objem globálního trhu pro aplikace AI bude ve stejném období přibližně 120 miliard dolarů, což představuje ve srovnání s rokem 2018 dvanáctinásobný nárůst. Toho přirozeně chtějí v Boschi využít, a proto společnost již každoročně investuje 3,7 miliardy eur do vývoje softwaru a v současné době zaměstnává více než 30 tisíc softwarových inženýrů, přičemž hned tisícovka z nich se svou prací podílí právě na oblasti věnované AI. Za tímto účelem zavedli v Boschi i komplexní vzdělávací program.

„V příštích dvou letech plánujeme rozšířit praktické znalosti v oblasti AI u téměř 20 tisíc pracovníků,“ vysvětluje Bolle. „Musíme investovat nejen do umělé inteligence, ale také do lidské inteligence.“

100 milionů eur půjde na kampus AI

Že nejde jen o planá slova, dokazují činy. Nedávno totiž společnost vynaložila 100 milionů eur na výstavbu nového kampusu AI v německém Tübingenu. Přesun do tohoto výzkumného komplexu je plánován na konec roku 2022. Kampus nabídne asi 700 odborníkům z oblasti AI prostor pro kreativní a produktivní výměnu. Tito odborníci jsou zastoupeni z řad zaměstnanců společnosti Bosch, externích startupů a veřejných výzkumných institucí. Nový komplex by měl posílit výměnu mezi odborníky v oblasti Cyber Valley.

„Budování vzájemné důvěry“ bude na tomto místě živoucí realitou. Bosch je zakládajícím členem Cyber Valley, které bylo zřízeno v roce 2016. Tento společný výzkumný podnik sdružuje partnery z průmyslu, akademické obce a vlády, s cílem urychlení výzkumu AI a rychlého přenosu výsledků výzkumu do průmyslových aplikací v reálném světě.


Čtěte také

Nejsilnější vyráběná větrná turbína Haliade X výrobce GE, ilustrační foto

U Británie roste největší větrný park na světě. Celkový výkon přesáhne tři reaktory z Temelína

Začala výstavba největší větrné elektrárny na světě v Severním moři ve vodách Velké…

21. ledna 2020

 První poslední Petra Weikerta

Konec Babišovy vesničky

Právě končí jeden kdysi výbušný příběh. Na jeho začátku byly výzva, aby Česko přijalo…

21. ledna 2020

 Premiér Andrej Babiš

Babiš by sloučil další resorty. Mohli bychom mít až o čtyři ministry méně, tvrdí

Premiér Andrej Babiš by si uměl představit sloučení ministerstev průmyslu a obchodu,…

21. ledna 2020

 Americký prezident Donald Trump na Světovém ekonomickém fóru v Davosu

Amerika opět vítězí, prohlásil Trump v Davosu. USA prý zažívají nevídaný hospodářský rozmach

Americký prezident Donald Trump dnes na úvod letošního zasedání Světového ekonomického…

21. ledna 2020

Plynové potrubí, ilustrační foto

Zbytečné projekty. Investice Bruselu do plynu ve výši 730 miliard mohou být mrháním peněz

Evropská investiční banka schválila celkovou sumu 29 miliard eur (728 miliard korun) do…

21. ledna 2020

 Slevy, ilustrační foto

Obchod jako škola podvodu. Nekalé praktiky českých prodejců se ale chýlí ke konci

Obchod je školou podvodu, napsal v osvíceném 18. století francouzský spisovatel a…

21. ledna 2020

Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Finance
Jaká je v roce 2020 daňově nejvýhodnější stravenka?
Koupě bytu, vypořádání dědictví i luxusní dovolená. Na co všechno si lze vzít hypotéku?
Vydavatelství Mladá fronta uhradilo smyšlenou pohledávku a vyzvalo soud k neprodlenému odmítnutí insolvenčního návrhu
5 případů, kdy musíte odevzdat přehled a nečekáte to
Rozhovor s Ondřejem Chládkem o whisky TREBITSCH a založení investičního fondu SICAV
Auta
Další test ukázal, že auta na plyn jsou ekologičtější než…
Remote Tacho Download v rámci služby DAF Connect
Právě vychází časopis Auto motor a sport 2/2020. Prohlédněte si fotky, které se do něj nevešly
I ty, Subaru? Japonská značka chce po roce 2035 prodávat jen elektroauta
Tesla chystá hatchback, kterým zaútočí na Volkswagen ID.3. Navrhne ho v Číně
Hry pro příležitostné hráče