Více než polovina našich úvěrových klientů jsou firmy - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Více než polovina našich úvěrových klientů jsou firmy

,
Více než polovina našich úvěrových klientů jsou firmy
Zdroj: NEY spořitelní družstvo
Komerční sdělení

NEY spořitelní družstvo letos slaví 22 let působení v českém finančním rybníčku. O tom, jak hodnotí svoji pozici na trhu, kdo je nejčastějším klientem družstevní záložny a proč klienti míří právě do NEY, jsme si povídali s předsedou představenstva Lukášem Hartlem.

Jak hodnotíte pozici NEY spořitelního družstva na finančním trhu?

Domnívám se, že na něm máme své stálé místo. Historicky si družstvo našlo své klienty a je charakteristické individuálními službami, které klasické bankovní domy nenabízejí.

Ekonomické výsledky spořitelního družstva za rok 2021 dokazují, že i v době nevysokého růstu ekonomiky dokážeme najít prostor a zajímavý způsob zhodnocení pro své členy.

V čem je družstvo jiné než velké bankovní domy? Je rychlejší, pružnější v orientaci na potřeby klientů?

Zakládáme si na tom, že pracujeme s každým klientem individuálně a máme tak možnost pružněji reagovat na jeho potřeby, pochopit lépe jeho podnikatelský záměr nebo investici, případně pomoci s navržením co nejlepšího řešení zamýšlené transakce.

Jaké procento vašich příznivců tvoří firmy? A je cílem jejich počet zvyšovat?

Dá se říci, že více než polovina úvěrových klientů jsou firemní zákazníci. V případě našich depozitních produktů, jimiž jsou termínované vklady, podřízené vklady nebo spořicí účty, jsou našimi klienty s drtivou převahou fyzické osoby. Je to proto, že u těchto produktů máme nejvyšší zhodnocení na českém trhu.

Roste v této složité době zájem o úvěry a na co si nejčastěji klienti půjčují?

Zájem o úvěry poskytnuté spořitelním družstvem kontinuálně roste. Využívají je klienti napříč odvětvími, typicky bych zmínil developerské financování, investiční transakce s nákupem a následným pronájmem nemovitostí nebo úvěry na pořízení technologií a strojů.

Budete portfolio produktů ještě rozšiřovat?

Na jaře jsme spustili spořicí účet, u něhož klientům přinášíme nejvyšší zhodnocení u pojištěného produktu, aktuálně u nás mohou klienti dostat pět procent ročně a sazby flexibilně v závislosti na vývoji trhu navyšujeme. Zajímavou novinkou je i produkt syndikovaného úvěrování, kdy se s námi na velkých úvěrech nově mohou podílet i další investoři, a jsme tak schopni poskytnout úvěr až do výše 60 miliónů korun.

Změnila uplynulá dvě covidová léta pohled běžných střadatelů na úspory, zhodnocování peněz, na možnosti finančních institucí?

Pozorujeme, že klienti mnohem více uvažují nad zhodnocením svých prostředků, protože vnímají vysokou inflaci, která jejich volné zdroje znehodnocuje. Hledají tak spořicí nebo termínované účty, které jim přinesou nejvyšší možné zhodnocení na trhu. Případně využívají náš produkt Americká investiční hypotéka k nákupu investiční nemovitosti, kterou by mohli pronajímat a spekulovat na udržení hodnoty takového aktiva.

Do čeho se podle vás dnes drobnému klientovi vyplatí investovat? A do čeho byste poradil vložit peníze tomu movitějšímu právě v dnešní mezinárodně rozkolísané době?

Vždy platí pravidlo diverzifikace, tedy rozložení prostředků do různých produktů. Peníze, které nebudu delší dobu potřebovat, se vyplatí vložit na některý z delších termínovaných vkladů, kde je vklad pojištěn a má nejvyšší úrokový výnos. Část peněz, jež bych mohl potřebovat v případě nenadálé situace, lze uložit na spořicí účet, u nějž je rovněž vysoká míra zhodnocení a který je pojištěn, ale peníze je snazší vybrat. Lze také investovat do dluhopisů prověřených společností, jež celkově nesou vysoký úrok, avšak je nutné upozornit, že takový vklad není pojištěn. Proto se vyplatí nechat si s nákupem dluhopisu poradit a zjistit si o emitentovi více informací. Nějakou část volných prostředků by měl mít klient vždy k dispozici na běžném účtu, aby s ní mohl nakládat bez jakéhokoliv omezení.